Puvočiai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Portal.svg
Puvočiai
--gfdl-self--Puvociu panoramine.JPG
Puvočių panorama

Puvočiai
Koordinatės 54°06′40″š. pl. 24°18′11″r. ilg. / 54.111°š. pl. 24.303°r. ilg. / 54.111; 24.303 (Puvočiai)Koordinatės: 54°06′40″š. pl. 24°18′11″r. ilg. / 54.111°š. pl. 24.303°r. ilg. / 54.111; 24.303 (Puvočiai)
Apskritis Alytaus apskrities vėliava Alytaus apskritis
Savivaldybė Varėnos rajono savivaldybės vėliava Varėnos rajono savivaldybė
Seniūnija Marcinkonių seniūnija
Gyventojų skaičius 57 (2011 m.)
Commons-logo.svg Vikiteka: PuvočiaiVikiteka
Vietovardžio kirčiavimas
(2 kirčiuotė)[1]
Vardininkas: Puvõčiai
Kilmininkas: Puvõčių
Naudininkas: Puvõčiams
Galininkas: Puvočiùs
Įnagininkas: Puvõčiais
Vietininkas: Puvõčiuose

Puvočiai – kaimas Dzūkijos nacionaliniame parke, Varėnos rajone, tarp Merkinės ir Marcinkonių. Pro kaimą teka Merkys, šis kaimas išsidėstęs kairiajame upės krante (kitame upės krante yra Merkinės Puvočiai). Vakariniame kaimo gale į Merkį įteka Skroblaus, rytiniame pakraštyje – Grūdos upeliai. Netoli Puvočių Merkyje yra išniręs didelis, pusiau perskeltas riedulys – Perkūno akmuo. Girininkijos miške auga 2 drevėtos pušys.

Parduotuvė ir ryšio bokštas 2006 m.

Seniūnaitijos centras. Kaime yra 38 sodybos su išlikusiais senoviniais namais, kluonais, svirnais, girininkija. Taip pat kaimo gale yra nedidelės kapinaitės. Puvočiuose yra pastatas, kuriame seniau buvo aštuonmetė mokykla, biblioteka, ambulatorijos punktas, paštas, tačiau viskas buvo uždaryta, o po kiek laiko nupirkta Vilniaus universiteto.

Nusileidus nuo kalno, teka Merkys. Ant upės kranto yra veikianti hidrometeorolginė stotis. Ten, kur Grūda įteka į Merkį, įrengta didelė stovyklavietė turistams, taip pat joje vyksta kaimo šventės. Kai būna gražios ir palankios dienos plaukimui, vakarais stovyklavietėje netrūksta vietos nei turistų palapinėms, nei laužams ar žaidimams. Netoli stovyklavietės yra vienintelis Puvočių medinis lieptas, vadinamas „Beždžionių tiltu“. Juo gyventojai gali persikelti į dešinįjį Merkio krantą, kuriame taip pat yra 8 sodybų Puvočių kaimas, gyventojų vadintas Anuliškiais. Seniau, kol nebuvo liepto, vasarą žmones perkeldavo valtimis.

„Beždžionių“ tiltas Puvočiuose.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kapinių vartai

XX a. pirmoje pusėje (carinės Rusijos laikais) Puvočių kaime veikė plytų gamykla – vadinamoji „ciegelnia“. Puvočiuose gamindavo atsparias plytas, kurias pardavinėdavo daugiausia lenkų okupacijos metais.

Tarpukaryje Merkiu buvo nustatyta Lietuvos-Lenkijos demarkacinė linija. Demarkacinė siena perskyrė Puvočių kaimą (didžioji dalis buvo okupuota Lenkijos) ir jo gyventojų žemes. Jaskelevičių rekvizuotoje sodyboje buvo įkurta lenkų pasienio užkarda, kontroliavusi judėjimą tiltu per Merkį. Prie tilto buvo įkurtas kontrolės punktas, siekiant palengvinti perskirto kaimo gyventojų judėjimą lauko darbų metu. Abiejų pusių neremontuojamas tiltas ilgainiui sunyko, liko tik poliai. Šio tilto išnykimas ilgainiui nuo Puvočių atribojo Anuliškes ir trauką į Merkinę, buvusį valsčiaus centrą.

Gyventojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Puvočių kaimas nuo seno laikomas etnografiniu, jame kalbama vietine dzūkų tarme, išlikę daugelis girinių dzūkų apeigų ir papročių. Moterys audžia, moko rankdarbių, kepa duoną ir gamina dar daug tradicinių dzūkų patiekalų. Šiame kaime veikia garsus Lietuvoje etnografinis ansamblis, kuriame dainuoja aštuonios moterys. Puvočiuose XIX a. pabaigoje gyveno 500 gyventojų.

P sociology.svg
P sociology.svg
Demografinė raida tarp 1959 m. ir 2011 m.
1959 m.sur.[2] 1970 m.sur. 1979 m.sur. 1986 m.[3] 2001 m.sur. 2011 m.sur.
195 202 123 84 71 57


Kryžius prie sodybos

Veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kai prasideda žvejybos sezonas, į upę brenda žvejai ir traukia Merkiui būdingas žuvis: kiršlius (Thymallus thymallus), raines (Phoxinus phoxinus), strepečius (Leuciscus idus), srovines aukšles (Alburnoides bipunctatus), šapalus (Leuciscus cephalus), gružlius (Gobio gobio), ešerius (Perca fluviatilis). Taip pat galima žvejoti miškuose esančiame Trikampio ežere, apipintame legendos apie milžinus. Netoli jo yra pelkėjantis Ežeraičio ežeras (dzūk. Ažaraicis), kuriame sunku žvejoti.

Kita[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo 1983 m. Puvočiuose kasmet vyksta Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto bei Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro hidrometeorologijos, biologijos specialybės studentų zoologinė ir botaninė praktika. Vilniaus universiteto pastate yra gyvenamieji kambariai, laboratorija, šalia – didelis kiemas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Vietovardžių žodynas (LKI, 2007 m.)
  2. Puvočiai I. Mažoji lietuviškoji tarybinė enciklopedija, T. 2 (K–P). Vilnius, Vyriausioji enciklopedijų redakcija, 1968, 953 psl.
  3. Puvočiai. Tarybų Lietuvos enciklopedija, T. 3 (Masaitis-Simno). – Vilnius: Vyriausioji enciklopedijų redakcija, 1987. 478 psl.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aplinkinės gyvenvietės[redaguoti vikitekstą]

Blank-50px.png MERKINĖ – 13 km
Trasninkas – 2 km
Mardasavas – 4 km Blank-50px.png
Į šiaurės vakarus Į šiaurę Į šiaurės rytus
Į vakarus RoseVents.svg Į rytus
Į pietvakarius Į pietus Į pietryčius
Dubininkas – 3 km Kašėtos – 3 km
MARCINKONYS – 9 km