Red Hat

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta šaltinių ar nuorodų į juos.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.
 Ambox scales.svg  Šio straipsnio neutralumas yra ginčytinas.
Prašome žiūrėti diskusiją (papildomos informacijos gali būti istorijoje).
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus – išorinės nuorodos tekste, nėra nuorodų ant metų, neenciklopedinis stilius
Jei galite, sutvarkykite.
RedHat logo.png

Red Hat – viena didžiausių kompanijų, kuriančių laisvąją atvirojo kodo programinę įrangą, šiuo metu turinti apie tūkstantį darbuotojų.

Verslo modelis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Red Hat kuriamos programos (pirmiausia įvairios Linux versijos) platinamos atvirojo kodo licencijos sąlygomis, tačiau Red Hat yra komercinė (pelno siekianti) organizacija. Red Hat užsidirba iš mokymo, specialistų sertifikavimo ir nuotolinio programinės įrangos atnaujinimo.

Red Hat turi mokamą „stabilią“ (galutiniam vartotojui skirtą) Linux versiją (Red Hat Linux) ir nemokamą „eksperimentinį“ (su naujausia sukurta įranga) variantą (Fedora Linux).

Red Hat Linux versijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Linux platinamuosius paketus Red Hat leidžia nuo 1994 m.

Stabili versija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Firma ima mokestį už fizinį kopijos perdavimą (arba atsisiuntimą iš jų serverio) ir vėliau vykstantį automatinį operacinės sistemos atnaujinimą. Eilinis vartotojas paprastai atsisiunčia tik sukompiliuotą atnaujinimų kodą, tačiau programuotojas panorėjęs gali bet kada atsisiųsti ir visus išeities kodus. Firmos serveris gali teikti administratoriui (jei šis pageidauja) papildomas paslaugas jo instaliuotų sistemų valdyme: vesti apskaitą apie jose įkeltus atnaujinimus, nuotoliniu būdu valdyti sistemą ir taip toliau.

Kursai ir sertifikavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Red Hat sudaro galimybes studijuoti Linux, laikyti egzaminus bei gauti oficialų patvirtinimą, jog dokumento pateikėjas šią operacinę sistemą išmano. Ši veikla, būdama mokama, yra svarbi firmos pajamų dalis.

Red Hat Prekinio ženklo panaudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Red Hat programinę įrangą galima kaip norint keisti, platinti bei panorėjus prekiauti jos kopijomis (to reikalauja GPL). Tačiau neoriginalios kopijos gali būti platinamos tik prieš tai pašalinus Red Hat prekinius ženklus (įskaitant šiame straipsnyje parodytą logotipą). Taigi negana turėti diskų kopijavimo įrenginį; reikalingi specialistai, kurie pakeistų (tiesiog nutrynus sistema nebeveikia) visus REDHAT-LOGOS ir ANACONDA-IMAGES pažymėtus paveiksliukus. Taip kompanija apsisaugo nuo pernelyg masiško savo sukurtos įrangos kopijavimo.

Esama teigiančių, jog šie apribojimai prieštarauja GPL, nes programinėje įrangoje tiesiogiai naudojami prekiniai ženklai gali būti laikomi atviro kodo dalimi [1], [2]).

Keletas kitų Linux platinančių grupių savo įrangą sukūrė iš Red Hat Linux (pakeitę pavadinimą).

Programinės įrangos patentai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Red Hat priklauso Amerikos patentas (US6,754,891), EU patentas (EP1312195 [3]), keletas paraiškų Amerikoje (US2004143687, US2004153483, US2004143776, US2004158717, US2005021637, US2005071371).

Savo tinklalapyje Red Hat yra pažadėjusi [4] niekada nekelti šiais patentais paremtų pretenzijų laisvajai programinei įrangai, platinamai pagal bet kurią iš pačios Red Hat naudojamų atviro kodo licenzijų.