Pereiti prie turinio

Pranas Narušis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Pranas Narušis (1913 m. balandžio 1 d. Kartenoje – 1959 m. rugpjūčio 20 d. Kartenoje, Kretingos r.), vargonininkas, kapelmeisteris, chorvedys.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Baigęs Kartenos pradžios mokyklą, kurį laiką mokėsi Plungės mokytojų seminarijoje. Tėvas Viktoras Narušis išmokė vargonuoti. 19311940 Pranas buvo Lietuvos kariuomenės pučiamųjų orkestro muzikantas Klaipėdoje, Plungėje, Telšiuose ir kitur. Išėjęs į atsargą, dirbo savo ūkyje Kartenoje ir vargonininkavo bažnyčioje, suorganizavo parapijos chorą.

Nuo 1946 iki mirties buvo Kartenos kultūros namų meno vadovas, suorganizavo pučiamųjų orkestrą ir mišrųjį chorą ir rengė koncertus. Daug metų Kartenos vidurinėje mokykloje dėstė muziką, vadovavo moksleivių chorams ir vokaliniams ansambliams. Vyresniųjų klasių moksleivių mišrųjį chorą parengė 1955 respublikinei dainų šventei. Jo parengti kolektyvai dalyvavo Kretingos rajono dainų šventėse ir kituose kultūros renginiuose. Buvo Kretingos rajono dainų švenčių organizatorius ir dirigentas. Parašė muziką spektakliui „Eglė žalčių karalienė“, dainų chorui: „Jūrai“, „Ruduo lietuviškam kaime“, „Laukinė obelis“, „Vyrai prie jūros“ ir kt. Pučiamųjų orkestrui parašė maršą „Tūkstantis žingsnelių“ ir valsą „Ruduo lietuviškam kaime". Išaugino du sūnus: vilniškis Jurgis Narušis – gamtos mokslų daktaras, docentas; klaipėdiškis Pranas Narušis – klarnetininkas, docentas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Boleslovas Zubrickas. Pasaulio lietuvių chorvedžiai: enciklopedinis žinynas. Vilnius, 1999.