Sabantujus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Kurašas Sabantujo festivalyje (Uljanovskas)

Sabantujus – baškirų ir totorių vasaros festivalis, kurio ištakos siekia Pavolgio Bulgarijos laikus. Iš pradžių Sabantujus buvo ūkininkų festivalis, vėliau tapo nacionaline švente ir šiuo metu yra plačiai švenčiamas miestuose. 2012 m. Kazanės Sabantajus buvo švenčiamas birželio 23 d.[1]

Žodžio reiškmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šventės pavadinimas, išvertus iš tiurkų kalbos, reiškia plūgo šventę.

Tradicijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis šventės akcentas yra tradicinės sporto varžybos, pvz., kurašas (totorių imtynės), žirgų lenktynės, lenktynės maišuose ir kitos rungtys. Pastaraisias metais Sabantujus dažnai vyksta kartu su liaudies ir popmuzikos bei akordeono muzikos, pvz., Uyna, ğarmun! festivaliais.

Kurašas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Kurašas.

Kurašo imtynės yra pagrindinės Sabantujo šventėje vykstančios varžybos. Imtynininkai naudoja rankšluosčius ir siekia pargriauti savo oponentą. Paprastai varžybas pradeda jauni berniukai. Prizai – įvairūs, nuo avių iki automobilių.[1]

Festivalio data[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sabantujus neturi tikslios kalendorinės datos. Paprastai trunka nuo birželio 15 d. iki liepos 1 d. Paskutinis Sabantujus vyko Kazanėje, Tatarstano sostinėje. Panašiu laiku festivalis vyksta ir Akatujuje (Čiuvašijoje) ir Habantujuje (Baškirijoje).

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 „Sabantuy“. hometoroam.blogspot.lt. 2012-07-04. Suarchyvuotas originalas 2017-04-03. Nuoroda tikrinta 2017-04-03.