Romantinis filmas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.
 KWrite icon.svg  Šio puslapio ar jo dalies stilius neatitinka Vikipedijos kalbos standartų.
Jei galite, pakoreguokite stilių, kad tiktų enciklopedijai. Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.
Tyrone Power apglėbia Alice Faye 1938 filme Alexander’s Ragtime Band

Romantiniai filmai – meilės istorijos, kuriose daugiausia dėmesio skiriama jausmų pasauliui – koncentruojamasi į aistrą, emocijas. Į veiksmą įtraukiami du pagrindiniai romantiški, vienas kitam prieraišūs personažai, dažniausiai viso veiksmo priešakyje esantys vyras ir moteris (protagonistai); yra rodoma istorija, tam tikra kelionė, kurios metu galima išvysti pasipiršimą bei vestuves.

Apibrėžimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Romantinio filmo esmė yra meilės paieškos arba tiesiog pasakojimas apie meilę. Dažnai pagrindiniai veikėjai romantinėse dramose susiduria su įvairiomis kliūtimis, sunkiais išbandymais arba rizika, finansinėmis problemomis, ligomis, juos skiria rasinis arba socialinis statusas. Taip pat dažnas trukdis būti kartu yra uždrausta meilė, meilės trikampiai, tam tikri psichologiniai susilaikymai arba šeima, bandanti užkirsti kelią protagonistų meilei. Daugumoje romantiškų filmų santykiuose tarp pagrindinių veikėjų galima išvysti ir pagundų iš šalies, kurio nors neištikimybę, charakterių nesuderinamumą ir pan.

Romantiniai filmai dažnai tiria pagrindines meilės temas kaip įsimylėjimą iš pirmo žvilgsnio, santykius tarp jaunų žmonių arba atvirkščiai – kai tarp veikėjų yra didelis amžiaus skirtumas, dvasinę, uždraustą ar aistringą meilę. Ne mažiau retos formos yra ir prieštaringa, griaunamoji ar žalinga, taip pat tragiška meilė.

Žiūrovus romantiniai filmai žavi galimybe atitrūkti nuo kasdienio gyvenimo, ypač jei herojai galų gale įveikia visus sunkumus, prisipažįsta meilėje, ir pateisinamas posakis „gyveno ilgai ir laimingai“. Kita vertus, nemažai šio žanro filmų neturi pasakų siužeto, ilgesingų scenų ar laimingų pabaigų, nors meilė čia yra kaip skydas prieš realaus gyvenimo šiurkštumą. Nepaisant to, romantinių filmų pobūdis gali labai varijuoti. Nesvarbu, ar pabaiga laiminga, ar tragiška, pagrindinis romantinio filmo tikslas yra sužadinti stiprius auditorijos jausmus.[1][2] [3]

Romantinių filmų istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Romantinių filmų istorija prasidėjo 1890 metais. Nors ir dauguma tų laikų filmų buvo begarsiai, tačiau filmų kūrėjai savo kūriniuose puikiai sugebėjo pavaizduoti romantiką, geismą ir lytinį potraukį. Romantinių filmų istorinėje raidoje galima išskirti keletą etapų. Visų pirma, 1920–1950 metų romantiniai filmai, kurie dažniausiai vaizduodavo nelaimingas meilės istorijas. Po šio periodo, 1960–1980 metais filmuose išpopuliarėjo neįprastos poros. Nuo 1990 metų romantiniuose filmuose buvo pamėgta vaizduoti neįprastas meilės istorijas. Visi šie romantinių filmų periodai yra savotiški ir atspindi to meto visuomenę.

Nuo 1920 iki 1960 m.[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1942 Casablanca (liet. „Kasablanka“)

1920–1950 metais kurti romantiniai filmai dažniausiai vaizduodavo nelaimingas meilės istorijas, kurių pabaigoje pagrindiniai filmo herojai niekaip negalėdavo realizuoti savo meilės.

