Rinkuškiai (alaus darykla)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.


 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Koordinatės: 56°12′32″ š. pl. 24°43′25″ r. ilg. / 56.20889°š. pl. 24.72361°r. ilg. / 56.20889; 24.72361

Rinkuškiai, Čygo-Kalkio TŪB
FormaTikroji ūkinė bendrija
PramonėAlaus darykla
Įkurta1991 m.
Centrinė būstinėBiržai,
Alyvų g. 8, Biržų k., 41180 Biržų r. Lietuva
Svarbiausi darbuotojaiAkcininkai
Rimantas Čygas,
Sigitas Kalkys
ProduktaiAlus
Darbuotojų118
Tinklalapishttp://www.rinkuskiai.lt

Rinkuškių alaus darykla – vienintelė tokia Biržuose – įkurta ir valdoma Biržų krašto aludarių šeimos. Tai lietuviško kapitalo alaus darykla.

Tikroji ūkinė bendrovė „Rinkuškiai” yra lietuviško kapitalo įmonė. Alaus darykla buvo įkurta 1991 metais Biržų rajone, Biržų kaime.

Rinkuškių alaus darykla užima penktą vietą pagal alaus pardavimą Lietuvoje.[reikalingas šaltinis]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rinkuškių daryklos krikštatėviu galima laikyti Joną Čygą. Jis garsėjo kaip vienas geriausių Biržų krašto aludarių. Jonas Čygas darydavo miežinuką krikštynoms, vestuvėms, jubiliejams ir kitoms šventėms. Biržų sovietiniai valdininkai jo padaryto alaus nesigėdydavo vežti į aukščiausias valdžios institucijas. Alaus darymo paslaptis iš tėvo nusižiūrėjo jo sūnus Rimantas. Jis pasiūlė Sigitui Kalkiui imtis alaus verslo. Alus buvo pradėtas virti Petro Kalkio, Sigito Kalkio tėvo, įsikūrusio Biržų kaime, miestietiško tipo sodyboje. Rimantas Čygas atsinešė iš tėvo alaus gaminimo technologiją, Sigitas Kalkys, turintis Vilniaus universiteto statybų inžinieriaus diplomą, ėmėsi techninės dalies. Vėliau pastatas buvo pertvarkytas, savininkai pirko vis naujus įrengimus ir toliau tobulino daryklą. Taip darykla išaugo iki dabartinės Rinkuškių alaus daryklos, Lietuvos alaus rinkoje užimančios 5-ąją vietą.

1991 metais TŪB „Rinkuškiai” vieni pirmųjų įsigijo naująją alaus gamybos licenciją.

1995 metais, nors tuo metu dar nebuvo reikalaujama, įmonė įkūrė fizikinę-cheminę laboratoriją. Dabar įmonėje veikia šiuolaikinė mikro-biologinė laboratorija. Joje nuolat kontroliuojama alaus kokybė.

1996 metais darykla įsigijo alaus filtravimo įrenginius ir, turbūt, pirmą kartą Lietuvoje jau buvo galima paragauti stipraus naminio, bet jau nuskaidrinto alaus. Anksčiau buvęs drumzlinas alus čia buvo išgrynintas iki gintarinio skaidrumo.

1997 metais įmonė pasistatė naujus 800 tūkst. Lt. kainavusius pastatus: administracinį, alaus brandinimo, filtracijos ir fermentavimo cechus.

1998 metais įmonė viena pirmųjų pradėjo pilstyti alų į plastikinę tarą. Pagal gamybos mastus darykla įsitvirtino didžiausių Lietuvos alaus daryklų dešimtuke ir užėmė septintą vietą.

2001 metų balandį, švenčiant 10 metų jubiliejų, buvo baigtas pirmasis alaus daryklos modernizavimo etapas. Pastatytas naujas alaus išpilstymo cechas su sandėliu, kainavęs apie 1 mln. litų. Buvo pastatyta ir pradėta eksploatuoti nuotekų pirminio valymo stotis (investuota daugiau kaip 0,5 mln. litų). Gėrimo gamyba, maišymas, filtravimas bei misos virimas buvo visiškai automatizuotas – kontroliuojamas kompiuterio, kurį stebi vienas operatorius. Viryklos pajėgumai buvo padidinti iki 50 tūkst. litrų alaus per parą. Buvo įrengta bene moderniausia Biržų rajone dujomis kūrenama katilinė ir naujas alaus virimo cechas, kas kainavo dar 1,5 mln. litų.

