Puodynių lyguma

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Megalitinės ąsočių vietovės Sianghuange - puodynių lyguma
Pasaulio paveldo sąrašas

Vieta Laoso vėliava Laosas
Tipas Kultūros
Kriterijus iii
Pasaulio paveldo emblema Nuoroda (angl.) (pranc.): 1587
Regionas** Azija–Ramusis vandenynas
Įrašymo istorija
Įrašas 2019  (43 sesija)
* Pavadinimas, koks nurodytas UNESCO sąraše.
** Regionas pagal UNESCO skirstymą.

Puodynių lyguma (lao. ທົ່ງໄຫຫິນ) – didelės kultūrinės vertės teritorija Laose, kurioje yra rasta tūkstančiai tuščiavidurių akmeninių puodynių.

Archeologai mano, kad šie akmenys buvo naudojami prieš 1500–2000 m. Dauguma akmenų datuojami tarp 500 m. prieš mūsų erą ir 800 mūsų eros metų. Antropologai ir archeologai tvirtina, kad šie akmenys buvo naudojami kaip laidojimo urnos ar maisto atsargoms talpinti. Dauguma akmenų pagaminti iš smiltainio. Tačiau randama ir granitinių, konglomeratinių ar iš sukietėjusių koralų. Kai kurie akmenys sveria iki 13 tonų, o skersmuo gali siekti nuo 1 iki 3 m.

Iš viso archeologai atrado apie 400 laukų su šiomis puodynėmis, kai kurie yra ir Indijos teritorijoje, dėl to manoma, kad jie žymėjo prekeivių kelią.

Ši teritorija buvo naudojama kaip priedanga Vietnamo ir Laoso pilietiniame karuose, todėl iki šiol lygumoje randama labai daug nesprogusių minų ir kitų sprogmenų. Dėl šios priežasties lankytojams yra atverti tik pirmieji trys puodynių laukai, kiti laikomi pavojingais gyvybei.