Sabantujus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kurašas Sabantujo festivalyje (Uljanovskas)

Sabantujus – baškirų ir totorių vasaros festivalis, kurio ištakos siekia Pavolgio Bulgarijos laikus. Iš pradžių Sabantujus buvo ūkininkų festivalis, vėliau tapo nacionaline švente ir šiuo metu yra plačiai švenčiamas miestuose. 2012 m. Kazanės Sabantajus buvo švenčiamas birželio 23 d.[1]

Žodžio reikšmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šventės pavadinimas, išvertus iš tiurkų kalbos, reiškia plūgo šventę.

Tradicijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šventė rengiama gamtoje, kurią bendruomenės nariai iš anksto paruošia, pastato stulpą (į kurį lipa stipriausi vyrai), rąstą. Šventės metu šokami tradiciniai šokiai, dainuojamos tradicinės dainos, vyksta įvairūs žaidimai: lipimas lynu, kova šieno pripildytais maišais sėdint ant rąsto ir kt. Aktyviausi sabantujaus dalyviai - vaikai ir jaunimas.

Pagrindinis šventės akcentas yra tradicinės sporto varžybos, pvz., kurašas (totorių imtynės), žirgų lenktynės, lenktynės maišuose ir kitos rungtys. Pastaraisiais metais Sabantujus dažnai vyksta kartu su liaudies ir popmuzikos bei akordeono muzikos, pvz., Uyna, ğarmun! festivaliais.

Kai kurie subuntajui būdingi elementai pastebimi ir totorių lygiadienio (Navruz), Derliaus šventės, be to vadinamųjų totoriškų balių tradicijose.

Tradicinės vaišės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tradicinės šventės vaišės: arbata, sriuba šurpa (verdama vietoje, iš naminių makaronų, avienos, daržovių, žalumynų). Saldusis patiekalas - kepinys čak čak.

Kurašas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Kurašas.

Kurašo imtynės yra pagrindinės Sabantujo šventėje vykstančios varžybos. Imtynininkai naudoja rankšluosčius ir siekia pargriauti savo oponentą. Paprastai varžybas pradeda jauni berniukai. Prizai – įvairūs, nuo avių iki automobilių.[1]

Festivalio data[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sabantujus neturi tikslios kalendorinės datos. Paprastai trunka nuo birželio 15 d. iki liepos 1 d. Paskutinis Sabantujus vyko Kazanėje, Tatarstano sostinėje. Panašiu laiku festivalis vyksta ir Akatujuje (Čiuvašijoje) ir Habantujuje (Baškirijoje).

Sabantujus Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvoje šią pavasario darbų pabaigimo šventę 1996 m. pradėjo švęsti Tilžės kaimo (Zarasų rajone) totoriai. Ji rengiama pagal Kazanės totorių tradicijas. Lietuvoje sabantujus paeiliui rengiamas Trakuose, Keturiasdešimties totorių kaime, Nemėžyje ir kitur.

Šventė įtraukta į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo savadą.[2].

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 „Sabantuy“. hometoroam.blogspot.lt. 2012-07-04. Suarchyvuota iš originalo 2017-04-03. Nuoroda tikrinta 2017-04-03.
  2. Būdas. 2019 m. Nr. 3. „Senas vynas naujame vynmaišyje arba apie atgimusią Sabantujaus šventę“.