Plaukų priežiūra

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Plaukų plovimas kirpykloje
Plaukų plovimas (Ştefan Luchian, 1868–1916)

Plaukų priežiūra – kūno priežiūros, higienos dalis. Apima rūpinimąsi plaukais. Tam, kad plaukai būtų švarūs ir sveiki, jie turi būti tinkamai prižiūrimi.

Plovimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Plaukų plovimas.

Plaukai trinami šampūnu. Rekomenduotina, kad jis delnuose pirma suputotų (taip suaktyvinant atitinkamas medžiagas) ir tik tada paskirstyti jį tolygiai per visą plaukų ilgį. Galvos oda švelniai masažuojama pirštų galiukais. Ištrynus galvą, plaukus galima perskalauti vėsesniu vandeniu – taip jie labiau žvilgės[1].

Džiovinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Idealiausias džiovinimas – natūralus. Nuplovus plaukus, jie pirmiausiai nusausinami rankšluosčiu, švelniai nuspaudžiant juos rankomis (pirštais). Po to įsukami į rankšluostį, apvyniojant juo visus plaukus ir keletą minučių palaikomi ant galvos, kad susigertų drėgmė. Plaukus intensyviai trinant, pažeidžiama plaukų struktūra (šlapi plaukai yra labai jautrūs). Plaukų džiovintuvas (fenas) naudotinas tik išskirtiniais atvejais, kadangi plaukai praranda blizgesį ir sveiką išvaizdą. Džiovinant fenu, įjungiamas vidutinis režimas: džiovinti reikia vėsia oro srove (ne karštu oru), laikant feną ~30 cm nuo galvos. Plaukai džiovinami pakeliant juos nuo šaknų, taip suteikiam jiems purumo[2].

Šukavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Plaukų šukavimas – kasdieninės plaukų priežiūros dalis. Šukuojama šukomis perbraukiant per plaukus bent keletą kartų per dieną (ryte, dieną ir vakare). Taip iš dalies pašalinami ant plaukų nusėdusios dulkelės ir nešvarumai. Be to, šukavimas aktyvina kraujotaką. Pagerėja plaukų maitinimas, reguliuojama riebalinių liaukų veikla.

Tam, kad plaukai nesiveltų ir juos būtų lengva iššukuoti, po šampūno nuskalavimo geriau panaudoti kondicionerių, balzamą arba kitą skalavimo priemonę. Reikia labai gerai išpainioti susivėlusius ir susipainiojusius plaukus, vengiant nereikalingo plaukų tempimo ar net išrovimo. Plaukai pradedami išpainioti ir iššukuoti nuo galiukų, pamažu kylant aukštyn (prie plaukų šaknų). Šukuojant priešingai, pažeidžiamas raginis sluoksnis, natūralaus augimo žvynelių kryptis[3].

Plaukų kirpimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šukuosena

Plaukus reikia ne tik reguliariai plauti, šukuoti, bet ir kirpti. Plaukai dažniausiai kerpami kirpyklose arba grožio salonuose. Apsikirpti taip pat galima laisvalaikio, poilsio bei pramogų, sveikatingumo ar net prekybos centruose, kitose masiškai lankomose vietose (pvz., geležinkelio stotyse, požeminėse perėjose). Kerpa kirpėjai, stilistai (pastarieji taip pat formuoja šukuoseną, gali padėti susikurti individualų stilių etc.).

Šukuosenos formavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Šukuosenos.

Šukuosena – išvaizdos, įvaizdžio dalis. Jai formuoti gali būti naudojamos specialios priemonės kaip, pvz., plaukų želė (plaukų gelis), plaukų lakas, plaukų vaškas, plaukų kremas ir kitos. Saikingai jas naudojant, šukuosena yra prilaikoma, o plaukai apsaugomi nuo dulkių, nešvarumų[4]

Plaukų priežiūra žiemą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kad per šalčius plaukai nelūžinėtų, prieš einant į lauką, juos neskubant reikia gerai išsidžiovinti. Jeigu plaukai ploni, geriau laikinai atsisakyti balzamo. Žiemą kaip galima rečiau naudoti karšto oro džiovintuvą su žnyplėmis, jei yra būtina panaudoti džiovintuvą, prieš tai plaukus reikia palaikyti patepus kondicionieriumi. Kartą per savaitę galima pasidaryti maitinamąsias plaukų kaukes. Jei plaukai ilgi, didžiausias dėmesys skiriamas jų galiukams. Nusipirkite specialių priemonių, tinkamų žiemai.

Kad žiemą šukuosena ilgiau išlaikytų formą, pasidarykite lengvą cheminį sušukavimą, reikia naudoti stiprios fiksacijos žele ir kremą.

Kad plaukai būtų gražūs, reikia nuolat valgyti produktus, turinčius niacino, cinko, vitaminų H, A bei C.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Plaukų trinkimo taisyklės
  2. Plaukų džiovinimas (sveikaszmogus.lt)
  3. Priežiūra po plovimo ir plaukų šukavimas
  4. Plaukų priežiūra (pagrindai, taisyklės, ypatumai, priemonės ir procedūros)