Sarkas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Sarkas
Sark, Ser
Laiko juosta: (UTC+1)
------ vasaros: (UTC)
Valstybė Jungtinės Karalystės vėliava Jungtinė Karalystė
Karūnos Valda Gernsis Gernsis
Įkūrimo data 1565 m.
Senjoras John Michael Beaumont
Gyventojų (2010 m.) 600
Plotas 5,45 km²
Tankumas (2010 m.) 110 žm./km²
Tel. kodas +44 1481
Vikiteka SarkasVikiteka

Sarkas (angl. Sark, pranc. Sercq, norman. Sèr, Cerq) – nedidelė sala Lamanšo sąsiauryje, Normanų salų grupėje, yra Britų Karūnos valda, įeinanti į Gernsio beilviką (antstolio apygardą), tačiau turi vidinį suverenitetą (karališkasis feodas, turintis savo parlamentą ir įstatymus).

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sarko sala (su aplinkinėmis salelėmis) užima 5,45 km² teritoriją. Sarkas yra į rytus nuo Gernsio salos. Kranto linija labai vingiuota, pietuose sala sąsmauka jungiasi su Mažojo Sarko salele. Aplink yra daug mažų uolų, o tuoj šalia vakarinės Sarko pakrantės – Breku salelė (privati). Ji oficialiai priskiriama Sarkui, tačiau siekia nuo jo nepriklausomybės. Sarko salos paviršius iškyla iki 114 m (Le Mulino kalva). Beveik visas paviršius sukultūrintas.

Politinis statusas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1066 m. Nomandijos Hercogystė užkariavo Anglijos Karalystę. Normandijos Hercogas tapo Anglijos Karaliumi ir persikėlė į Londoną, tačiau valstybės nebuvo sujungtos. Sekančių šimtmečių bėgyje Prancūzijos Karalystė užkariavo visą Normandijos teritoriją išskyrus Normanų salas.

Normandijos Hercogystė buvo padalinta į keturias jurisdikcijas: Sarko Feodas, Gernsio Luomai, Džersio Luomai ir Oldernio Luomai. Iš jų Sarko Feodas, Gernsio Luomai ir Oldernio Luomai sudaro Gernsio antstolio apygardą (bailviką). Feodą vienasmeniškai valdė feodalas (senjoras), o Luomuose egzistavo luominio atstovavimo sistema.

Feodalinė santvarka saloje panaikinta 2008 m. Sarko gyventojai nerenka Gersio Luomų Parlamento ir neturi balsavimo teisės Jungtinės Karalystės Parlamento rinkimuose. Vietoje to jie turi Feodo Parlamentą ir savo atskirą Vyriausybę. Sarko feodalas (senjoras) kasmet moka 1,79 svaro duoklę Normandijos Hercogienei, kurios pareigas eina Jungtinės Karalystės Karalienė.

Sarko Feodas turi suverenitetą vidiniuose reikaluose ir ribotą tarptautinį suverenitetą. Pvz., sala turi tarptautinį suverenitetą finansų srityje. Dėl Krymo okupacijos, Sarko Feodas atskirai nuo Jungtinės Karalystės ir Gernsio įvedė finansines sankcijas prieš Rusijos Federaciją.

JTO yra suteikusi jam valstybės numerį 680 mokesčių ir įmonių teisės srityje.

Finansinis sektorius[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Per šimtmečius Sarkas išlaikė feodalinę mokesčių sistemą. Saloje nėra įmonių pelno mokesčio, PVM, socialinio draudimo mokesčio ir tradicinio gyventojų pajamų mokesčio. Tačiau yra feodaliniai mokesčiai: kapitalo ir nuosavybės mokesčiai. Sarkas yra žinomas kaip vieta, kur apsigyvena daug milijardierių, kadangi net turint pajamas, viršijančias šimtus milijonų, fizinis asmuo, jeigu jis gyvena saloje, turi galimybę sumokėti apie 275 svarų mokesčių per metus. Apie 80 proc. salos gyventojų sudaro verslininkai ir jų šeimos.

Gyventojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sarke gyvena 482 gyventojai (2017 m. sausis). Dauguma jų yra normanų kilmės ir kalba vietine normanų kalbos šnekta. Saloje yra švyturys, anglikonų ir metodistų bažnyčios, prieplauka, senjorija. Sala pasiekiama keltu iš Sent Piter Porto. Automobiliai saloje uždrausti, naudojamasi dviračiais, arkliais, traktoriais.

Sarkas laikomas paskutiniąja feodaline valstybe Europoje. Sarko senjorui priklauso feodas, paskirtas Britų Karūnos.

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]