Philip Pullman

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Filipas Pulmanas
angl. Philip Pullman
Filipas Pulmanas 2005 m.
Gimė 1946 m. spalio 19 d. (77 metai)
Norviče, Rytų Anglijoje
Veikla britų rašytojas, fantastinių knygų autorius.
Vikiteka Philip Pullman

Filipas Pulmanas (angl. Philip Pullman; g. 1946 m. spalio 19 d. Norviče, Rytų Anglijoje) – britų rašytojas, fantastinių knygų autorius.

Gimė Norviče, Rytų Anglijoje, visa jo vaikystė prabėgo kelionėse po visą pasaulį, nes jo tėvas ir patėvis tarnavo Karališkosiose Oro Pajėgose. Dalį vaikystės gyveno Australijoje, kur pirmąkart susipažino su komiksais, mėgstamiausi jo komiksų herojai buvo Supermenas ir Betmenas.

Kai Filipui sukako 11 metų, jis grįžo atgal į Didžiąją Britaniją, į Šiaurės Velsą. Tais laikais vaikams leisdavo bastytis visur, žaisti gatvėse, klajoti kalvomis, ir jis taip pat tuo naudojosi. Jo anglų kalbos mokytoja, Enid Jones, turėjo jam didelę įtaką, ir jis vis dar nusiunčia jai savo knygų kopijų.

Baigęs mokyklą studijavo anglų kalbą Ekseterio koledže, Oksfordo universitete. Baigęs studijas, dirbo daug atsitiktinių darbų, vėliau grįžo į Oksfordą ir tapo anglų kalbos mokytoju. Išdirbęs 12 metų keliose miesto mokyklose, gavo anglų literatūros dėstytojo vietą, bet jautė, kad negalės kartu dėstyti ir rašyti knygas, todėl išėjo iš universiteto ir atsidėjo kūrybai. Pirmieji išleisti jo romanai buvo parašyti suaugusiems, bet dirbdamas mokytoju pradėjo rašyti vaikams. Kai kurie romanų vaikams buvo paremti jo sukurtomis pjesėmis mokyklinio amžiaus vaikams, tokiomis kaip „Rubinas dūmuose“.

Filipas tebegyvena Oksforde ir rašo knygas sodo namelyje, kuriame yra dvi patogios kėdės, keletas šimtų knygų, 6 pėdų ilgio žiurkė iš jo pjesės vaikams, gitara, saksofonas ir kompiuteris. Pastarieji du puošti šviesiomis dirbtinėmis gėlėmis.

Su žmona Džiude turi du sūnus: Džeimį ir Tomą. Džeimis – smuikininkas, o jaunesnysis sūnus Tomas studijuoja muziką universitete.

Pasak jo paties, Filipas Pulmanas yra „vidutiniškai nekenksmingas ir naudingas”. Jis tenori tęsti tai, kuo užsiima dabar, ir neatrodo, kad kas nors jam galėtų sutrukdyti, bet jeigu būtų išleistas įstatymas, draudžiantis rašyti, jis nė akimirkai nedvejodamas tą įstatymą pažeistų. Svarbiausias Filipo Pulmano darbas yra trilogija „Jo tamsiosios jėgos”, kurią sudaro knygos „Auksinis kompasas”, „Aštrusis peilis” ir „Gintarinis žiūronas”. Be romanų, jis dar yra parašęs pjesių vaikams.

2002 m. už „Gintarinį žiūroną“ autorius buvo apdovanotas prestižine Whitebread premija. Tai pirmas atvejis, kai tokį svarbų literatūrinį apdovanojimą pelnė knyga, skirta vaikams ir jaunimui. Visos trilogijos knygos taps pagrindu filmams. Pirmasis jų kino teatruose pasirodys jau 2007m. gruodžio mėnesį. 2004 metų kovą Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II įšventino jį į riterius.

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vertimai į lietuvių kalbą:

  • Auksinis kompasas/iš anglų kalbos vertė Vytautas Petrukaitis– Vilnius: Tyto Alba, 2003. – 458 p.
  • Aštrusis peilis/iš anglų kalbos vertė Vytautas Petrukaitis – Vilnius: Tyto Alba, 2003. – 376 p.
  • Gintarinis žiūronas/ iš anglų kalbos vertė Vytautas Petrukaitis – Vilnius: Tyto Alba, 2003. – 604 p.