Pokštas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Pokštashumoristiškai pateikti žodžiai, sakiniai ar veiksmai, kurie skirti sukelti juoką ir nėra priimami rimtai. Įprastai pokštas pasakojamas kaip istorija, dažnai turinti dialogą, ir pasibaigianti atomazga. Būtent atomazga yra pagrindinė pokšto vieta, kuri sukelia klausytojams juoką ir ja išreiškiama kita situacijos ar dialogo reikšmė. Dažnai tai parodoma naudojant kalambūrą, ironiją, logikos trūkumą ar kitas formas.

Nyderlandų literatūros tyrinėtojo André Jolles teigimu, pokštas yra vienas seniausių žodinės literatūros žanrų ir dažnai išpopuliarėja anonimiškai. Jie pasakojami tiek privačiai, tiek viešai – pokštą gali papasakoti draugas kitam draugui normalaus bendravimo metu, tuo pačiu pokštai gali būti viešo specialaus pasirodymo repertuare. Pokštai išlieka ir rašytinėje formoje, o pastaruoju metu plinta pokštai internete.

Scenos komikai savo pasirodymuose naudoja tam tikras laiko, ritmo ir tikslumo taisykles, sukeldami publikos juoką tiek žodžiais, tiek veiksmais. Tai rodo populiarus posakis – „Komikas pasakoja juokingus dalykus; komedijantas dalykus pasakoja juokingai“.

Laukiamas pokšto rezultatas yra publikos ar asmens juokas. Pasakotojas nuo pat pradžių tikisi, kad klausytojai supras pokšto esmę ir reaguos tinkamai. Pagal tai pokštai dažnai vadinami „supratimo testais“ tarp vieno asmens ir grupės.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikižodynas
Laisvajame žodyne yra terminas pokštas