Sacharos oro sluoksnis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Dulkės, pučiamos nuo Vakarų Afrikos.
Nuotraukos, rodančios dulkių judėjimą per Atlanto vandenyną.

Saharos oro sluoksnis (angl. Saharan Air Layer – SAL) – itin karštas, sausas ir dulkių dalelėmis pasižymintis atmosferos sluoksnis, kuris judėdamas į vakarus užslenka ant šaltesnio, drėgnesnio paviršinio Atlanto vandenyno oro. Sacharos dykumos oras, iškylantis nuo paviršiaus daugybe kilometrų, užslinkdamas ant vandenyno, jis yra pakeliamas aukščiau virš tankesnio vandenyno oro. Šis reiškinys sukelia temperatūrų inversiją, kai kylant į viršų temperatūra didėja.

Riba tarp SAL ir vandenyno oro sluoksnio slopina bet kokią konvekciją, esančią jūriniame sluoksnyje. Kadangi tai yra sausas oras, pačiame SAL temperatūros kritimas kylant aukščiui yra gana žymus. Didelės audros virš Šiaurės Afrikos sukelia didelės apimties dulkių ir smėlio audras, kurių aukštis neretai pakyla iki 6000 metrų. Šios oro masės, kartu su SAL užslenka ant vandenyno ir gali pasiekti Amerikos žemyną. Afrikos atveju, vėjai išpučia dvidešimt procentų dulkių iš Sacharos dykumos link Atlanto vandenyno, ir likę dvidešimt procentų iš to, kas buvo išpūsta, pasiekia vakarų Atlantą. Likusi dalis nusėda vandenynuose, kartu su krituliais.

Fenomenas, kai SAL pereina per Kanarų salas yra pavadintas „Calima“ ir pasirodo kaip rūkas, kuris sumažina matomumą ir palieka visur sluoksnį dulkių.

Dulkių debesis yra lengva pastebėti palydovinėse fotografijose. Jos pasirodo kaip pieno baltumo arba pilkų atspalvių, panašūs į miglą.

SAL sluoksnyje esančios dulkės sulaiko saulės spinduliavimą ir taip sumažina atmosferos temperatūrą bei saulės šviesos kiekį į vandenyną. Gali kilti rūkas, tačiau krituliai neiškrenta. SAL slopina tropinių ciklonų formavimąsi.[1]

Šiuo metu, SAL yra tebevykstančių tyrinėjimų dalykas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Jason P. Dunion Christopher S. Velden „The impact of the Saharan Air Layer on Atlantic tropical cyclone activity“ [1] (peržiūrėta balandžio 18 d., 2011 m.)