Podgoricos oro pajėgų bazė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Аеродром Голубовци
Aerodrom Golubovci
IATA: - - ICAO: LYPJ
Parametrai
Aerodromo tipaskarinis
OperatoriusJuodkalnijos ginkluotosios pajėgos
MiestasGolubovcai
Aukštis virš jūros lygio 36 m
Koordinatės 42°20′0″ š. pl. 19°15′0″ r. ilg. / 42.33333°š. pl. 19.25000°r. ilg. / 42.33333; 19.25000
Kilimo ir tūpimo takai
Kryptis Matmenys Danga
ilgis (m) plotis (m)
18/36 2500 asfaltas
08/26 2178 asfaltas

Podgoricos oro pajėgų bazė, Golubovcų oro pajėgų bazė – veikianti karinių oro pajėgų bazė Juodkalnijoje. Oro bazės įrengimai iš dalies bendri su pagrindiniu Juodkalnijos tarptautiniu oro uostu - Podgoricos oro uostu. Anksčiau šioje oro bazėje bazavosi 172-oji Jugoslavijos oro pajėgų aviacijos brigada, ji buvo pagrindinė Jugoslavijos KOP pradinio ir bazinio apmokymo skraidymų bazė.

Oro žvalgybos nuotraukoje – Podgoricos aerodromas po oro smūgių.

Podgoricos oro pajėgų bazė naudoja tą patį pakilimo taką kaip ir greta esantis Podgoricos oro uostas. Prie riedėjimo tako turi didelę aikštelę, skirtą tik kariniams orlaiviams.

Dalį karinio komplekso sudaro 08/26 pakilimo takas, kurio nenaudoja civiliniai lėktuvai. Su pagrindiniu pakilimo taku 18/36 jungia 3 km ilgio riedėjimo takas. 08/26 kilimo takas yra netoli Tuzų miesto, prie Šipčaniko kalvos, kurioje įrengta požeminė orlaivių slėptuvė.

1999 m. NATO vykdyto Jugoslavijos bombardavimo metu oro bazė buvo dažnai bombarduota. Taikyta į degalų rezervuarus bei orlaivių takus ir stovinčius orlaivius. Buvo subombarduoti Jugoslavijos aviacinės akrobatikos komandos „Leteće zvezde“ lėktuvai G-4 Super Galeb. Keliskart buvo bombarduota ir požeminė Šibaniko slėptuvė, kuri po to kaip slėptuvė nebenaudota. Dabar ją „Plantažės“ kompanija naudoja kaip vyno sandėlius. Jugoslavijos laikais Šipčaniko kompleksas buvo griežtai saugomas Jugoslavijos karinių pajėgų, o dabar perduotas civiliniam naudojimui. Automobiliu galima privažiuoti prie greta Šipčaniko kalvos esančio 08/26 kilimo tako.

2006 m. birželio 3 d. atsiskyrus Juodkalnijai naujai sukurtos Juodkalnijos ginkluotosios pajėgos pareiškė, kad jos neturės kovinės aviacijos. Podgoricos oro pajėgų bazėje bazavosi:

Sraigtasparniai buvo įtraukti į naujai suformuotas Juodkalnijos karines oro pajėgas, o reaktyvinių ir sraigtinių lėktuvų likimas turėjo buvo sprendžiamas. Buvo planuojama, kad Podgoricos oro pajėgų bazė taps regiono sraigtasparnių pilotų mokymo baze.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]