Sūri lakrica

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Salmiaki saldainiai
Šokoladiniai saldainiai su salmiaki įdaru

Sūri lakrica arba salmiaki – lakricos rūšis su salmiaki įdaru. Šis konditerinis gaminys dažnas Šiaurės šalyse, Beniliukso šalyse, Šiaurės Vokietijoje,[1] taip pat Nyderlanduose, Baltijos šalyse.

Amonio chloridas sūriai lakricai suteikia kandų, sūrų skonį,[2] kuris apibūdinamas kaip „nutirpinantis liežuvį“ ir „beveik geliantis“. Sūri lakrica yra išskirtinio skonio, prie kurio reikia priprasti, todėl žmonėms nepažįstantiems amonio chlorido skonio sūri lakrica gali būti fiziškai neįveikiama. Sūri lakrica dažniausiai yra juodos arba tamsiai rudos spalvos, rečiau – baltos, pilkos, gali būti minkšta arba kieta ar trapi. Augalinė anglis šiame produkte naudojama kaip dažiklis. Sūri lakrica naudojama kaip skoninė sudedamoji dalis kituose produktuose, kaip leduose ar alkoholiniuose gėrimuose.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Amonio chloridas sūriai lakricai suteikia išskirtinį skonį

Žodis salmiak arba salmiakki kildinamas iš lotynų kalbos žodžio sal ammoniacus, reiškiančio „Amono druska“. „Amonas“ minimas todėl, kad senovės graikai amonio chloridą aptiko Amono šventykloje, Sivos oazėje. Žodis amoniakas yra tos pačios kilmės. Amonio chloridas buvo naudojamas kaip atsikosėjimą lengvinantis vaistas. Suomių rašytojas Jukas Anala (suom. Jukka Annala) teigia, jog sūri lakrica buvo pradėta gaminti vaistinėse, kaip vaistas nuo kosulio.[3] Kur ir kada pirmą kartą buvo sujungta lakrica ir amonio chloridas, norint išgauti sūrią lakricą, neaišku,[4] tačiau jau 1930 m. ji buvo pardavinėjama Suomijoje ir Norvegijoje kaip saldumynas.[3]

Rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Skirtingose kalbose sūri lakrica vaidinama „salmiaki lakrica“ (šved. salmiaklakrits), arba tiesiog „sūri lakrica“. Sūri lakrica dažniausiai yra juodos arba tamsiai rudos spalvos, rečiau – baltos, pilkos, gali būti minkšta arba kieta ar trapi. Augalinė anglis šiame produkte naudojama kaip dažiklis. Be amonio chlorido į sūrią lakricą dedama ir kitų stiprių skoninių medžiagų, kaip valgomoji druska ar pipirai, kaip turkiškų pipirų saldainiuose. Vokietijoje yra sūrios lakricos rūšis, kuri, norint suteikti sidabrinį atspalvį, apibarstoma metalo pudra, nuo jos saldainis tampa laidus elektrai. Dažniausiai sūrios lakricos saldainiai gaminami deimanto formos. Deimanto forma sūrios lakricos saldainiams yra tokia tipinė, jog suomių kalboje žodis „salmiakki“ kartais gali reikšti deimanto formą, o ne patį saldainį.

Kitas pritaikymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sūrios lakricos skonio būna ne tik saldainiai, tačiau ir degtinė, šokoladas, samanė, ledai, kolos gėrimai, švediškas uostomasis tabakas (snusas), ir netgi mėsa.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Binelli, Mark (2018-10-24). „The Candy Issue: Salty Tooth“. Proquest Digital Microfilm New York Times. The New York Times Magazine. ISSN 0362-4331.
  2. „Salammoniac: Salammoniac mineral information and data“. Mindat.org. Hudson Institute of Mineralogy.
  3. 3,0 3,1 „Mistä johtuu, että salmiakki on herkkua vain Pohjoismaissa?“. Kysy.fi (suomių). Helsinki City Library. 2008-10-17. Suarchyvuotas originalas 2012-05-04.
  4. „Minun kuuluisi tehdä esitelmä Ranskassa salmiakista, enkä ole löytänyt tietoja...“. Kysy.fi (suomių). Helsinki City Library. 2008-10-25. Suarchyvuotas originalas 2012-05-04.