Raymond Duchamp-Villon

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Broliai (iš dešinės) Marselis Diušanas, Žakas Vijonas ir Raimonas Diušanas-Vijonas 1913 m. Piuto

Raimonas Diušanas-Vijonas (Diušampas-Vijonas, pranc. Raymond Duchamp-Villon, 18761918) – Prancūzijos XX a. pradžios skulptorius, vienas pirmųjų kubistinės skulptūros atstovų.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Raimonas Diušanas-Vijonas (orig. Raimonas Diušanas) gimė 1876 m. lapkričio 5 d. Danvilio komunoje prie Ruano. Vienas jo brolių buvo vėliau vienu iš garsiausių XX a. avangardinių menininkų tapęs Marselis Diušanas. 1894−1898 m. jis mokėsi mediciną Paryžiaus universitete. Dėl ligos jam teko apleisti studijas ir jis nusprendė tapti skulptoriumi. 1902 m. pirmą kartą jo skulptūra buvo eksponuota Nacionalinės dailės draugijos salone. 1903 m. jo skulptūra buvo jame eksponuota antrą kartą ir skulptorius apsigyveno Neji prie Senos netoli Paryžiaus. 1905 m. įvyko R. Diušano-Vijono paroda Rudens salone ir bendra su broliu, tapytoju Žaku Vijonu, Legripo galerijoje. Kartu su broliu R. Diušanas-Vijonas 1907 m. apsigyveno Paryžiaus priemiestyje Piuto. Ankstyvoji R. Diušano-Vijono skulptūra buvo paveikta O. Rodeno, po 1910 m. jis pradėjo kurti supaprastintų formų kubistinius kūrinius. Jis 1907 m. buvo priimtas į Rudens salono vertinimo komisiją ir po 1910 m. daug prisidėjo prie kubizmo skulptorių propagavimo. R. Diušanas-Vijonas eksponavo kartu su kitais avangardistais Paryžiuje ir užsienyje: 1913 m. Arsenalo parodoje Niujorke, S. V. U. Mánes galerijoje Prahoje ir 1914 m. „Audros“ (Der Sturm) galerijoje Berlyne.

Pirmojo pasaulinio karo metu R. Diušanas-Vijonas tarnavo armijos medicinos tarnyboje. Jo dalinys stovėjo Šampanėje, kur 1916 m. skulptorius susirgo vidurių šiltine, nuo kurios mirė 1918 m. spalio 19 d. ligoninėje Kanuose. Garsiausia jo skulptūra minima „Arklys“ (1914).

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka