Rokiškio Šv. Juozapo koplyčia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 55°57′52″š. pl. 25°35′01″r. ilg. / 55.964341°š. pl. 25.583539°r. ilg. / 55.964341; 25.583539

Kazimiero-bazn-kryzius-64.png
Rokiškio Šv. Juozapo koplyčia
Rokiškio šv. Juozapo koplyčia.JPG
Vyskupija Panevėžio
Dekanatas Rokiškio
Savivaldybė Rokiškio rajonas
Gyvenvietė Rokiškis
Adresas Nepriklausomybės a. 1a
Statybinė medžiaga plytų mūras
Pastatyta 1881–1885 m.
Stilius neogotika

Rokiškio Šv. Juozapo koplyčiakoplyčia, esanti Rokiškyje, Nepriklausomybės a. 1a, Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčios šventoriuje. Šv. Juozapo koplyčia yra nacionalinis architektūrinis ir sakralinis paminklas, 1996 m. įrašytas į LR Kultūros paveldo registrą (unik. kodas 22374).[1] Bažnyčios, varpinės ir koplyčios kompleksas sudaro vieną gražiausių neogotikos ansamblių Lietuvoje. Po koplyčia yra kripta, kurioje palaidotas bažnyčios fundatorius - grafas Reinoldas Tyzenhauzas (1830–1880).[2]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmąjį architektūrinį Rokiškio bažnyčios projektą padarė Frydrichas Gustavas fon Šachtas 1866 m. Nuo 1880 m. statybai vadovavo ir projektą pakeitė architektas Georgas VernerisTirolio. Jis suprojektavo ir varpinės bokštą bei koplyčią. Pastarąją numatė pastatyti ties bažnyčios viduriu, šiaurinėje pusėje, kaip šarvojimo koplyčią šv. Juozapo titulu.

Sovietmečiu koplyčia buvo uždaryta. Joje veikė sandėlis. Remontuojant bažnyčią, o kleboniją statant, ten buvo sukrautas cementas. Koplyčia restauruota 2006 m.[3]

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Statinys neogotikinių formų, kompaktinis, šešiakampio plano dviejų tarpsnių, su rūsiu. Stogo forma – kupolas, stogo danga – skalūno plokštelės. Kiti stogo elementai – šešiakampio plano molio plytų mūro kupolo žibintas su smailiaarkėmis angomis ir piramidiniu stogeliu. Įrengti dvišlaičiai kupolo stoglangiai.

Viduje stovi 410 cm aukščio altorius (aukštis be sunykusio kryžiaus). Įrengta akmeninė su keraminėmis plytelėmis vienos pakopos pakyla, marmurinė mensa su bronziniu reljefu, betono ir gipso dažytas retabulas su marmuro cokoliu ir auksuotomis detalėmis, polichromuota ir auksuota 130 cm aukščio skulptūra „Šv. Juozapas, Marijos Sužadėtinis“. Vidaus lubų, sienų, kolonų apdaila – tinkas su XIX a. pab. polichromijos fragmentais. Grindų, pandusų, laiptų pakopų danga – ornamentuotų keraminių plytelių grindys.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]