Sforcų pilis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sforcų pilies kompleksas

Koordinatės: 45°28′13″š. pl. 9°10′46″r. ilg. / 45.4702437°š. pl. 9.1795492°r. ilg. / 45.4702437; 9.1795492 Sforcų pilis (it. Castello Sforzesco) – XV a. pastatyta pilis Italijos Milano mieste. Šiuo metu didžiausias Milano istorinis-muziejinis kompleksas.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pilies istorijos pradžia datuojama 1368 m., kada Milano hercogas Galeazas II Viskontis nurodė toje vietoje pastatyti pilį šalia Milano senovinės gynybinės sienos. Pastatytoji pilis buvo stačiakampis pastatas su vidiniu kiemu ir bokštais jo kampuose. Vėliau Viskončiai už jos pradėjo įrenginėti parką. 1447 m. nuvertus Viskončių valdžią ir įvedus Milane respublikinę santvarką buvo nutarta pilį nugriauti. Pusiau apgriautą pilį apie 1450 m. nutarė atstatyti naujieji Milano valdytojai hercogai Sforcos. Frančeskas I Sforca užsakė darbus architektui Giovanni da Milano. Po to pilyje dirbo architektas Antonio Filarete (kuris suprojektavo įėjimo bokštą). Apie 1466 m. mirus Frančeskui I Sforcai pilis buvo beveik baigta.

XV a. pabaigoje valdęs Lodovikas Sforca ir jo žmona Beatričė Estė pavertė pilį vienu prašmatniausių kunigaikščių rezidencijų Europoje. Nuo 1494 m. pilyje dirbo Donatas Bramantė, 1498 m. – Leonardas da Vinčis, kurio dalis dekoracijų išlikę. 1499 m. pilį užėmė prancūzų įsiveržėliai ir nuo to laiko pilis pradėjo nykti. 1513 m. pilis buvo atkariauta Masimiljano Sforcos, po to vėl prarasta. 1521 m. žaibas sugriovė Filaretės bokštą. 1525 m. pilį galutinai atsiėmė Frančeskas II Sforca. Nuo 1565 m. pilis buvo fortifikuota, iškastas gynybinis griovys, pastatyta citadelė.

XVIII a. pilis priklausė paeiliui ispanams, prancūzams, austrams. 1800 m. Napoleonas liepė sunaikinti pilies įtvirtinimus, po ko iš pilies liko jos pradinis variantas, labiau panašus į rūmus. 1814 m. pilis paversta Austrijos kariuomenės kareivinėmis. 1848 metais, sukilimo prieš austrų valdžią metu, pilis buvo apšaudyta iš patrankų. Po Italijos suvienijimo 1861 m. iš pilies buvo likę beveik vien tik griuvėsiai. Buvo svarstoma apskritai jos likučius nuvalyti, tačiau apsigalvota. Nuo 1893 m. pagal Luca Beltrami projektus pilis atstatyta (kartu su Filaretės bokštu) ir 1905 m. atiduota miesto visuomenei kaip muziejus.

Apie pilį[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pilis yra apie 180 x 180 m išmatavimų ketvirtainiškas pastatas. Pagrindinis įėjimas yra pro Filaretės bokšto vartus. Šiuo metu pilis yra didžiausias Milano istorinis-muziejinis kompleksas. Pilies lankymas nemokamas, išskyrus muziejus. Tarp muziejų garsiausia Sforcų pilies pinakoteka – dailės darbų galerija, kurioje yra svarbių italų renesanso dailininkų darbų. Tikriausiai žinomiausias galerijos paveikslas yra Andrea Mantegna darbas „Trivulzio Madona“. Pilies muziejuose saugoma paskutinė Mikelandželo statula „Pieta Rondonini“ ir Leonardo da Vinčio viena užrašų knygučių. Pilis kartu yra parodų rūmai.

Sforcų pilies muziejai:

  • Sforcų pilies pinakoteka.
  • Senovės muziejus
  • Egipto muziejus
  • Priešistorinis muziejus
  • Muzikinių instrumentų muziejus

Pilyje yra ginklų galerija, bibliotekos, archyvai, estampų kabinetas.

Pilies vaizdai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]