Rigdzin Namkha Gyatso Rinpočė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Ambox scales.svg  Šio straipsnio neutralumas yra ginčytinas.
Prašome žiūrėti diskusiją (papildomos informacijos gali būti istorijoje).

Rigdzin Namkha Gyatso Rinpočė yra žymus Tibeto budizmo mokytojas, kuris glaudžiai bendradarbiauja su Jo Šventenybe Dalai Lama platindamas šiems moderniems laikams pritaikytą mokymą apie atjautą ir praktišką išmintį.


Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rigdzin Namkha Gyatso Rinpočė gimė 1967 m. gruodį Dza-Chu-Kha, Khamo provincijoje, Tibete. Jo tėvai – Thupten Sherab ir Dawa Sherab – davė jam Drupa Tharchin vardą. Ir jo tėvas, ir senelis buvo nagpos (tantros praktikuotojai); tėvas prieš mirdamas prisakė sūnui būti ypač budriam, nes jis atstovauja aštuonioliktai jogų kartai. Taigi nuo pat ankstyvos vaikystės jis buvo susijęs su šventąja Dharma.

Perdavos linija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rinpočės mokytojai buvo jo tėvas Thupten Sherab, taip pat Dza-Gyal Khenpo Bumthar, Arig Dza Khenpo Pema Tsewang, Khenpo Jigme Phuntsok, Tulku Pema Kalsang, Khenpo Munsel, Khenpo Chokyab, Khenpo Pema Wangyal, Khenpo Wanglo, Khenpo Kalsang Khedrub, Khenpo Pema Lodro, Khenpo Wangdu, Gotsa Phurba Tulku Rinpočė, Kulong Lama Lungtok Rinpočė, Muge Samten Rinpočė, Troru Tsenam Rinpočė ir Tseten Shadrung. Tai lamos, kuriais Namkha Rinpočė sekė gyvendamas Tibete. Svarbiausi lamos Namkha Rinpočei buvo Kyabje Dudjom Rinpočės dukra Semo Dechen Yudron bei jos vyras Chonyi Rinpočė. Rinpočė taip pat gavo mokymus iš Kyabje Dodrubchen Rinpočės, Kyabje Dzogchen Rinpočės, Kyabje Tseley Khandro Rinpočės and Kathog Moktsar Tulku Rinpočės. Iš visų šių lamų Namkha Rinpočė gavo visų keturių Tibeto budizmo tradicijų (Njingma, Sakja, Kagju ir Gelug) mokymus, tačiau pagrindinė jo pakraipa – senoji Njingma mokykla.

Studijos ir atsiskyrimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Namkha Rinpočė ketverius metus mokėsi Dzogčeno vienuolyne Sher Sang Ha Khame, Tibete. Baigęs mokslus, jis dar ketverius metus mokėsi Namdhun budistų mokykloje Pekine, Kinijoje. Ši mokykla įkurta dešimtojo Panchen Lamos (1938–1989). Namkha Rinpočė šioje mokykloje gavo daugybę mokymų iš Panchen Lamos bei Alak Zangkar Rinpočės (Thupten Nyima, g. 1943 m.), kuris Tibete laikomas tikrąja Do Kyentse Yeshe Dorje reinkarnacija (tuomet jis gyveno Tibete, dabar gyvena Kanadoje).

Pagrindinė Namkha Rinpočės praktika yra naujasis Kyabje Dudjom Rinpočės (Jigdral Yeshe Dorje, 19041987 m.), Dudjom Tersar, lobis. Šiuos mokymus Namkha Rinpočė gavo iš Jigdral Yeshe Dorje dukros Semo Dechen Yudron, kurios vadovaujamas įgyvendino tradicinį trejų metų atsiskyrimą. Šis atsiskyrimas vyko Kongpo Lama Ling, Kongpo provincijoje, kur Kyabje Dudjom Rinpočė gyveno.

