Prisitaikantis dizainas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Prisitaikantis dizainas (angl. responsive design) – interneto svetainių ir elektroninių parduotuvių dizaino metodika, kuria siekiama vartotojui suteikti optimalią naršymo patirtį, t. y. lengvą skaitymą ir valdymą su minimaliu didinimo, mažinimo ar slankiojimo poreikiu, per įvairius naršymo įrenginius (darbastalinius kompiuterius, mobiliuosius telefonus ir kt.).[1][2]

Interneto svetainė su prisitaikančiu išdėstymu pritaiko svetainės išdėstymą prie naršymo aplinkos proporcingai sutraukdama elementus pagal ekrano proporcijas.[3] Tai atliekama tokiais būdais:

 • Puslapių elementų dydžiai nurodomi procentais, bet ne absoliučiais dydžiais (pikseliais ir pan.).[4]
 • Nuotraukos sutraukiamos iki naršymo įrenginio ekrano ribos.[5]
 • Naudojamos skirtingos CSS taisyklės, priklausomai nuo naršymo įrenginio ekrano aukščio ir pločio santykio.

Reikšmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prisitaikantis išdėstymas tampa vis svarbesniu interneto svetainių elementu, turint omenyje tai, kad naršymas mobiliuoju telefonu sudaro pusę viso vartotojų srauto internete.[6] Ši dizaino tendencija tapo tokia reikšminga, kad išdėstymo prisitaikymas prie ekrano tapo viena iš Google paieškos variklio algoritmo dalių – interneto projektus su prisitaikančiu išdėstymu Google vertina žymiai palankiau negu neprisitaikančius.[7][8] Todėl prisitaikantis dizainas yra laikomas pažangumo etalonu.

„Turinio lyg vandens“ idėja[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinė prisitaikančio dizaino idėja yra tą pačią informaciją taip pat patogiai išrikiuoti ir kompiuterio, ir mobiliojo telefono, ir bet kokio kito įrenginio ekrane. Todėl prisitaikantis svetainės dizainas nereiškia, kad svetainė turi kelias versijas, tai reiškia, kad svetainė turi vieną universalią versiją, prisitaikančią prie bet kokio ekrano dydžio. Ši idėja vadinama „turinio lyg vandens“ idėja, pagal kurią tas pats informacijos kiekis telpa į skirtingas formas.[9]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmoji interneto svetainė, kuriai buvo sukurtas prisitaikantis dizainas, priklausė automobilių gamintojui „Audi“. Ši interneto svetainė buvo paleista 2001 m., o ją sukūrė keturių dizainerių komanda – Jürgen Spangl and Jim Kalbach (informacijos architektai), Ken Olling (dizaineris), and Jan Hoffmann (išvaizdos kūrėjas).[10]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. Marcotte, Ethan (May 25, 2010). „Responsive Web design“. A List Apart.
 2. Gillenwater, Zoe Mickley (December 15, 2010). „Examples of flexible layouts with CSS3 media queries“. Stunning CSS3. p. 320. ISBN 978-0-321-722133.
 3. Jankauskas, Gediminas (2016) Skaitmeninė rinkodara 2016, 17 psl.
 4. Marcotte, Ethan (March 3, 2009). „Fluid Grids“. A List Apart.
 5. Marcotte, Ethan (June 7, 2011). „Fluid images“. A List Apart.
 6. „Cisco Visual Networking Index: Global Mobile Data Traffic Forecast Update 2014–2019 White Paper“. Cisco. January 30, 2015. Retrieved August 4, 2015.
 7. Jankauskas, Gediminas (2016) Skaitmeninė rinkodara 2016, 16 psl.
 8. „Official Google Webmaster Central Blog: Rolling out the mobile-friendly update“. Official Google Webmaster Central Blog. Retrieved August 4, 2015.
 9. Jankauskas, Gediminas (2016) Skaitmeninė rinkodara 2016, 17 psl.
 10. Kalbach, Jim (July 22, 2012). "The First Responsive Design Website: Audi (circa 2002). "