RTFSR liaudies artistas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
RTFSR liaudies artisto ženklas

RTFSR liaudies artistas (rus. Народный артист РСФСР) - garbės vardas, kurį suteikdavo už nuopelnus įvairiose meno srityse, RTFSR valstybinis apdovanojimas. Šį vardą suteikdavo ne anksčiau kaip 5 metai po RTFSR nusipelniusio artisto arba RTFSR nusipelniusio meno veikėjo vardo suteikimo. Vardą suteikdavo RTFSR Aukščiausiosios Tarybos prezidiumas. Apdovanojimas įkurtas 1931 m. rugpjūčio 10 d.

RTFSR nusipelniusio artisto vardu būdavo apdovanojami plačiai Tarybų Sąjungoje žinomi artistai, režisieriai, baletmeisteriai, dirigentai, chormeisteriai, kompozitoriai, dainininkai, muzikantai, cirko artistai už sukurtus didelės meninės vertės įvaizdžius, spektaklius, filmus, koncertus, estrados ar cirko programas, muzikos, televizijos bei radijo kūrinius, kurie praturtino šalies meninę kultūrą ir buvo visuomenės plačiai pripažinti.

Už garbės vardą RTFSR liaudies artistas žemesni apdovanojimai buvo RTFSR nusipelnęs artistas ir RTFSR nusipelnęs meno veikėjas, o aukštesnis - TSRS liaudies artistas (rus. Народный артист СССР)

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apdovanojant šiuo vardu įteikiamas RTFSR Aukščiausiosios Tarybos prezidiumo garbės raštas ir įteikiamas ženklas. Ženklas buvo įvestas 1981 m. sausio 30 d. RTFSR AT Prezidiumo įsaku.

1992 m., pasikeitus valstybės pavadinimui (Rusijos Tarybų Federacinė Socialistinė Respublika tapo Rusijos Federacija)[1] šio garbės vardo pavadinime (kaip ir kituose panašiuose garbės varduose) žodis RTFSR (РСФСР) buvo pakeistas žodžiais Rusijos Federacijos (Российской Федерации). Atitinkamai buvo pakeistas ir kartu įteikiamas krūtinės ženklas.

1995 m. gruodžio 30 d. RF prezidento įsaku RTFSR liaudies artisto garbės vardas buvo panaikintas. Įsakas įsigaliojo 1996 m. balandžio 1 d. Tuo pačiu metu buvo įsteigtas garbės vardas Rusijos Federacijos liaudies artistas.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]