Pagrindinės tokios nelaimingos meilės priežastys dažniausiai būdavo įvairios sunkios aplinkybės ir katastrofos, pavyzdžiui, karas. Tačiau būtent ši priežastis to meto romantinius filmus padarė ypač patraukliais. Vienas iš tokių filmų yra režisieriaus Michael Curtiz „Kasablanka“ (angl. Casablanca, 1942 m.). Filmo veiksmo vieta – Kasablanka, Marokas, veiksmas vyksta Antrojo pasaulinio karo metu. Filmo siužetas kaip tipinio romantinio filmo – tai Ricko (vaidina Humphrey Bogart) ir Ilsos (vaidina Ingrid Bergman) meilės istorija. Tačiau tuo metu vykstantis karas šį filmą padaro labiau dramatišku. Taip pat filmo atmosferą sustiprina filmavimo vieta, turinti stiprią istorinę praeitį – tais laikais Kasablankoje buvo apsistoję Nacių kareiviai kartu su daugybę pabėgėlių. Būtent tai suteikia filmui kritinę ir įtemptą atmosferą ir šiek tiek donkichotišką nuotaiką. „Kasablanka“ – tai nuostabus to meto romantinis filmas, vaizduojantis skausmingą meilės istoriją besirutuliojančią Antrojo pasaulinio karo metu.

Nuo 1960 iki 1990 m.[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasibaigus nelaimingos meilės romantinių filmų periodui, nuo 1960 metų prasidejo naujas kino filmų laikotarpis, kurio metu romantiniuose filmuose vis dažniau pradėta rodyti neįprastas poras. Šis laikotarpis tęsiasi iki pat 1980 metų. Neįprastos poros dažniausiai būdavo sudaromos iš labai skirtingų, rodos, tarpusavyje nesuderinamų žmonių. Kaip pavyzdį galima panagrinėti filmą „Lolita“ (angl. Lolita, 1962), kuriame pasakojama istorija apie pagyvenusį profesorių, kuris beprotiškai įsimyli penkiolikos metų mergaitę. Didžiulis veikėjų amžiaus skirtumas yra vienas iš elementų, kuriuos paprastai turi neįprastos poros. Būtent šis faktorius lemia tai, kad žiūrovai, žiūrėdami tokį filmą dažniausiai jaučiasi nejaukiai, tačiau jiems tai kartu ir patinka.

Dar vienas pavyzdys – romantinis filmas „Vest saido istorija“ (angl. West Side Story, 1961 m.). Šis filmas pasakoja apie berniuką ir mergaitę, kurie priklausė skirtingoms rasinėms grupėms. Berniukas, Tonis, priklausė baltaodžių paauglių grupuotei, o mergaitė, Marija, Puerto Rico paauglių grupuotei Niujorko mieste. Nors šios grupės nekenčia viena kitos, tačiau tai nesutrukdė Toniui ir Marijai įsimylėti vienas kitą. Jų aistringa meilė, nepaisant rasinių skirtumų ir socialinio statuso, padaro šį filmą labai romantišku ir dramatišku. Remiantis šiais faktais, galima teigti, kad neįprastos poros buvo vienas iš svarbiausių elementų, kurių reikėjo to laikotarpio romantiniams filmams.

Nuo 1990 m.[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo 1990-ų metų romantiniuose filmuose taip pat buvo apibūdinama ir neįprasta meilė. Neįprastos meilės istorijos parodo, kad meilė yra ne tik jauniems ir nesusituokusiems žmonėms, bet ir vidutinio amžiaus bei susituokusiems. Vienas iš pavyzdžių būtų meilė tarp dviejų žmonių, kurie yra nebejauni ir susituokę 1995-ųjų metų filme „Medisono grafystės tiltai“ (angl. The Bridges of Madison County). Filmas yra apie vidutinio amžiaus namų šeimininkę (Meryl Streep), gyvenančią kaime su savo šeima, kuri pamilsta fotografą, kuris taip pat yra vidutinio amžiaus (Clint Eastwood) per savo šeimos atostogas. Nors jų romanas trunka labai trumpai (keturias dienas) filme akcentuojamos veikėjų emocijos ir jų dilema dėl meilės, kurią jie jaučia vienas kitam.

Neįprastos meilės istorijos taip pat gali būti ne tik tarp priešingų, bet ir tarp tos pačios lyties atstovų. 2005-ųjų metų filmas „Kuprotas kalnas“ (angl. Brokeback Mountain) yra puikus, tai iliustruojantis pavyzdys. Šis filmas yra apie homoseksualią ir biseksualią romantiką. Filmas atpasakoja istoriją apie meilę tarp dviejų vyrų, kurie pamilsta vienas kitą jaunystėje ir išsaugo jausmus vienas kitam nepaisant to, kad jie abu veda moteris ir po kelerių metų susilaukia vaikų.


