Pereiti prie turinio

Raito Marko Aurelijaus statula

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Marko Aurelijaus statulos kopija
Kampidoljo akštė, Roma
Raito Marko Aurelijaus statula
Kapitolijaus muziejai, Roma

Raito Marko Aurelijaus statula – bronzinė Sen. Romos II a. skulptūra, vaizduojanti imperatorių Marką Aurelijų ant žirgo. Statulos originalas yra Kapitolijaus muziejuose, kopija − gretimoje muziejams Kampidoljo aikštėje.

Apie skulptūrą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Raito Marko Aurelijaus statula galėjo būti sukurta 176 m. jo pergalės prieš germanų gentis proga arba 180 m. iškart po imperatoriaus mirties. Statula yra vienintelė išlikusi raito Romos imperatoriaus (ar kito veikėjo) statula, nes visos kitos buvo išlydytos vėlesniais laikais.[1] Statulos išlikimą galima paaiškinti tuo, kad vėlesniais laikais buvo manoma, kad joje vaizduojamas imperatorius Konstantinas I, pirmasis krikščioniškasis Romos imperatorius. Originali statulos pastatymo vieta nežinoma, pati skulptūra antikiniuose šaltiniuose neminima.

Statula pirmąkart paminėta X a., stovinti aikštėje priešais Laterano Šv. Jono baziliką. Bet gali būti, kad ji ten stovėjo jau VIII a. pabaigoje, nes Karolis Didysis norėjo sukurti aikštę Achene pagal Laterano pavyzdį ir atsigabeno raitelio statulą iš Ravenos. 1538 m. statula, popiežiaus Pauliaus III iniciatyva, buvo perkelta į Kampidoljo aikštę, kurios naują architektūrinį projektą paruošė Mikelandželas. Statulos postamentą irgi suprojektavo Mikelandželas. 1981 m. nustačius ardantį užteršto Romos oro poveikį statulai, ji buvo iškelta iš aikštės ir restauruota iki 1989 m. Dabar yra gretimuose Kampidoljo aikštei Kapitolijaus muziejų Konservatorių rūmuose. 1997 m. Kampidoljo aikštės centre buvo pastatyta statulos kopija.

Statula vaizduoja imperatorių kariniais rūbais, tačiau jo sandalas yra civilinis, būdingas senatoriams.[2] Imperatoriaus barzda yra ženkliai didesnė nei kituose jo atvaizduose. Tikima, kad po arklio koja galėjo būti nugalėtą priešą vaizduojanti statula. Ištiestoje rankoje imperatorius tikriausiai laikė šiuo metu nežinomą objektą. Specialios iškalimo technikos pagalba originali imperatoriaus statula buvo sukurta, kad spindėtų kaip auksinė. Statulos matmenys yra dvigubai didesni už natūralų žmogaus (aukštis be postamento − 424 cm). Statula įtakojo renesanso skulptorius. Įtakos apraiškas galima įžvelgti Donatelo statuloje „Gattamelata“ Padujoje ir Andrea del Verrocchio raito generolo Bartolomeo Colleoni statuloje Venecijoje.[3]

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]