Radviliškio geležinkelio stotis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Radviliškio geležinkelio stotis
Radviliškio geležinkelio mazgas

Radviliškio geležinkelio stotis – geležinkelio stotis Radviliškyje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Radviliškio geležinkelio mazgas yra vienas stambiausių ir seniausių Lietuvoje. Geležinkelio stotis Radviliškyje pradėjo veikti 1871 m. rugsėjo 4 d. Statinio autorius nežinomas.

Stotyje buvo mūrinis keleivių pastatas su trimis laukiamosiomis salėmis pirmos, antros ir trečios klasės keleiviams, butais stoties viršininkui ir keliems žemesniems eismo tarnautojams, ūkinis pastatas.

1870 m. pastatytas Radviliškio lokomotyvų depas. 1933 m. pagal tipinį projektą pastatytas plytų mūro vandentiekio bokštas. Tai vienas iš nedaugelio išlikusių tarpukario laikotarpio statybos vandentiekio bokštų Lietuvoje.

Šiuo metu Radviliškyje yra vieni svarbiausių ir didžiausių bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ objektų: Radviliškio lokomotyvų depas ir Radviliškio prekinių vagonų depas.

Paveldo objektas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Geležinkelis tapo neatsiejama Radviliškio miesto įvaizdžio dalimi. Stotis ir jos statiniai per beveik pusantro šimto metų išlaikė susiklosčiusį autentišką išplanavimą, funkcijas, įvairių laikotarpių techniką bei įrangą. 2005 m. stoties kompleksas įrašytas į LR kultūros vertybių registrą.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Radviliškio geležinkelio stoties statinių kompleksas“. Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registras. Nuoroda tikrinta 2014-11-07. 

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Nudundėjo metai traukiniais…: Radviliškio lokomotyvų depas, 1870–2005: kraštotyros darbas: istorinė apybraiža. – Radviliškis: Litera, 2005. – 125 p.: iliustr. – ISBN 9955-410-44-2
Geležinkelio ruožas

Railway station template image.svg

Radviliškis