Senis ir jūra

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Senis ir jūra
Senis ir jūra. 1960 m.jpg
Autorius(ė) Ernest Hemingway
Žanras apysaka
Originalus leidimas
Pavadinimas The Old Man and the Sea
Šalis JAV
Kalba anglų k.
Išleista 1952
Lietuviškas leidimas
Vertėjas(a) Romualdas Lankauskas
Leidykla Vaga
Išleista 1981
Viršelis Vytautas Jurkūnas
Puslapių 62
ISBN 4703-000-00-0

Senis ir jūra (angl. The Old Man and the Sea) – kiek daugiau nei 100 puslapių Ernesto Hemingvėjaus apysaka, parašyta Kuboje 1951 m. Knyga buvo išspausdinta 1952 m. Tai vienas paskutinių meninių Hemingvėjaus kūrinių. Šis kūrinys lėmė, kad 1954 m. E. Hemingvėjui buvo įteikta Nobelio literatūros premija.

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Knyga pasakoja apie seną žvejį Santjagą. Jis jau 84 dienas nepagavo žuvų, tačiau nepraranda vilties tai padaryti kitą dieną. Jam ištikimai padeda Berniukas, bet pastarojo tėvai uždraudė plaukti žvejoti su Seniu. Senis nuplaukia toli į jūrą ir jam užkimba milžiniška žuvis. Prasideda Senio ir Žuvies kova. Didžioji žuvis jį nutempia toli į jūrą. Taip plaukiant Senis mąsto apie daugelį dalykų, o žuvis jam pasidaro tarsi draugė. Vis dėlto jis priverstas progai pasitaikius ją nugalabyti. Jam grįžtant namo jį ir jo laivelį vienas po kito užpuola rykliai. Nors senis ir stengiasi iš visų likusių jėgų nuo jų atsiginti, tačiau rykliai suėda beveik visą jo milžinišką laimikį ir į krantą senis grįžta tuščiomis. Vis dėlto jis yra laimingas, o tai jam svarbiausia.

Palikimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Knyga Senis ir jūra buvo adaptuota kino ekranui tris kartus: 1958 m., 1990 m. (mini-serialas) ir 1999 m. (animacinis filmas).

2003 m. knyga BBC sudarytoje mėgstamiausių apsakymų apklausoje užėmė 173 vietą iš 200 galimų.[1] Knyga yra paminėta 2007 m. serialo Pietų parkas serijoje.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. "BBC – The Big Read". BBC. April 2003, Retrieved August 23, 2017