Sambharas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sambharas, patiektas su ryžių paplotėliais idli
Rinkinys sambharui pagaminti

Sambharas (hind. सांभर, IAST: Sāmbhar) – lęšių pagrindu pagamintas daržovių troškinys ar padažas, paruošiamas su tamarindo sultiniu. Kilęs iš pietų Indijos, populiarus patiekalas pietų Indijos ir Šri Lankos virtuvėse. Patiekiamas kaip garnyras arba padažas prie virtų ryžių patiekalų. Sambharas yra skystas padažas su nedideliu daržovių kiekiu, gaminamas daugiausia iš pomidorų, lęšių, pridedant prieskonių (masala). Taip pat paplitęs svogūninis sambaras. Šiam patiekalui yra daug maisto ruošimo galimybių – priklausomai nuo regiono, vietinių daržovių pasiūlos.

Maisto istorikai literatūroje randa žinių apie sambharą nuo XVII a. Pasak legendos, pirmąjį sambharą atsitiktinai sukūrė Marathos valdovas Sambhajis, kuris be savo virtuvės šefo žinios pabandė pasigaminti dal karį. Jis į dal pridėjo tamarindo, taip paruošdamas patiekalą, kuris vėliau ir tapo žinomas kaip sambharas.

Sambharui pagaminti naudojama arba viena iš daržovių, arba jų kombinacija:

Sambharo sudėtyje dažnai būna masalos, aštraus prieskonių mišinio, pagaminto iš skrudintų lęšių, džiovintų raudonųjų čili pipirų, ožragės ir kalendros sėklų ir kartais asafetidos bei kvapniosios murėjos (Murraya koenigii) lapelių. Regioniniuose variantuose sutinkami kmyniniai kuminai, juodieji pipirai, tarkuoti kokosai, cinamonas arba kiti prieskoniai.

Daržovės, tamarindo minkštimas, masala, ciberžolė ir asafetida su druska yra kartu apverdamos. Tada pridedama virtų lęšių (dažniausiai suskaldytų ankštinių cajanus cajan) ir baigiama daržoves virti. Prieskonių mišinio aliejaus, pagaminto iš garstyčių sėklų ir kitų ingredientų, į išvirtą sambharą įdedama kaip papildomo skonio ir kvapo stipriklio, o paruoštas patiekalas paduodamas su šviežiais kalendros ar murėjos lapeliais.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]