Rusnės sala

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Koordinatės: 55°17′50″ š. pl. 21°22′40″ r. ilg. / 55.29722°š. pl. 21.37778°r. ilg. / 55.29722; 21.37778

Rusnės sala
Duomenys
Šalis: Lietuvos vėliava Lietuva
Administracinė priklausomybė: Rusnės seniūnija, Šilutės raj.
Didžiausias miestas: Rusnė
Salynas: Nemuno delta
Plotas: ~47 km²
Kilmė: upinė/jūrinė
Aukščiausias taškas: ~1 m
Gyventojų skaičius: 1984 (2004 m.)
Žemėlapis
Rusnės sala šalia Kaliningrado srities

Rusnės salasala Nemuno deltoje, Šilutės rajono Pamario krašte. Tai ne vienintelė sala Nemuno deltoje: Rusnės salą supa keletas mažesnių. Viena iš jų yra gerai žinoma Briedžių sala. Iš viso Nemuno deltą sudaro 6 didelės salos, o tarp jų yra mažesnių salelių su įlankomis.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rusnės miestelis yra įsikūręs vienoje iš salų, Atmatos ir Skirvytės upių sankirtoje. Tai pati pietvakariausia Šilutės rajono dalis. Rusnės ir Nemuno deltos salos iš pietų pusės ribojasi su Rusijos Kaliningrado sritimi. Iš vakarų pusės Nemuno deltos salą skalauja Kuršių marios. Iš šiaurės pusės Rusnės sala ribojasi su Atmatos upe ir netoli esančia Krokų Lanka. Iš rytų pusės Rusnės sala turi susisiekimą su Šilutės miestu keliu  206  ŠilutėRusnė  ir šalia esančiomis pavasarį užliejamomis pievomis. Šiame ruože naujoji Rusnės estakada užtikrina susisiekimą rusniškiams ištisus metus.

Salos paviršius tai aliuvinė, 0,5–1,5 m aukščio žemuma, išvagota daugelio protakų, upelių, senvagių (Pakalnė, Rusnaitė, Žaizdrupė, Palaukys, Budulupė, Vorusnė, Vytinė, Skatulė). Telkšo Pelytakos, Didžiojo Gurgždo, Gurgždo, Kabuišės, Dumblio pelkės. Įrengti polderiai, siurbiantys iš salos perteklinę drėgmę. Rusnės sala palaipsniui didėja vakarų link, plečiasi ir už jos esančios Kubiliaus, Triušių, Kiemo, Briedžių ir kt. salelės. Būdingi pievų, krūmokšnių kraštovaizdžiai.[1]

Saloje yra Rusnės gyvenvietė bei keli kaimai – Pakalnė, Skirvytė, Skirvytėlė, Šyškrantė, Uostadvaris, Vorusnė.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmasis tiltas į salą nutiestas 1914 m. Tai buvo 2 arkų Peterso tiltas, kurio liekanos išlikusios iki dabar. Po 60 metų nutiestas gelžbetoninis tiltas – 333 m ilgio ir 10 m pločio.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Rusnės sala. Tarybų Lietuvos enciklopedija, T. 3 (Masaitis-Simno). – Vilnius: Vyriausioji enciklopedijų redakcija, 1987. // psl. 599