Prancūzijos kolonijinės pajėgos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Prancūzijos kolonijinės pajėgos (pranc. Troupes Coloniales) - dalis Prancūzijos ginkluotųjų pajėgų, egzistavusi nuo XVII a. pabaigos iki 1960 m. ir buvusi dislokuota Prancūzijos kolonijinėje imperijoje. Pajėgų kareiviai būdavo verbuojami žemyninėje Prancūzijoje arba Prancūzijos kolonijose iš vietinių kolonijų gyventojų. Šios pajėgos suvaidino ryškų vaidmenį formuojant Prancūzijos kolonijinę imperiją, abiejuose pasauliniuose karuose ir pirmajame Indokinijos kare.

Prancūzijos kolonijinių pajėgų sudėtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kolonijines pajėgas sudarė:

  1. Prancūzijos karo tarnybos savanoriai (ar gyventojai kolonistai, atliekantys karinę tarnybą), paskirti tarnauti Prancūzijos Vakarų ir Centrinėje Afrikoje, Madagaskare, Naujojoje Kaledonijoje, Indokinijoje.
  2. Daliniai iš vietinių gyventojų, užverbuotų aukščiau išvardintose teritorijose, vadovaujama prancūzų karininkų. Tokie daliniai vadinosi Senegalo šauliai (pranc. Tirailleurs sénégalais), Šauliai malgašai (pranc. Tirailleurs malgaches), Indokinijos šauliai (pranc. Tirailleurs indochinois) - pagal koloniją, kurioje buvo suformuoti.

Senegalo šauliais vadino visus pulkus, komplektuojamus Vakarų ir Centrinėje Afrikoje, nes „Senegalas“ buvo pirmoji Prancūzijos kolonija piečiau Sacharos.

Kolonijines pajėgas sudarė daugiausia pėstininkai, bet į jas įėjo ir artilerijos bei kiti kovinės paramos daliniai. Įvairiu metu šioms pajėgoms priklausė vietoje suformuoti kavalerijos daliniai (Indokinija) bei kupranugarių kavalerija (Subsacharos Afrika).

Kolonijinėms pajėgoms nepriklausė garsieji Šiaurės Afrikos pulkai - Prancūzijos svetimšalių legionas, zuavai, spahiai, Alžyro šauliai ir gumjerai. Šie pulkai priklausė Prancūzijos Afrikos armijai, kuri buvo Prancūzijos metropolinės kariuomenės dalis.

Uniformos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kolonijinių pajėgų pėstininko lauko uniforma (Prancūzijos Kongas, ~1905 m.).

Kolonijiniai pėstininkų pulkai iki 1914 m. buvo uniformuoti panašiai kaip ir metropolijos pėstininkai, tačiau jų epoletai buvo su geltonais kutais, o kelnės mėlynos (metropolijos pėstininkų epoletai buvo su raudonais kutais, o kelnės - raudonos).

Kolonijinių pajėgų kareivių baltos, tamsiai mėlynos ar šviesios chaki uniformos su kamštiniais šalmais buvo vilkimos pagal aplinkybes. 1895-1905 m. Afrikoje ir Indokinijoje kolonijiniai kareiviai vilkėdavo žydras ar pilkas uniformas (bleu mecanicien). Pirmojo pasaulinio karo metais ir po jo kolonijinių pajėgų kareiviai ėmė vilkėti chaki uniformas, kai metropolijos pajėgų kareiviai vilkėdavo mėlynas uniformas. Mėlynas uniformas 1928-1939 m. buvo leista vilkėti kariškiams prancūzams, kurie savanoriais įstojo į kolonijinius pėstininkus ar kolonijinę artileriją.

Šaulių (tirailleur) pulkai Afrikoje iki 1914 m. dėvėjo raudonus fesus ir juosmens juostas ant tamsiai mėlynų arba chaki unifromų. Indokinijos dalinių kareiviai nešiojo skrybėles salacco ir vietinio stiliaus baltas, mėlynas ar chaki uniformas. Po Pirmojo pasaulinio karo chaki spalvos uniformos tapo norma iš vietinių gyventojų suformuotuose daliniuose. Fesus ir juosmens juostas dėvėjo su paradine uniforma iki XX a. 6-to dešimtmečio.

Šiuolaikiniai Troupes de Marine nešioja tamsiai mėlynus kepius su raudonais apvadais ir bronziniais inkarais, raudonomis juosmens juostomis ir geltonkučiais epoletais. Viešų ceremonijų metu šie tradiciniai aprangos elementai dėvimi su standartinėmis šviesiai smėlinėmis ar kamufliažinėmis Prancūzijos armijos uniformomis.