Portugalas (moneta)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Portugalo reversas

Portugalas (vok. Portugaloser; portug. portuguez; lenk. portugał) – didelė aukso moneta, svėrusi apie 40 g, kaldinta iš beveik gryno aukso. Tokios monetos imtos kaldinti Portugalijoje, iš to atsirado ir jų pavadinimas.

Pirmasis portugalas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1499 m. karalius Manuelis I ėmė kaldinti monetas lisbonino, kurios buvo vertos 10 kruzadų ir kurios svėrė 39,9 g. Šias monetas kaldino iš kolonijų aukso. 1517 m. ši moneta buvo verta 3900 realų, o vėliau – ir 4000 realų.

Averse buvo Portugalijos herbas, o reverse – jėzuitų ordino kryžius (Manuelis I buvo jėzuitų ordino vadovas), kuris Portugalijos monetose buvo kelis šimtus metų. Moneta buvo pavadinta portugalu, nes ant jos yra užrašas R:PORTUGALIE 'Portugalijos karalius'.

Šis portugalas buvo kaldinamas iki 1557 m.

Kiti portugalai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Manuelio pavyzdžiu pasekė ir kitų šalių monarchai. Jie ėmė kaldinti portugalų monetas, vertas 2,5, 5, 10 ir retkarčiais 20 dukatų. Portugalus daugiausia kaldino šiaurės Vokietijoje, taip pat – Danijoje, Švedijoje, Transilvanijoje, Abiejų Tautų Respublikoje.

XVI a. pabaigoje portugalai prarado mokėjimo priemonės reikšmę, monarchai juos ėmė naudoti kaip apdovanojimus ar suvenyrus. Todėl portugalus kaldino labai kruopščiai. Tokius portugalus kaldino ir Rusijoje. Pvz., Ukrainą prijungus prie Rusijos caras Aleksejus Michailovičius Bogdanui Chmelnickiui padovanojo portugalą, kuris svėrė apie 34 g.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]