1997 Titanic (liet. „Titanikas“)

1997-aisiais pasirodęs „Titanikas“ (angl. Titanic) taip pat atpasakoja neįprastą meilės istoriją neįprastoje situacijoje. Abu pagrindiniai veikėjai yra iš skirtingų socialinių sluoksnių, vienas iš jų priklauso aukštuomenei, tuo tarpu kitas – prastuomenei, jiedu įsimyli Titanike, kuris nuskęsta po susidūrimo su ledkalniu. Turėdamas istorinį kontekstą ir pasakodamas neįprastą meilės istoriją „Titanikas“ tapo vienu sėkmingiausiu kada nors išleistu kino filmu. Dėl šių pavyzdžių neįprasta meilės istorija tapo svarbia romantinių filmų charakteristika nuo 1990-ųjų metų.

Yra keli skirtingi romantinių filmų periodai, kurie apibūdina skirtingus meilės tipus. Romantiniai filmai sukurti tarp 1920-ųjų ir 1950-ųjų metų rodydavo skausmingą meilę. Po to periodo neįprastos poros dažnai pasirodydavo ekranuose 1960–1980-ųjų metų laikotarpyje, tačiau neįprasta meilė buvo daugiausiai vaizduojama nuo 1990-ųjų metų. Keičiantis visuomenei, didės meilės istorijų ir aplinkybių įvairovė ateityje.

Sub-žanrai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Romantinės dramos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Romantinės dramos – tai romantinių ir dramos filmų sub-žanras, kuriame dažniausiai yra pateikiama sudėtinga meilės pusė. Siužetas paprastai sukasi apie du įsimylėjelius, kurie susiduria su sudėtingomis kliūtimis, neleidžiančiomis būti kartu. Pagrindiniai dviejų veikėjų meilę trukdantys veiksniai gali būti tiek šeimos nepritarimas ar uždrausta meilė, tiek jų pačių psichologiniai apribojimai. Dėl pernelyg didelio kliūčių kiekio, nesuderinamumo arba tiesiog likimo, daugelis romantinių dramų baigiasi įsimylėjelių išsiskyrimu.

Romantinių dramų pavyzdžiai:

„Chick flick“[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Chick flick“ (liet. Chick – vištytė, Flick – spragtelėjimas, filmas) – tai romantinių filmų sub-žanras, kurio siužetas yra orientuotas į pažymėtinai plačią moterų grupę.[5] Nors dauguma romantinių filmų žanrų yra kuriami patenkinti būtent moterų romantikos poreikį, tačiau „Chick – flick“ sub-žanro definicija paprastai yra naudojama apibūdinant filmus, kurie yra pagrįsti emocijomis bei nagrinėja problemas, paremtas dviejų potencialių partnerių susitikimais ir santykiais. Šio sub-žanro filmai masiškai buvo leidžiami Valentino dienos proga.

Šio filmų žanro pavyzdžiai:

 • „Purvini šokiai“ (angl. Dirty Dancing),
 • „Užrašų knygelė“ (angl. The Notebook),
 • „Brangus Džonai“ (angl. Dear John),
 • „Įsimintinas kelias“ (angl. A Walk to Remember),
 • „Romeo ir Džiuljeta“ (angl. Romeo + Juliet).

Apibrėžimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Chick flick“ filmai yra kuriami taip, kad patrauktų moteris, ypatingai jaunas. [6] Šie filmai – tai populiariosios kultūros gaminiai, turintys tam tikras nuolatines naratyvo formules, tipinius siužetus bei personažų charakterius. Moteris protagonistė[7] ,tematinės rausvos spalvos naudojimas (aliuzija į saldumą, malonumą, meilumą) bei romantika ar priešingos lyties pasimatymais paremtas siužetas – tai keli būdingi „Chick flick“ sub-žanro elementai. Dėl to, anot kabelinės televizijos kanalo „ReelzChannel“, „Chick flick“ filmuose nagrinėjamos problemos yra „lengvabūdiškos, paprastos, siekiančios komercinės sėkmės“. Kaip bebūtų, keli šio žanro filmai, dėl siužetinės linijos bei personažų charakterių, yra susilaukę palankių kritikų nuomonių. Pavyzdžiui, 1983 – iųjų filmas „Švelnumo kalba“ (angl. Terms of Endearment) buvo apdovanotas Oskarais (angl. Academy Awards) už geriausią metų filmą, geriausią scenarijų, geriausią režisierių, geriausią aktorę ir geriausią antraplanio vaidmens atlikėją.[8]

Romantinės komedijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Romantinės komedijos – tai romantinių filmų bei komedijų sub-žanras. Tai filmai su nerūpestinga, pilna humoro siužetine linija, kurios centre yra romantiškumo idealai, tokie kaip tikra meilė, galinti įveikti daugelį kliūčių. Tokių filmų pabaigoje idealas triumfuoja prieš sunkumus ir nedėkingas situacijas.

Anot kritikų, filmas „Graži moteris“ (angl. Pretty Woman, 1990) yra laikomas geriausiu romantinės komedijos filmu.

Romantinių komedijų pavyzdžiai:

 • „Tegyvuoja meilė“ (angl. Love Actually),
 • „Pamišę“ (angl. Moonstruck),
 • „Kaip bus, taip gerai“ (angl. As Good as It Gets),
 • „Mylėti(s) smagu“ (angl. Something’s Gotta Give),
 • „Tai nutiko vieną naktį“ (angl. It Happened One Night),
 • „Kai Haris sutiko Salę“ (angl. When Harry Met Sally…),
 • "Sveika, sužadėtine! " (angl. The Family Stone),
 • „Tai…sudėtinga“ (angl. It’s Complicated),
 • „Trečias nereikalingas“ (angl. Three to Tango),
 • „Pamergė pagal užsakymą“ (angl. 27 Dresses),
 • „Atostogos“ (angl. The Holiday).

Apibrėžimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Romantinių komedijų siužete dalyvauja du pagrindiniai veikėjai, dažniausiai moteris ir vyras, kurie netikėtai susitinka, tačiau dėl tam tikrų kliūčių ar ginčų nesutaria, nors galų gale viskas susitvarko ir pabaigoje jie lieka kartu. Kartais pagrindiniai veikėjai jau pačioje pradžioje yra vaizduojam kaip įsimylėjeliai, tačiau susiduria su iššūkiais, kurie trukdo išlaikyti santykius. Kitais atvejais veikėjai nesiryžta įsitraukti į romantiškus jausmus, nes abu mano, jog nemėgsta vienas kito, dėl to kad vienas iš jų turi partnerį arba jaučia socialinį spaudimą. Tačiau filmo kūrėjai pateikia tam tikrų užuominų, kurios leidžia spėti, jog pagrindiniai veikėjai simpatizuoja vienas kitam ir būtų puikus meilės derinys. Protagonistai tokiu atveju dažnai siekia kuriam laikui išssiskirti tam, kad suvoktų savo jausmus ar įveiktų kliūtis, trukdančias būti kartu.

Kol veikėjai būna atskirai, vienas iš jų, arba paprastai abu, suvokia, kad jie tinka vienas kitam ir yra įsimylėję. Tuomet, su komišku nerangumu ar veiksmus lydančia nesusipratimų virtine, jie deklaruoja meilę vienas kitam ir filmas baigiasi laimingai. Tačiau, kaip bebūtų, pora neturi tuoktis ir „ilgai ir laimingai“ gyventi kartu. Romantinės komedijos pabaiga yra tik patvirtinimas, jog protagonistų gyvenime svarbiausia yra meilė ir santykiai, net jei jie fiziškai išssiskiria.[9]

Pagrindinė romantinių komedijų siužetinė linija turi daugybę variacijų. Kartais vietoj to, jog abu pagrindiniai veikėjai filmo pabaigoje lieka kartu, vienas iš jų pasirenka kitą veikėją (pavyzdžiui, filmuose „Mano geriausio draugo vestuvės“ (angl. My Best Friend’s Wedding) ir „Mano super buvusioji“ (angl. My Super Ex-Girlfriend)). Kita vertus, kai kuriuose filmuose dėmesys yra sutelkiamas į neįmanomos meilės temą, kaip, pavyzdžiui, Vudžio Aleno filme „Anė Hol“ (angl. Annie Hall).