Dabar Semo Dechen Yudron yra šio vienuolyno globėja. Vienuolynas yra netoli Nam-Tso Chug-Mo ežero. Šis ežeras yra Dorje Kundragma, vienam iš dvylikos vietinių Tibeto globėjų (Tenma Chu-Nyi), skirtų piligrimysčių vieta. Šio ežero viduryje yra nedidelė kalno salelė. Vasarą jos negali pasiekti nei valtimi, nei jokia kita susisiekimo priemone. Žiemą, kai ežeras užšąla, šią salelę žmonės gali pasiekti pėsti. Namkha Rinpočė nuėjo į šią ypatingą salą ledu, kai ežero paviršius buvo užšalęs, ir pasiliko joje atsiskyręs dvejus metus. Norint grįžti iš salos būtina laukti metus, kol ežeras vėl užšals. Tačiau būna atvejų, kad ir žiemą ežeras neužšąla, tada žmogui saloje tenka užsibūti dar metus. Šis ežeras ne toks kaip Vakarų ežerai. Jame nieko nėra ir niekas jo jokiems tikslams nenaudoja. Aplink ežerą irgi nieko nevyksta, ir nėra jokios priežasties ten eiti. Po atsiskyrimo šioje kalno saloje Namkha Rinpočė surinko 48 vienuolius ir vienuoles, savo artimus mokinius, ir jie šešis mėnesius ėjo aplink šį ežerą darydami nusilenkimus.

Vėliau Namkha Rinpočė atliko aštuonių mėnesių piligriminę kelionę prie šventojo Kailašo kalno. Jis išvyko iš Lhasos (Tibeto sostinės) ir leidosi link Butano sienos. Išilgai jos keliavo tol, kol pasiekė Kailašo kalną, sekdamas Milarepos ir kitų didžių meistrų pramintu piligrimysčių maršrutu. Tuomet Namkha Rinpočė atliko du atsiskyrimus (dvejų metų ir šešių mėnesių) Samye vienuolyne, kuris yra laikomas esmine Guru Rinpočės kūno, kalbos ir proto vieta.

Trak Ngak Lingpa tulku[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dilgo Khyentse Rinpočė (Tashi Paljor, 19101991 m.), Kyabje Dudjom Rinpočės, kaip Nyingmos mokyklos vadovo, įpėdinis, tris kartus lankėsi Tibete. Pirmą kartą – 1985 metais. Paskutinio vizito metu su juo susitiko ir Namkha Rinpočė. Dilgo Khyentse Rinpočė pripažino jį dvyliktąja Rigdzin Trak Ngak Ligpa reinkarnacija, tuo patvirtindamas keliuose aplinkiniuose vienuolynuose sklidusius gandus, kad Namkha Rinpočė iš tikrųjų yra šio tertono (Padmasambhavos ir Yeshe Tsogyal paslėptų dvasinių lobių atskleidėjo) dabartinė reinkarnacija.

Namkha Rinpočė yra daug nuveikęs Tibete: įkūrė keletą vienuolynų, suteikė daugybę mokymų ir iniciacijų. Tibete pas jį rinkosi mokiniai iš visų provincijų – Amdo, Khamo, U-Tsango, taip pat Kinijos ir Vakarų. Manoma, kad jo mokinių gali būti keli šimtai tūkstančių.

Palieka Tibetą ir pripažįstamas Domang Yeshe Dorje tulku[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Namkha Rinpočė pirmą kartą Tibete buvo suimtas ir įkalintas 19901991 m. Iš viso jis buvo suimtas keturis ir įkalintas tris kartus. Kinų vyriausybė darėsi vis mažiau pakanti jo įžymumui ir veiklos apimčiai. Kadangi dar vienas areštas atrodė neišvengiamas, 1998 m. Namkha Rinpočė pasitraukė iš Tibeto į Dharamsalą, Indiją. Dharamsaloje Namkha Rinpočė susitiko su rašytoja Jurga Ivanauskaite (1961–2007), kuri jį pirmą kartą pakvietė į Europą. 1998–1999 m. Namkha Rinpočė gyveno ir skleidė Dharmos mokymus Lietuvoje. Vėliau grįžo į Indiją. Jo Šventenybės XIV Dalai Lamos (Tenzin Gyatso, g. 1935) malonės dėka Namkha Rinpočė 1999 metais dalyvavo didžiojoje Monlam Chemo, Bodhgajoje, Indijoje. Šventėje dalyvavo ir vienas aukščiausių Njingmos lamų Domang Yangthang Rinpočė (lamos Lhatsun Namhka Jigme reinkarnacija), kurį yra pagerbęs pats Dudjom Rinpočė. Domang Yangthang Rinpočė yra Drubwang Penor Rinpočės pagrindinis mokytojas. Kinų kalėjimuose jis yra praleidęs dvidešimt metų ir šiuo metu gyvena Sikime, šiaurės Indijoje. Be to, jis yra Thubten Sherab, Namkha Rinpočės tėvo, pagrindinis mokytojas. Anksčiau Namkha Rinpočė su juo susitikęs nebuvo. Tais metais Thubten Sherab ruošėsi mirti, tad jis paprašė sūnaus nuvykti pas Domang Yangthang Rinpočę pranešti apie jo mirtį ir pasakė, kad jis tikrai bus pamalonintas ir jausis laimingas, jeigu šis tai padarys. Taigi Namkha Rinpočė nuvyko į Indiją jo ieškoti.

Vos supratęs, kad Domang Yangthang Rinpočė yra tarp šventės dalyvių, Namkha Rinpočė tuoj pat nuėjo su juo susitikti. Domang Yangthang Rinpočė buvo tikrai laimingas susitikęs su Namkha Rinpoče ir paklausė, ar šis jau yra pripažintas tulku. Namkha Rinpočė atsakė, kad Dilgo Khyentse Rinpočė pripažino jį Trak Ngak Lingpa reinkarnacija ir pavadino Rigdzin Namkha Gyatso. Suglausdamas delnus Domang Yangthang Rinpočė išreiškė dėkingumą Dilgo Khyentse Rinpočei ir nedelsdamas pridūrė, jog nepaisant, kad tai, kas pasakyta, visiškai teisinga, jis praėjusią naktį susapnavęs ypatingą sapną. Tame sapne jis aiškiai regėjęs, kad Namkha Rinpočė yra dar ir jo linijos tulku – Domang Yeshe Dorje, kuris buvo ir Domang Yangthang Rinpočės, ir Drubwang Penor Rinpočės pagrindinis mokytojas, – reinkarnacija. Dar jis pridūrė, jog nėra abejonių, kad visi Budos pirmapradės išminties požiūriu yra Viena. Po to Domang Yangthang Rinpočė pranešė šias naujienas Penor Rinpočei (tuometiniam Njingmapos linijos vadovui). Šis laišku su savo parašu ir antspaudu patvirtino, kad Namkha Rinpočė yra Domang Yeshe Dorje reinkarnacija. Taip Rigdzin Namkha Gyatso Rinpočė oficialiai buvo pripažintas tulku. Jam taip pat yra pasireiškę įvairūs tai patvirtinantys ženklai, sapnai ir kitkas, tačiau detaliau jų nepristatinėsime.

Namkha Rinpočės pagrindinis lama Dungse Thinley Norbu Rinpočė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo savo atvykimo į Indiją Namkha Rinpočė gavo daug Jo Šventenybės XIV Dalai Lamos, Kyabje Penor Rinpočės, Trulshik Rinpočės (Ngawang Chokyi Lodro, g. 1924), Jatral Rinpočės bei Domang Yangthang Rinpočės mokymų. Gyvendamas JAV jis gavo ir Dungse Thinley Norbu Rinpočės (g. 1931), vyresniojo Dudjom Rinpočės sūnaus, mokymus. Šis mokytojas davė pradžią Guru Rinpočės Cogui ir Troma Nagmo Cogui (ritualinė aukojimo ceremonija), kurie dabar rengiami ir Vilniuje. Tremtyje JAV gyvenantis Dungse Thinley Norbu Rinpočė yra Namkha Rinpočės pagrindinis lama, jo prieglobstis ir pagrindinis rėmėjas.

Tarptautinė veikla: Rigdzin bendruomenė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vos atvykęs į Indiją Namkha Rinpočė išdėstė daugybę mokymų, mokė ir kitose šalyse: Tibete, JAV, Nepale, Lietuvoje, Ispanijoje, Švedijoje, Olandijoje, Šveicarijoje. Visų gyvų būtybių labui jis įkūrė tarptautinę Dharmos bendruomenę, pavadintą „Rigdzin Community“. Nuo 2002 m. Rigdzin Namkha Gyatso Rinpočė gyvena Rolėje, Šveicarijoje, kur šiuo metu yra pagrindinis Rigdzin bendruomenės centras. Rinpočė keliauja ir skleidžia Dharmos mokymus po visą pasaulį. 2007 m. Namkha Gyatso Rinpočė Lietuvoje įkūrė Dharmos centrą „Rigdzin Gatsel Ling“. Jame reguliariai lankosi bei duoda mokymus.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]