Raudonieji Arlio vynuogynai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
„Raudonieji Arlio vynuogynai“
Menininkas Vincentas van Gogas
Metai 1888 m.
Meno kryptis postimpresionizmas
Medžiagos, technika drobė, aliejus
Matmenys 75 × 93 cm
Miestas (vieta) Maskva, Rusija Rusija
Muziejus Puškino muziejus

Raudonieji Arlio vynuogynai (kitaip Raudonas vynuogių laukas) – olandų dailininko postimpresionisto Van Gogo (1853−1890) paveikslas.

Apie paveikslą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paveikslą „Raudonieji Arlio vynuogynai“ V. van Gogas nutapė 1888 m. lapkritį Arlyje Provanse. Laiške broliui Teo, Vincentas aprašė savo įspūdžius stebint saulėlydį, kai jis su P. Gogenu buvo išėję pasivaikščioti lapkričio 5 d. sekmadienį: „raudonas vynuogių laukas, visas raudonas kaip raudonas vynas. Tolumoje pereinantis į geltoną su žaliu dangumi ir saule, violetine žeme po lietaus ir žibančia geltona ten ir šen, kur pagauti nusileidžiančios saulės atspindžiai“. Abu tapytojai dirbo ties savo vynuogių rinkimo paveikslų versijomis. Kadangi vynuogių rinkimas tuo metu jau buvo pasibaigęs, Vincentas iš atminties įtraukė 21 rinkėjo figūrą paveiksle. Jis jau anksčiau buvo nutapęs šį lauką. Kiek vėlesniame laiške, apie lapkričio 12 d. Vincentas rašė broliui: „aš pabaigiau drobę ... su vynuogių lauku, visą rožinį ir geltoną, su mažomis mėlynomis ir violetinėmis figūromis bei geltona saule“. Vincentas šį kūrinį lygino su neseniai tuomet mirusio Provanso tapytojo Adolfo Montičelio (1824−1866) kūriniais. Montičelį Van Gogas gerbė ir vertino.

Paveikslas 1890 m. eksponuotas Les XX parodoje Briuselyje ir jį už 400 frankų įsigijo tapytoja Ana Boš, Belgijos dailininkų grupės Les XX narė ir tapytojo Eženo Bošo, kurio portretą Van Gogas buvo nutapęs, sesuo. Paveikslas tradiciškai laikomas vieninteliu, parduotu Van Gogui gyvam esant, tačiau tai nėra visiškai tiesa, nes yra žinių apie kitus jo parduotus paveikslus. „Raudonuosius Arlio vynuogynus“ vėliau įsigijo rusų kolekcionuotojas Sergejus Ščiukinas ir pergabeno paveikslą į Maskvą, kur jis buvo nacionalizuotas 1918 m. po komunistinės Spalio revoliucijos. Paveikslas eksponuojamas Puškino muziejuje Maskvoje.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Van Gogh in Arles. Metropolitan Museum of Art, 1984, p. 206.