Pietro Lorenzetti

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
„Madona su kūdikiu“ (apie 1340, Vekijo rūmai, Florencija)

Pjetras Lorencetis (it. Pietro Lorenzetti, kita pavarde Pietro Laurati, apie 1280-90 – 1348 m.) – italų protorenesanso dailininkas iš Sienos, gotikinio stiliaus atstovas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mažai yra išlikę žinių apie Pjetrą. Manoma, kad jis buvo vyresnysis kito dailininko Ambrodžo Lorencečio brolis. Gimė 1280-90 m. laikotarpyje, tikriausiai Sienoje. Įmanoma, kad jis buvo Dučio mokinys. Jo ankstyviausias darbas, altoriaus tapyba „Madona su kūdikiu“, datuotas 1320 m. Pieve di Santa Maria bažnyčioje Arece. Jo darbuose jaučiama Džoto ir Džovanio Pizano įtaka. Manoma, kad jis dirbo kartu su kitu Sienos dailės mokyklos atstovu Simone Martiniu, tik, skirtingai nuo pastarojo, broliai Lorencečiai labiau akcentavo Džoto atradimus dailėje, tokiu būdu prisidėdami prie renesanso formavimosi Italijoje.

1330–40 m. Pjetras dirbo Asyžiuje, ties Šv. Pranciškaus Asyžiečio bazilikos freskomis. Apie 1340 m. dirbo Pistojos San Francesco bažnyčioje (altorius „Madona soste su kūdikėliu ir šventaisiais“). Apie 1335 m. dirbo Santa Maria della Scala ligoninėje Sienoje (šie darbai neišlikę). Apie 1341 m. sukūrė poliptiką Šv. Humilitai. Apie 1342 m. sukūrė pagrindinį, savo brandaus menininko darbą „Mergelės gimimas“ Sienos katedroje, kuriame parodė savo sugebėjimus perspektyviajame vaizdavime. Pjetras Lorencetis, kartu su broliu Ambrodžijumi, spėjama, mirė 1348 m. Sieną apėmusio maro metu.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]