Kai kurie romantinės komedijos žanro filmai sujungia dvi temas: romantikos ir veiksmo (pvz., „Užkibo“ (angl. Knocked Up)), taip filmas tampa patrauklus tiek vyrams, tiek moterims.

Taip pat yra žinomas „Bromance“ filmų subžanras. Šie filmai yra pripildyti erotikos elementų. Šio žanro pavyzdžiai: „Amerikietiškas pyragas 2“ (angl. American Pie 2), "Slėpkit pamerges! " (angl. Wedding Crashers).

Nenatūralūs romantiški susitikimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Viena iš romantinių komedijų konvencijų yra juokingi epizodai ir dviejų potencialių partnerių susitikimas neįprastose ir komiškose aplinkybėse, kurias tokie filmų kritikai kaip Roger Ebert[10] ar Christy Lemire[11] vadina „Meet-cute“ (liet. Meet – susitikimas, cute – mielas). Filmų scenaristai sukuria juokingą situaciją, įvesdami du keistus potencialius partnerius, kurie nuo pat pirmo susitikimo konfrontuoja arba sukuria komiškas, gėdingas ar tapatybių nesupratimo aplinkybes.

Kritikas Roger Ebert „Meet cute“ koncepciją apibūdina taip: „Kai berniukas pamato mergaitę mielu būdu“. Kaip pavyzdį jis panaudoja filmą „Kur pamesi, ten ir rasi“ (angl. Lost and Found), kuriame protagonistai Jackson ir Segal autmobiliais atsitrenkia vienas į kitą Šveicarijoje. Kai jie atsigauna, vėl susitinka atsitrenkdami vienas į kitą slidinėjant. Tuomet jie įsimyli vienas kitą…[12]

Daugelyje romantiškų komedijų potenciali pora yra visiškos priešingybės: žmonės, su skirtingais temperamentais, gyvenimo istorijomis, socialiniu statusu, kurie įprastomis aplinkybėmis nesusitiktų ir nekalbėtų, tačiau nenatūralus susitikimas sukuria galimybę jų keliams susikirsti. Kai kurių filmų „varomoji jėga“ yra šios nenatūralios romantiškos aplinkybės, kai būsimoji pora nuolat atsiduria neįtikėtinose situacijose. Kaip bebūtų, filmai, kurių pagrindinis bruožas yra nuolat pasikartojančių nenatūralių aplinkybių situacijos, pavyzdžiui, „Džiaze tik merginos“ (angl. Some Like It Hot), o ne romantika, nėra laikomi „Meet cute“ filmais.

Romantiniai trileriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Romantiniai trileriai – tai romantinių bei trilerių filmų sub-žanras, kuriame pateikiamos temos, susijusios su nusikalstamumu, intrigomis, skandalais.[13] Daugelyje romantinių trilerių veikia žudikai, kurie siekia susekti protagonistą, o šis, savo ruožtu, susieina su savo tyrėju ar apsauginiu. Jie abu dalyvauja kovoje su antagonistais, stengiasi apginti savo gyvybę ir visada, net ir sudėtingiausiose situacijose, apsisaugo, kol galų gale įsimyli vienas kitą. Taigi tai galima vadinti dviguba nežinomybe, iš kurios žiūrovams nuolat kyla klausimai: "Ar herojus sugebės apsaugoti protagonisto gyvybę? ", ir "Ar „berniukas“ įsimylės „mergaitę“? ". Pagrindinis romantinio trilerio filmo elementas – laikas. Protagonistai visada yra apriboti laiko, todėl turi viską atlikti nepaprastai greitai. Siužetas taip pat priklauso ir nuo piktadarių veiksmų. Taigi šių filmų kūrėjai siekia jaudinti bei bauginti žiūrovus.

Romantinių trilerių pavyzdžiai:

 • „Likimo ekspertai“ (angl. The Adjustment Bureau),
 • „Operos fantomas“ (angl. The Phantom of the Opera),
 • „Super 8“(angl. Super 8),
 • „Turistas“ (angl. The Tourist),
 • „Asmens sargybinis“ (angl. The Bodyguard),
 • „Neištikimoji“ (angl. Unfaithful),
 • „Nevaldoma aistra“ (angl. Wicker Park).

