Rosbio bangos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Rosbio bangos - Žemės vandenynuose judančios milžiniškos bangos. Kaip natūralus Žemės sukimosi padarinys, jos skiriasi labai dideliais bangų ilgiais, siekiančiais porą šimtų kilometrų, bet bangų svyravimas pagal aukštį neviršija 10-20 centimetrų. Jų iškilimai priklauso nuo kirtimų, kurių Koriolio jėga keičiasi pagal kirtimo koordinates. Planetos atmosferoje priklauso nuo Koriolio efekto pasikeitimo platumose. Šias bangas Žemės atmosferoje pirmas atrado Carl-Gustaf Arvid Rossby 1939 metais, kuris toliau aiškino jų judėjimą. Rosbio bangos yra dalis vidinių bangų.

Sausumos bangos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Daugiausia Rosbis dirbo su šiomis bangomis Žemės atmosferoje. Pagrindinis Rosbio bangų atpažinimo ženklas - jų fazių pagreitis (kur banga iškyla) visada iškilimas nukreiptas į vakarus. Tačiau bangų grupės pagreitis (susijęs su energijos nuolatiniu kitimu) gali būti nukreiptas į bet kurią pusę. Pagrinde: trumpesnės bangos turi rytų pagreitį, ilgesnės bangos vakarų krypties pagreitį.

Terminai „barotropinės“ ir „baroklinikinės” Rosbio bangos yra naudojami, kad atskirti jų vertikalią struktūrą. Barotropinės Rosbio bangos nesikeičia vertikalėje, ir turi greitesnį sklidimo greitį. Baroklinikinės bangos yra lėtesnės, kurių greitis yra tik keletas centimetrų per sekundę arba mažiau.

Atmosferos bangos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išsivysto šiaurės atmosferos bangų srauto srove (a, b), atsiskiria šaltas oras (c). Oranžinis: šiltesnio oro masės; rožinis: srauto srovė.

Rosbio bangos atmosferoje yra lengvai aptinkamos (dažniausiai 4-6) didelio masto srauto srovės vingiai. Kai šios kilpos pasidaro labai ryškios, jos atskiria šalto arba šilto oro mases. Oras, kuris tampa ciklonu arba anticiklonu ir yra atsakingas už kiekvienos dienos orus vidutinėje platumoje.

Bangos greitis:

čia c – bangos greitis, u vakarų krypties srautas, - Rossbio matas, ir k – bendras bangų skaičius.

Rosbio parametras:

,čia φ platuma, ω Žemės sukimosi kampinis greitis, a – Žemės spindulys.

Vandenyno bangos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Galima teigti, kad Rosbio vandenyno bangos perduoda klimatinius pakeitimus priklausomai nuo jėgų pasikeitimo, tokių jėgų kaip vėjas ir kilimo tendencija. Kaip barotropinės taip ir baroklinikinės bangos sukelia pasikeitimus jūros paviršiaus lygyje, taip pat bangos ilgis trukdo jas nustatyti, kol nebuvo atrastas palydovinis altimetras/ ilgio matuoklis. NASA/CNES TOPEX/Poseidon palydoviniais stebėjimais patvirtino vandenyno Rosbio bangų egzistavimą.

12 balandžio. Pranešimas JPL. Nauji rezultatai amerikiečių-prancūzų palydovo „Topex/Poseidon“ prieštarauja pagrindinėms okeanografijos nuostatoms.

Rosbio bangos yra pagrindinė dalis masinės vandenyno cirkuliacijos. Jie saugo „atmintį“ apie orų sąlygas, kurie turėjo vietą tolimuose vandenyno rajonuose. Dėl nedidelės Rosbio bangų amplitudės labai sunku jas stebėti, ypač toliau nuo pusiaujo.

Vis dėlto aukščio matuoklis KA „TOPEX/Poseidon” sėkmingai išskiria atitinkamą vandenyno nuokrypio lygį, leidžiantį gauti „momentalius“ Rosbio bangų vaizdus.

Dėl labai ilgų Rosbio bangų ilgių, judant į vakarus, kerta vandenyną per dešimtis metų. Skaitėsi, kad Los Andželo (34°) plotumoje, joms reikia daugiau kaip 10 metų, kad perkirsti Ramųjį vandenyną, o Portlando (46°) platumoje – daugiau kaip 30 metų. Ne daugiau trejų metų stebėjimo iš palydovo dr. Dudley Chelton šiandieniniame žurnalo leidinyje „Science“, paskelbė, kad vidurinėse platumose Rosbio bangos juda 2-3 kartus greičiau. Taigi, vandenynas prisitaiko greičiau, negu mąstė mokslininkai. Reikalas tame, kad Rosbio bangos keičia vandenynų tėkmės vaizdą ir paskirsto temperatūrą, bei paveikia šilumos perdavimo mechanizmą nuo vandenyno iki atmosferos ir dėl to veikia orus globaliniu mastu.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Pranešimas Волны Россби движутся быстрее, чем считалось (rus.)

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Straipsnis Waves on the world map latitude longitude and weather (angl.)
  2. Straipsnis A tale of two El Ninos (angl.)