Pietro Lorenzetti

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
„Madona su kūdikiu“ (apie 1340, Vekijo rūmai, Florencija)

Pietras Lorencetis (it. Pietro Lorenzetti, dar žinotas kaip Pietro Laurati, apie 1280-90 – 1348) – italų protorenesanso dailininkas iš Sienos, gotikinio stiliaus atstovas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Maža yra išlikę žinių apie Pietro, manoma, kad jis buvo vyresnysis kito dailininko Ambrogio Lorenzetti brolis. Gimė 1280-90 laikotarpyje, tikriausiai Sienoje. Įmanoma, kad jis buvo Duccio mokinys. Jo ankstyviausias darbas, altoriaus tapyba „Madona su kūdikiu“, datuotas 1320 m. Pieve di Santa Maria bažnyčioje Arece. Jo darbuose jaučiama Džoto ir Giovanni Pisano įtaka. Manoma, kad jis dirbo kartu su kitu Sienos dailės mokyklos atstovu Simone Martini, tik, skirtingai nuo pastarojo, broliai Lorenzetti labiau akcentavo Džoto atradimus dailėje, tokiu būdu prisidėdami prie renesanso formavimosi Italijoje.

1330–40 m. Pietro dirbo Asyžiuje, prie Šv. Pranciškaus Asyžiečio bazilikos freskų. Apie 1340 m. dirbo Pistojos San Francesco bažnyčioje (altorius „Madona soste su kūdikėliu ir šventaisiais“). Apie 1335 m. dirbo Santa Maria della Scala ligoninėje Sienoje (šie darbai neišlikę). Apie 1341 m. sukūrė poliptiką Šv. Humilitai. Apie 1342 m. sukūrė pagrindinį, savo brandaus menininko darbą „Mergelės gimimas“ Sienos katedroje, kuriame parodė savo sugebėjimus perspektyviajame vaizdavime. Pietras Lorencetis, kartu su broliu Ambrodžijumi, spėjama, mirė 1348 m. Sieną apėmusio maro metu.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka