Religija Japonijoje

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Svarbiausios religijos Japonijoje yra budizmas ir šintoizmas (神道, „dievų kelias“). Daugelis japonų nepriskiria savęs vienai konkrečiai religijai, bet teigia išpažįstantys jas abi. Sinkretizmas - labai dažnas reiškinys Japonijoje - tas pats žmogus gali susituokti pagal krikščioniškąsias tradicijas, bet būti palaidotas budistų šventykloje, o Japonijos gatvės šventiškai pasipuošia ir per Tanabatą, ir Bon festivalį, ir per Kalėdas.

Šintoizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šintoizmas yra viena plačiausiai praktikuojamų religijų Japonijoje, taip pat ir vietinė religija, visiškai susiformavusi ir paplitusi tik Japonijoje. Šintoizmo, religijos, kurioje išreiškiama ypatinga pagarba gamtai, ištakos siekia priešistorinius laikus.

Budizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tošiodaidži, viena ankstyvųjų budistų šventyklų Naroje.

Budizmas Japonijai buvo pristatytas VI a. Bekdže karaliui atsiuntus Japonijos imperatoriui Budos paveikslą ir sutras. Japonijos aristokratai pastatė daug budistų statulų ir šventyklų tuometinėje sostinėje Naroje.

Pagal budistines apeigas atliekama didžioji dalis japoniškų laidotuvių.

Naujosios religijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iš dviejų tradicinių religijų išsivystė daugybė religinių judėjimų, bendrai vadinamų Shinshūkyō, kurie, kartu sudėjus, išplito labiau nei krikščionybė.

Religinės mažumos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Krikščionybė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Krikščionybė į Japoniją atkeliavo XVI a. su Fransisku Ksaveru ir išplito platinama misionierių. Tačiau ji netrukus buvo uždrausta, o jos išpažinėjai buvo persekiojami ir žudomi iki Meidži eros. Dabar Japonijoje gyvena nuo 1[1] iki 3 milijonų krikščionių[2].

Hinduizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Hinduizmas į Japoniją išplito per Kiniją ir Korėją VI a.

Islamas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Islamas Japonijoje.

Kadangi Japonijoje nėra atliekami oficialūs surašymai pagal religiją, tikslus musulmonų skaičius nėra žinomas. Tyrėjų teigimu 2019 m. Japonijoje buvo apie 230 000 islamo išpažinėjų (0,18 % visų gyventojų).[3]

Judaizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Judaizmas praktikuojamas maždaug 600 Japonijoje gyvenančių amerikiečių ir europiečių.[4] Japonijoje yra sinagogų Tokijuje ir Kobėje. Be to, ši religija yra praktikuojama keliose Japonijoje įkurtose JAV karinėsė bazėse. Japonijoje įsikūrusi ir krikščioniška - judaistinė sekta Makuya, kurios nariai save kildina iš dingusių Izraelio genčių (Dan ir Zebulum).

Riūkiū religija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Riūkiū religiją išpažįsta senieji Okinavos ir kitų Riūkiū salų gyventojai.

Sikhizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kobėje ir Tokijuje taip pat veikia labai maža sikhų bendruomenė. Šią religiją išpažįsta imigrantai iš Indijos ar indų kilmės asmenys.

Religija ir įstatymai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tikėjimo laisvę Japonijoje įteisina 20-as Japonijos konstitucijos straipsnis teigia „Garantuojama tikėjimo laisvė. Valstybė nesuteikia privilegijų jokioms religinėms organizacijoms.“

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]