2001 metais, atsisakiusi kaimiško alaus gamybos ir investavusi į klasikinio alaus tradicines gamybos technologijas, įmonė gamybą padidino 1,2 mln. litrų.

2001 metais, kartu su technologinėmis naujovėmis, darykloje buvo sukurtos ir naujos alaus rūšys, o jas pateikti vartotojams pasitelktos naujos marketingo priemonės. Buvo pakeistas gamintojo ženklas, pagamintos naujos alaus etiketės, pradėta rūpintis įmonės įvaizdžiu. Darykla išleido 6 naujas aukščiausios kokybės alaus rūšis, gaminamas pagal seną aludarių šeimos receptūrą – „Biržiečių” pavadinimo alaus grupę.

2001 metų rugpjūčio 2 dieną įmonė įstojo į Didžiųjų aludarių asociaciją. Anksčiau Rinkuškiai priklausė Mažajai aludarių asociacijai. Vadovų teigimu, įmonė išaugo, pasikeitė jos interesai ir juos dabar geriau atstovaujanti didžiųjų daryklų asociacija.

2002 metų gegužės 31 d. buvo baigtas antrasis Rinkuškių alaus daryklos modernizavimo etapas: buvo įrengtas alaus fermentacijos ir nokinimo cechas bei linijų ir alaus talpų plovimo įranga. Į šią technologiją alaus darykla investavo 2,5 mln. Lt. Dar apie 0,8 mln. Lt. skyrė naujam vokiškam alaus filtravimo įrengimui, kurio dėka gyvo alaus galiojimo laikas prailgėjo iki 45 parų. Įmonė taip pat pastatė naują modernų alaus rauginimo ir brandinimo cechą, kurio pajėgumai – 8 talpos po 50 tonų alaus.

2003 metų pavasarį darykloje sumontuota alaus pilstymo į plastikinę tarą linija.

2003 metų gruodžio mėnesį Rinkuškių alaus darykloje sumontuota pilstymo linija, skirta stiklo tarai. Į didžiausią lietuviško kapitalo alaus daryklą TŪB „Rinkuškiai“ ji atkeliavo tiesiai iš Europos specializuotos gėrimų pramonės parodos „BRAU Beviale 2003“ (Vokietija). Stiklo buteliams skirta pilstymo linija yra visiškai automatizuota, jos našumas siekia 10 tūkst. butelių per valandą. Biržuose sumontuota naujoji pilstymo linija – tuo metu viena moderniausių Lietuvoje. Darykla tam specialiai pastatė naują 500 m² ploto priestatą, kuriame įrengtas pilstymo cechas, stiklo plovimo mašina bei sandėlis.

Kartu su nauja išpilstymo linija, įdiegta ir naujos kartos butelių pakavimo sistema, kurios dėka butelius galima pakuoti ne tik į standartines plastikines dėžes, bet ir į skirtingų dydžių, įvairiausios konfigūracijos pakuotes. Naujausi technologiniai sprendimai pritaikyti ir etikečių klijavimo mechanizme – jis turi nuotolinio valdymo pultą, tad nebūtina, jog šalia dirbančio įrenginio stovėtų darbuotojas. Visiškai automatizuota ir butelių plovimo mašina, kuri autonominiu režimu pasiruošia darbui. Be to, joje įdiegti konstrukciniai sprendimai padidinantys saugumą darbo metu.

Pabaigus montavimo darbus, 2003 metų pabaigoje Rinkuškių alaus darykloje dirba dvi modernios pilstymo linijos: viena skirta stiklo, o kita – PET tarai. 2003 metais „Rinkuškių“ silpno alaus pardavimai sudarė apie 17 proc. viso realizuoto alaus.

2006 m. pabaigtas dar vienas įmonės modernizavimo etapas – pastatytos naujos fermentacijos talpos, atnaujintas alaus virimo skyrius, įrengti nauji vandens filtrai.

2008 metų pavasarį, pirmąkart įmonės istorijoje, sukuriami ir pristatomi rinkai nealkoholiniai gėrimai: „Salyklo skonio Biržiečių gira“, apelsinų, kriaušių skonio gaivieji gėrimai „YSA“, „Rinkuškių“ gazuotas vanduo.