Lietuviški romantiniai filmai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2008 Balkonas

Lietuviškas kinas negali pasigirti ilga istorija ar dideliu filmų kiekiu. Tai galima pasakyti ir apie romantikos žanrą Lietuvos kino istorijoje. Anot režisieriaus Andriaus Stonio, lietuviški filmai yra „vertingi dėl to, kad išlaiko vidinę dvasinę, kūrybinę nepriklausomybę ir mūsų filmai yra labai subjektyvūs, asmeniški. Jie ir yra tai, ką vadiname menine dokumentika. Tie, kurie bando prisitaikyti, kaip nors adaptuoti savo kūrybą prie rinkos poreikių, paprastai išbarsto tas vertybes“.[14] Taigi tokių romantiškų filmų, su tipiniais charakteriais ir naratyvo elementais, bei nuolatine protagonisto ir antagonisto kova, kokius kuria žymiausios kino studijos, lietuviai dažniausiai nekuria.

Net jei lietuviškame filme yra meilės, romantikos, jausmų elementai, dažniausiai tai būna tik viena iš daugelio nagrinėjamų problemų (pagrindinis lietuviškų filmų leitmotyvas – tai vienatvė, nepriklausomybė, žmogaus egzistavimo klausimai, veikėjo savo tapatybės ieškojimai). Tačiau galima išskirti keletą lietuviškų filmų, kuriuose viena pagrindinių temų – kova dėl idealo ir viską nugalinčios meilės.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. Site Organisation „Romance Part 1“ http://www.filmsite.org/romancefilms.html
 2. The Script Lab LLC „Romance“ http://thescriptlab.com/screenplay/genre/romance
 3. Screenwriting „How to write a romance film“ http://www.steves-digicams.com/knowledge-center/how-tos/filmmaking-tips/screenwriting-how-to-write-a-romance-film.html
 4. The Script Lab LLC „Romance“ http://thescriptlab.com/screenplay/genre/romance
 5. Simpson, John, ed. (2009). Oxford English Dictionary, 2nd edition, on CD-ROM Version 4.0. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-956383-8
 6. Abramowitz, Rachel (vasario 14, 2009). „'Chick flicks' are really starting to click“. The Los Angeles Times. Taisyta spalio 4, 2010.
 7. Eber, Hailey. „Our Valentine to You and Yours: 10 Chick Flicks that Don’t Totally Suck“. ReelzChannel. Taisyta spalio 2, 2010.
 8. „Terms of Endearment“. New York University: Literature, Arts, and Medicine Database. Taisyta rugsėjo 30, 2010. "Terms of Endearment shares with films Beaches, Steel Magnolias, and One True Thing the popular status of melodramatic "chick flick. ""
 9. Mernit, Billy. Writing the Romantic Comedy (Harper Collins, 2000)
 10. „She has a Meet-Cute (three, actually) with Prince Charmont (Hugh Dancy)“ – Roger Ebert, apžvalga „Ella Enchanted“. http://rogerebert.suntimes.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20040409/REVIEWS/404090304/1023
 11. Apžvalga: McGregor, Plummer delight in `Beginners' http://today.msnbc.msn.com/id/43244756/ns/today-entertainment/t/beginners-delight-start-finish/#.UHzxUcVdw08. Taisyta birželio 20, 2011.
 12. Ebert, Roger „Lost and Found“ http://rogerebert.suntimes.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/19790628/REVIEWS/906280301/1023 birželio 28, 1979
 13. Atkinson, Hilary, ed. (2009). „Difference Between Romantic Suspense & Romantic Thriller”. eHow
 14. Interviu: „Režisierius Audrius Stonys: lietuvių filmai išlaiko dvasinę ir kūrybinę nepriklausomybę.“ http://www.15min.lt/naujiena/kultura/asmenybe/rezisierius-audrius1-stonys-lietuviu-filmai-islaiko-dvasine-ir-kurybine-nepriklausomybe-285-151955#ixzz29mhfaC1K (Gegužės 23, 2011)