Prokuroras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.


Prokuroras – pareigūnas, asmuo, palaikantis viešąjį kaltinimą, teisme siūlantis nusikaltėliui baudžiamąją bausmę; teisinė profesija. Teisme prokuroras atstovauja valstybės interesams, yra valstybės pareigūnas, (baudžiamosios) justicijos tarnautojas. Prokuratūra kaip prokurorų visuma turi prižiūrėti teisingumą, jo vykdymą, užtikrinti įstatymų teisėtumą, ginti žmogaus teises ir laisves bei viešąjį interesą (veikti kaip visuomenės ir valstybės „advokatas“).


Skyrimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vyriausiasis šalies prokuroras nėra renkamas viešai balsuojant, juos paskiria šalies valdžios institucijos (parlamentas), nedemokratinėse valstybėse – diktatorius, partija. Autoritarinėse valstybėse prokuroro institucija tampa politinio režimo dalimi, susidorojimo įrankiu.

Prokurorai Vakarų valstybėse turi įgyti aukštąjį teisinį išsilavinimą, baigti teisės studijas universitete.

Rangai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prokurorų kvalifikaciniai rangai Lietuvoje (LR prokuratūros įst. 35 str. 1 d.) yra suteikiami prokurorams. Žymi kvalifikaciją ar einamas pareigas:

  • jaunesnysis justicijos patarėjas;
  • justicijos patarėjas;
  • vyresnysis justicijos patarėjas;
  • vyriausiasis justicijos patarėjas;
  • valstybinis justicijos patarėjas;
  • vyriausiasis valstybinis justicijos patarėjas.

Generaliniam prokurorui vyriausiojo valstybinio justicijos patarėjo kvalifikacinį rangą, generalinio prokuroro pavaduotojui valstybinio justicijos patarėjo kvalifikacinį rangą suteikia Lietuvos Respublikos Prezidentas, skirdamas juos į pareigas.

Prokurorui kvalifikacinį rangą suteikia generalinis prokuroras įsakymu remdamasis Atestacijos komisijos išvadomis po jo kvalifikacijos vertinimo arba skatinimo tvarka:

  • einančiam prokuroro pareigas Generalinėje prokuratūroje arba apygardos vyriausiojo prokuroro (jo pavaduotojo), apylinkės vyriausiojo prokuroro (jo pavaduotojo) pareigas – ne aukštesnį kaip vyriausiojo justicijos patarėjo kvalifikacinį rangą;
  • einančiam prokuroro pareigas teritorinėje prokuratūroje – ne aukštesnį kaip vyresniojo justicijos patarėjo kvalifikacinį rangą.

Pretendentų į prokurorus egzaminą laikiusiam prokurorui, kurio tarnyba po stažuotės įvertinta teigiamai, skiriant į pareigas suteikiamas jaunesniojo justicijos patarėjo kvalifikacinis rangas.

Galiojančią tarnybinę nuobaudą turinčiam prokurorui aukštesnis kvalifikacinis rangas nesuteikiamas.

Prokurorui, pakartotinai priimtam į tarnybą prokuratūroje, suteikiamas turėtas kvalifikacinis rangas, bet ne aukštesnis negu pagal pareigas nustatytasis.

Generalinis prokuroras[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Generalinis prokuroras.

Generalinis prokuroras vadovauja Generalinei prokuratūrai (Lietuvoje – LR GP).

Prokuroro padėjėjas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Prokuroro padėjėjas.