Sammy Marks

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Sammy Marks
Sammy-Marks01.jpg
Gimė 1844 m. liepos 11 d.
Žemaičių Naumiestis, Rusijos imperija
Mirė 1920 m. vasario 18 d. (~77 metai)
Johanesburgas, Pietų Afrika
Sutuoktinis (-ė) Bertha Guttmann
Veikla Pramonininkas, verslininkas, politikas.
Commons-logo.svg Vikiteka Sammy MarksVikiteka

Samuelis Marksas (1844 m. liepos 11 d., Žemaičių Naumiestyje, Rusijos imperija – 1920 m. vasario 18 d. Johanesburge, Pietų Afrika) – Lietuvos žydų kilmės Pietų Afrikos pramonininkas, verslininkas ir politikas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė 1844 m. liepos 11 d. Žemaičių Naumiestyje siuvėjo šeimoje. Jaunystėje, kad išvengtų karinės prievolės, prieš sulaukiant pilnametystės, išvyko į Angliją, kur apsigyveno Šefildo mieste. Šefilde vertėsi smulkia prekyba, prekiaudamas susipažino su peiliakaliu Tobias Guttmann, kuris tapo jo mokytoju. T. Guttmann pasiūlė Marksui išbandyti laimę Pietų Afrikoje ir apmokėjo jo kelionę. S. Marksas 1868 m. išvyko į Keiptauną, kur pardavinėjo pigius juvelyrikos dirbinius ir stalo įrankius. Po kiek laiko persikėlė į deimantų kasyklas Kimberlyje. Vėliau pas jį atvyko ir jo pusbrolis Isaac Lewis su kuriuo įkūrė įmonę Lewis & Marks. Iš pradžių jie dirbo kaip paprasti prekeiviai, prekiavo peiliais, vėliau tiekė įvairias prekes kasyklų darbuotojams, kol galiausiai pradėjo prekiauti deimantais ir pietinėje Transvalio regiono dalyje įsteigė „Africa and European Investment Company“, ilgainiui ši bendrovė ėmė kontroliuoti kelias aukso kasyklas. Marksas tapo vienu didžiausiu šio verslo magnatų ir vienu turtingiausių PAR žmonių.

1881 m. persikraustė į Pretoriją, kur susipažino ir susidraugavo su prezidentu Paul Kruger bei Transvalio respublikos valdžia. Pasinaudodamas artima draugyste su prezidentu įkalbino jį nutiesti geležinkelį iš Pretorijos į Maputu. Atradus anglies klodus pietų Transvalyje ir šiaurės Fristeite, Marksas 1892 m. įkūrė šioje vietoje anglies kasyklas, šalia kurių buvo įkurtas Verenigingo miestas. Taip pat įkūrė aukso kasyklą Barbertone. Lewis & Marks įmonė taip pat turėjo spirito varyklų ir stiklo gamyklų. Po kiek laiko įkūrė žemės ūkio bendrovę Vereeniging Estates Ltd., kuri plėtojo žemės ūkį Valio upės slėnyje. Šiuose ūkiuose buvo naudojami modernūs garo traktoriai ir kita moderni technika. Įmonė taip pat finansavo miltų malūnų ir plytų gamyklų statybas. 1910 m. Marksas tapo Pietų Afrikos sąjungos parlamento senatoriumi, kuriuo išbuvo iki savo mirties.

S. Marksas finansiškai rėmė visas Pietų Afrikos žydų bendruomenes. 1898 m. finansavo Pretorijos sinagogos statybas. Mirus prezidentui Paul Kruger finansavo jo paminklo statybas Pretorijos centre, bronzinio paminklo kaina buvo £10,000. 1902 m. gegužės 29 d. dalyvavo taikos derybose siekiant nutraukti anglų-būrų karą.

1883 m. išvyko į Šefildą, kur vedė devyniolika metų jaunesnę Bertha Guttman, su kuria susilaukė 6 berniukų ir 3 mergaičių. Savo vaikus Marksas išsiuntė mokytis į privačias mokyklas Anglijoje. Turėdamas dideles pajamas pasistatė Viktorijos laikų stiliaus dvarą Zwartkoppies Hall netoli Pretorijos. Šis dvaras tapo žymia vieta, kurioje lankėsi daug svarbių šalies ir užsienio politikų bei verslininkų. Dvare nuolatos vykdavo įvairūs pobūviai, dvaro kieme buvo teniso kortai, kroketo aikštelė, viduje biliardas. Dvare dirbo 14 tarnų. S. Marksas mirė 1920 m. vasario 18 d. Johanesburge, tačiau jo dvaras priklausė jo palikuonims iki pat 1981 metų. 1984 m. dvaras buvo perduotas Nacionaliniam kultūros istorijos muziejui, kuris 1986 m. dvare įkūrė Samuelio Markso muziejų. 1995 m. muziejus nusipirko dvarą ir 73 ha jo supančios teritorijos.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]