Semipalatinsko branduolinis poligonas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Semipalatinsko branduolinis poligonas (rus. Семипалатинский ядерный полигон – buvęs TSRS branduolinių ginklų bandymo poligonas dabartiniame Kazachstane.

Padėtis ir klimatas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Semipalatinsko branduolinių bandymų poligonas yra į pietvakarius nuo Semipalatinsko, Kazachijos stepėje 100–300 m virš jūros lygio su kalnų grandinėmis iki 1200 m aukščio. Dėl kontinentinio klimato vasaros ir žiemos temperatūros labai svyruoja (vasarą iki 45 °C, žiemą iki -50 °C), vidutiniai metiniai krituliai sudaro nuo 200 iki 300 mm.

Poligono istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

JAV dar prieš branduolinį Hirosimos ir Nagasakio bombardavimą jau 1945 m. atliko branduolinio ginklo bandymus Alamogardo poligone Naujosios Meksikos valstijoje. Sovietų Sąjunga analogiškus bandymus pradėjo po ketverių metų (1949 m.). Pagrindiniu bandymų poligonu tapo teritorija netoli Semipalatinsko. Tarp 1949 ir 1989 m. čia daugiausia kariniais tikslais atlikta 500 branduolinio ginklo bandymų.

Pasirinkta bandymų teritorija Kazachijos stepėje apie 800 km į šiaurę nuo Almatos buvo sunkiai prieinama ir laikyta paslaptyje.

Iki 1962 m. šioje 18 000 km² teritorijoje vykdyti sprogdinimai atmosferoje, daugiausia šiaurinėje poligono dalyje. Nuo 1963 m. bandymai vykdyti gręžiniuose ir tuneliuose Balaplano vietovėje Degelio kalnuose.

1991 m. Semipalatinsko branduolinis poligonas buvo uždarytas.

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]