Sūkurinė vonia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Vonia keliems asmenims, su įrengta purkštukų sistema

Sūkurinė vonia (neteiktinas terminas džakuzi [1]) – vonia, skirta maudynėms, profilaktinėms vandens procedūroms ir patogiam poilsiui, turinti bekontakčio vandens masažo, pašildymo, filtravimo ir kitas funkcijas. Vonioje įtaisyti prietaisai nustatytu vandens slėgio režimu vienu metu sukuria kelias sroves, veikiančias besimaudančiojo kūną. Vandens ir oro mišinio srovė tiekiama per specialias purkštukų angas, kurių skaičius ir vieta priklauso nuo hidromasažinės sistemos tipo. Vonios teikiamas hidroterapinis poveikis skiriasi nuo vandens siurblių ir srovių reguliatorių skaičiaus, purkštukų įvairovės ir jų išdėstymo, ar yra vandens temperatūros palaikymo programa ir kt.

Sūkurinė vonia, pastatyta vonios kambaryje
Laukui pritaikyta vonia

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Jacuzzi (kompanija).

Hidromasažinių vonių kūrimas yra neatsiejamai susijęs su italų šeimos Jacuzzi verslu, pradėtu vystyti XX a. pradžioje po to, kai septyni broliai emigravo į Kaliforniją.[2] 1915 m. įkurta įmonė „Jacuzzi and Brothers“ pradėjo gaminti orlaivių propelerius, vėliau lengvojo pašto orlaivius. Be to, pasirodė jų sukurti įvairūs pramoniniai siurbliai, pneumatiniai ir hidrauliniai prietaisai. Buvo atidarytos gamybos įmonės Kanadoje, Meksikoje, Italijoje ir keliose kitose šalyse.

1943 m. jauniausio iš brolių Candido Jacuzzi mažametis sūnus susirgo reumatoidiniu artritu. Klinikoje fizioterapeutas jam paskyrė gydomąjį masažą. Tuomet Candido kilo mintis gaminti panašius siurblius ir pritaikyti gydymo reikmėms. Jis suprojektavo prietaisą – aeracinį siurblį, kuris, panardintas į vonią su vandeniu, tiekė masažo srovę iš vandens ir oro mišinio. Sukurta įranga greitai įgijo populiarumą tarp žmonių, sergančių įvairiomis ligomis. Penktojo dešimtmečio pradžioje vonios su tokiais neįprastais siurbliais pradėtos pardavinėti vaistinėse ir medicinos įrangos parduotuvėse. Vėliau jos pradėtos naudoti ne tik medicininiais tikslais, bet ir norint sumažinti nuovargį, pakelti tonusą, pagerinti nuotaiką. Ilgainiui bendrovės „Jacuzzi“ pavadinimas tapo bendriniu, taikomu sūkurinėms vonioms, be to, prigijo angliškas tarimas džakuzi vietoje itališko jakuci.

Paskirtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiuolaikinės sūkurinės vonios pradžia galima laikyti 1968 m., kai „Jacuzzi Inc.“ rinkai pristatė pirmą autonominę sūkurinio vandens vonią, kurios sienelėse buvo įmontuoti vandens srovės purkštukai. Kompanijos–gamintojos devizas buvo toks: „Sūkurinė vonia: vanduo, kuris tave judina“ (Jacuzzi: Water that moves you).[2] 1970 m. buvo realizuotas dar vienas patobulinimas – į didesnių gabaritų vonias, skirtas keliems asmenims, pradėta montuoti vandens filtravimo ir pašildymo sistemas. 1980–aisiais prekyboje pasirodė karštos sūkurinės vonios, skirtos naudoti lauke, savotiški mini baseinai su spa procedūromis. Sūkurinės vonios labai išpopuliarėjo, pirmiausia buvo įrengiamos viešbučiuose, paskui ir privačiuose namuose. Gimė nauja karštų vonių gamybos pramonė, o žodis „sūkurinė vonia“ tapo prabangaus ir patogaus gyvenimo būdo simboliu.[2]

Išlieka viena pagrindinių sūkurinių vonių paskirčių – profilaktinės, gydomosios savybės. Jos padeda pagerinti organizmo kraujotaką, skatina medžiagų apykaitą, atpalaiduoja ir ramina, padeda kūnui susidoroti su kasdieniu stresu, turi atkuriamąjį poveikį kūnui. Naudoti sūkurines vonias nerekomenduojama po sunkių valgių, nėščioms moterims, taip pat žmonėms, turintiems širdies problemų.[3]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]