Robert Adam

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Robertas Adamas
Kedlestonholas
Registerhouzo pjūvis

Robertas Adamas (1728 m. liepos 3 d. Kirkaldis, Škotija1792 m. kovo 3 d. Londonas, palaidotas Vestminsterio abatijoje) – škotų architektas, dizaineris.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Studijavo Edinburgo karališkojoje aukštojoje mokykloje. Architektūros praktikos mokėsi pas tėvą, garsų statybininką ir architektą Viljamą Adamą. Brolis architektas Džeimsas Adamas. 1743 m. įstojo į Edinburgo universitetą, bet dėl ligos ir Jakobitų sukilimo 1745 m. studijas nutraukė. 1746 m. su vyresniuoju broliu Džeimsu padėjo tėvui, o po jo mirties 1748 m. įsteigė bendrą firmą „Adam Brothers“. Pirmasis jų didelis darbas buvo didžiulių valstybinių apartamentų Hopetoun House dekoravimas.

17551757 m. jis, prancūzų architektas Šarlis Lui Kleriso, italų architektas bei archeologas Džovanis Batista Piranezis ir dailininkas Cuki Italijoje tyrinėjo Diokletiano rūmų griuvėsius. Kartu Robertas studijavo antikinį meną ir architektūrą. 1761 m. paskirtas karaliaus Jurgio III architektu.[1] 1768 m. pasitraukė iš šių pareigų, nes buvo išrinktas Parlamento nariu. Reiškėsi kaip baldų dizaineris.

Savitas brolių stilius vėliau įgijo pavadinimą Adamų stilius.

Darbai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Parašė architektūros teorijos veikalų:

  • Imperatoriaus Diokletiano Spalato rūmų griuvėsiai Dalmatijoje (Ruins of the Palace of the Emperor Diocletian at Spalato in Dalmatia 1764 m.
  • Roberto ir Džeimso Adamų architektūros darbai (The Works in Architecture of Robert and James Adam 3 t. 1773–1822 m.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]