Povilas Kupstas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Povilas Kupstas (Kupstelis) (1860 m. Berezninkų kaime, (dab. Kalvarijos savivaldybė) – 1940 m. Radiškėje, dab. Kalvarijos savivaldybė) – knygnešys, daraktorius.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė mažažemių valstiečių šeimoje. Mirus tėvui, pradėjo bernauti pas svetimus. Tarnavo ir Punske pas kunigą Simoną Norkų, kuris išmokė jį rašyti, paskatino platinti lietuviškas maldaknyges. Gresiant persekiojimams dėl nelegalios spaudos platinimo ir artinantis tarnybai caro kariuomenei, išvyko į JAV. Dirbo anglies kasyklose, vėliau kunigo Antano Miluko spaustuvėje.

Apie 1898 m. grįžo į gimtinę ir Punske atidarė religinių reikmenų parduotuvėlę, įsteigė Blaivybės draugijos skyrių ir jam vadovavo. Kartu platino ir lietuviškas knygas, kurias parūpindavo vietos knygnešiai, tarp jų ir Agota Zigmantaitė. Po lietuviškos spaudos draudimo panaikinimo įsteigė knygyną, apie tūkstantį knygų padovanojo Marijampolės gimnazijai. Dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą ir jo metu kaimiečių vaikus slapta mokė rašyti ir skaityti. 1919 m. prisidėjo prie lietuviško Punsko valsčiaus įkūrimo.

Lenkų valdžios persekiojamas dėl lietuviškos veiklos buvo priverstas persikelti į Lietuvos Respubliką. Apsigyveno Sangrūdoje, vėliau – Radiškėje. Finansiškai rėmė Sangrūdos Šv. Kūdikėlio Jėzaus Teresės bažnyčios statybą, buvo palaidotas prie šios šventovės esančiose kapinėse.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]