Tais pačiais metais pastatomas modernus PET butelių pūtimo cechas, plečiami taros sandėliai. Transporteriais sujungiamos PET butelių pūtimo ir išpilstymo mašinos, leidžiančios pilstyti alų į butelius be žmogaus rankos prisilietimo.

Tais metais parduodama 11,42 milijono litrų alaus ir 0,37 milijono Rinkuškiuose gamintų nealkoholinių gėrimų.

2009 m. Atsižvelgiant į aštrėjančia konkurenciją rinkoje, atnaujinami daugelio alaus rūšių etikečių dizainai. Nors ir ekonomine situacija dėl pasaulinės recesijos pasunkėja Rinkuškių alaus darykla toliau skiria dėmesį savo remiamoms futbolo ir krepšinio komandoms

2010 m. Atsižvelgiama į tai, kad Biržus ir Rinkuškių alaus darykla jau keletą metų aplanko virš 6000 turistų  per metus, Rinkuškių alaus darykla skirdama didelį dėmesį Biržų, kaip žymiausio Lietuvoje alaus krašto garsinimui, net tik Lietuvoje, bet ir užsienyje pradeda restorano „Alaus kelio“ statybas, investicijai numatoma skirti virš milijono litų.

2011m. balandžio 28d. šalia alaus daryklos atidarytas naujas alaus restoranas „Alaus kelias“, svečiams parengiamos penkios programos susipažinimui su Rinkuškių alaus darykla, krašto alaus istorija. Šiais metais Rinkuškių alaus darykla pateikia dar viena naujovę alų išpilstyta į 330 ml talpos stiklo buteliukus, dauguma produkcijos keliauja į eksportą, Lietuvoje išpilstomas į šią tarą tik „Rinkuškių proginis“. Taip pat rinkai pristatomos Rinkuškių nefiltruoto alaus rūšys, parduodamos supilstytos  į statinaites. Rinkuškių „Alaus kelio“ restoranas įvertinamas Lietuvos mastu ir apdovanojamas Valstybinio turizmo departamento diplomu „Sėkmingiausia turistų maitinimo vieta“ 2011metais.

2012 m. Rinkuškių alaus darykla pradeda eksportą į keletą Afrikos žemyno šalių, prasideda gyvo nefiltruoto“ alaus eksportas į Latviją ir Estiją Rinkuškių alaus darykla pradeda daryti raugintą „Biržiečių girą“ ir „Seno rūsio“ girą.

„Rinkuškių naminis‘ alus sertifikuojamas kaip nacionalinio paveldo produktas.

2012 m. restoranas „Alaus kelias“ gauna ūkio ministerijos nominacija „Lietuva garsinantis turizmo objektas“.

2012 m. pabaigoje aludarius pasiekia žinia apie apdovanojimą – „Rinkuškių proginis„ laimi metų gaminio aukso medalį.

2013 m. Rinkuškiai į rinką išleidžia  naujas alaus rūšis „Alaus kelias“ ir „Seno rūsio“ alų.

Pilstomas alus, rauginta gira  pradedamas eksportuoti į kaimyninę Lenkiją.

Į JAV  pradedamas raugintos Biržiečių giros eksportas, su privačiu platintojo prekiniu ženklu.

Alaus darykla „Rinkuškiai“ daugiau kaip dešimtmetį organizuoja turistinį „Alaus kelio“ maršrutą.

Šalia alaus daryklos atidarytas naujas alaus restoranas „Alaus kelias“, svečiams parengtos šešios programos susipažinimui su Rinkuškių alaus darykla, krašto alaus istorija.

Restoranas gauna aukščiausią  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos įvertinimo balą – 5 puodukus.

2014m.pradžia pažymima prasidėjusiu alaus eksportu į Kiniją. Kovo mėnesį rinkai pristatomas visiškai kitoks alus - Rinkuškių Juodasis, tai juodas elis, verdamas iš Biržų kraštui būdingo gipsu prisotinto vandens .

2015 m. 2015 metų giros sidabro medalis – Biržiečių rauginta gira (Rinkuškiai)

Per visą įmonės augimo laikotarpį įmonės plotas nuo 30 arų išaugo iki 1,7 hektaro. Šiuo metu alaus darykloje dirba apie 117 žmonių.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://www.rinkuskiai.lt/apie-darykla - "Rinkuškių alus" apie daryklą