Salantų dvaras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Koordinatės: 56°03′26″š. pl. 21°34′00″r. ilg. / 56.057123°š. pl. 21.566805°r. ilg. / 56.057123; 21.566805

Salantų dvaras
Vieta Salantai, Kretingos rajonas
Įkurtas XVII a.
Bajorų giminės Vainos, Gorskiai, Oginskiai
Parkas Rekonstruotas parkas
Pastatų būklė Pagalbiniai pastatai (tebenaudojami)

Salantų dvaras – buvusi dvaro sodyba Salantuose, Kretingos rajone.

Dvaro rūmai neišlikę, išsilaikę tik rūsiai. Iš dvaro sodybos Salantuose likę keli pagalbiniai gyvenamieji pastatai bei dvaro parkas, manoma, užveistas XIX a. pirmoje pusėje didikų Gorskių. Tikėtina, kad parkas buvo išplėtotas iš anksčiau buvusio. 2013 m. sutvarkytas, pritaikytas lankymui.

Dvaro sodybos fragmentai yra įtraukti į saugomą Salantų miesto istorinę dalį (unik. kodas 17104).


Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Salantai žinomi nuo XVI a. Pirmą kartą paminėti 1556 m. kaip Skilandžių dvaras, o apie 16381640 m. Skilandžiai pradėti vadinti Salantais. Pirmosios žinios apie Skilandžių dvarą siekia XVII a. pradžią. Vienas iš pirmųjų, kuris valdė Skilandžių dvarą, buvo Trakų vaivadijos dvarininkas, Vilniaus arklininkas Mikalojus Pasamovskis.

Nuo XVI a. iki XIX a. pirmos pusės stambų dvarą sudarė žemės plotas su dirbamos žemės sklypais, gamyklomis, pievomis, dirvonais, miškais, kitais žemės ūkio naudmenimis. Jame buvo keli palivarkai, dvarininkui priklausantys valstiečių kaimai. Dvarą ar atskiras jo dalis įvairiu metu, be kitų, valdė garsios Lietuvos didikų giminės: Vainos, Gorskiai ir Oginskiai. Tie didikai užėmė aukštas pareigas valstybės tarnybose. Dažnai jie negyveno Salantų dvare, bet į jį atvažiuodavo.

1675 m. Salantų dvaro valdos skilo. Jį tarp savęs pasidalino Vladislovo Vainos įpėdiniai Motiejus ir Benediktas Vainos.

1785 m. Salantų dvaras kaip paveldėtas turtas atiteko didikams Gorskiams, kurie dvare sukaupė gausią numizmatikos, senų knygų ir archyvinių dokumentų kolekciją.[1] Dvaro rūmai buvo mediniai, suręsti ant mūro pamatų, čerpių stogu. Priminė žemaitišką dviejų galų trobą. Po visu dvaru išmūryti rūsiai.

XIX-XX a. stovėję Salantų dvaro rūmai sovietmečiu buvo nugriauti, o jų vietoje iškilo menkavertis pastatas. Iki šių dienų po šiuo svetimkūniu gerai išsilaikė dvaro rūmų rūsiai su arkiniais skliautais. Dvaro kiemo pagalbiniuose pastatuose buvo apgyvendintos salantiškių šeimos, pagalbiniuose pastatuose įsikūrė Salantų mašinų-traktorių stotis. Po 1965 m. čia buvo pastatyta internatinė mokykla (buv. Salantų specialioji mokykla). Vėliau dvaro pagalbinis pastatas virto Salantų miesto seniūnijos dirbtuvėmis ir garažais.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Salantų seniūnijos istorija“. kretinga.lt. Suarchyvuotas originalas 2016-04-17. Nuoroda tikrinta 2016-04-17.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]