Pereiti prie turinio

Sassetta

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sasetos „Madona su Kūdikiu“, detalė (Kortonos vyskupijos muziejus, Kortona)

Saseta (it. Sassetta, tikr. Stefano di Giovanni di Consolo, apie 14001450) – italų renesanso dailininkas iš Sienos, gotikinio stiliaus atstovas.

Stefano di Giovanni di Consolo gimė apie 1400 m. Gimimo vieta yra spėjama Siena, kitu spėjimu − Kortona. Kodėl dailininkas buvo pramintas Saseta, nežinoma. Ši pravardė buvo nuosekliai pradėta naudoti XVIII a. literatūroje. Tikriausiai Saseta mokėsi Sienoje. Savo kūryboje jis išlaikė Sienos dailės mokyklos gotikinės stilistikos bruožus ir derino juos su renesanso daile. Manoma, kad Saseta jau ankstyvuoju periodu buvo susipažinęs su Florencijos dailininkų atradimais perspektyvos srityje. Tikriausiai buvo pažįstamas su Masolino ir Gentile da Fabriano darbais. Pirmą reikšmingą darbą, altorinį poliptiką, Saseta atliko apie 1423–26 m. Arte della Lana vilnos pirklių gildijai Sienoje.

1430–32 m. Saseta atliko „Madonos sniege“ altorinę tapybą Sienos katedroje, kas rodo aukštą dailininko pripažinimą tuo metu. Tapyba vadinama taip dėl to, kad viename predelos fragmente vaizduojamas sniego iškritimas. Apie 1437 m. Saseta atliko poliptiką Kortonos San Domenico (Šv. Dominyko) bažnyčioje Šv. Antano abato gyvenimo tema. 1437–44 dailininkas atliko ambicingiausią savo darbą, dvigubą altorinį ištapymą Sansepolkro San Francesco (Šv. Pranciškaus) bažnyčioje Šv. Pranciškaus gyvenimo tema. Šis darbas vertinamas didžiausiu Sienos dailininko darbu nuo Duccio 1311 m. atliktos altoriaus tapybos „Maesta“ Sienos katedroje. Saseta mirė apie 1450 m. Daugelis jo darbų išsklaidyti fragmentais po muziejus. Jis yra vertinamas reikšmingiausiu XV a. pradžios Sienos dailės mokyklos tapytoju. Keli Sienos katedros garsiųjų marmuro grindų fragmentai priskiriami Sasetai.

Darbų galerija

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]