Plunksna (rašymas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Plunksna.

Plunksna – plunksnakočio dalis, kuria rašalas perkeliamas ant popieriaus. Skirtingų tipų plunksnos skirstomos pagal jų paskirtį, formą ir dydį, taip pat ir pagal medžiaga, iš kurios jos yra pagamintos.

Plunksnų rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Plati plunksna.
Smailios plunksnos: lanksti ir nelanksti

Plunksnos būna įvairių formų ir dydžių ir skirtos įvairiems tikslams, tačiau gali būti padalinta į du pagrindinius tipus: plačios plunksnos ir smailios plunksnos.

Plati plunksna[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Plati plunksna yra senesnis plunksnų rūšis. Ji yra nelanksti ir turi plokščią kraštą. Rašiklis paprastai laikomas pastoviu kampu paviršiaus atžvilgiu; skirtingiems šriftams naudojamas skirtingas kampas. Stori ir ploni brūkšnys sukuriamas keičiant rašymo kryptį.

Smaili plunksna[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Smaili plunksna yra lanksti ir skirtingai nuo plačios plunksnos turi smailų galiuką. Platūs ir siauri brūkšniai gaunami keičiant spaudimą atitenkantį metaliniam galiukui. Storos linijos sukuriamos braukiant žemyn ir spaudžiant plunksną žemyn, todėl plunksnos galiukas išsiskiečia, kas leidžia ant popieriaus per platesnį tarpą tekėti didesniam kiekiui rašalo. Lengvesnis spaudimas mažiau prasiskiečia plunksnos galiuką, dėl ko brūkšnis yra plonesnis. Ploniausias brūkšnis gaunamas braukiant aukštyn ir į šoną. Dėl smailaus metalinio galiuko formos storos linijos gali būti rašomos tik braukiant žemyn, nes esant didesniam spaudimui, reikalingam plačiam brūkšniui, plunksnos galiukas įsipjauna į popierių.

Smailiosios plunksnos atsirado XVII amžiuje ir iš pradžių buvo gaminamos rankiniu būdu iš paukščių plunksnų panašiai kaip ir plačiakraštes plunksnos. Artėjant pramoninės revoliucijos pabaigai XIX amžiaus pradžioje, didelė paklausa plunksnoms kartu su plieno gamybos procesų tobulėjimu galų gale atvedė į plieninių plunksnų masinę gamybą. Smailios plunksnos taip pat paskatino naujų kaligrafijos stilių atsiradimą.

Smailiosios plunksnos taip pat naudojamos eskizams, žemėlapių ir techniniams brėžiniams. Ir nors bet kokios smailiosios plunksnos gali būti naudojamas piešimui, yra plunksnos panašios į rašymo plunksnas, kurios yra skirtos būtent piešimui.

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]