Petras Vaškys (1921)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Petras Vaškys
Gimė 1921 m. sausio 1 d.
Mosėdis, Kretingos apskritis
Mirė 2001 m. balandžio 14 d. (80 metų)
Filadelfija, JAV
Tėvas Petras Vaškys
Motina Kazimyra Pocevičiūtė-Vaškienė
Sutuoktinis (-ė) Julija Eitmanavičiūtė,
Valentina Vaškienė
Vaikai Petras Vaškys
Veikla keramikas, skulptorius
Alma mater Florencijos meno akademija,
Romos Karališkoji meno akademija

Petras Vaškys (1921 m. sausio 1 d. Mosėdyje, Kretingos apskritis2001 m. balandžio 14 d. Filadelfijoje, JAV) – Lietuvos keramikas, skulptorius.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Turėjo du brolius ir tris seseris. Pradinę mokyklą baigė Mosėdyje. Vėliau išvyko mokytis į Kauno aukštesniąją sodininkystės mokyklą Fredoje.

Paskatintas kraštiečio dailininko Adomo Galdiko, kuris tuo metu dėstė Kauno taikomosios ir dekoratyvinės dailės institute, 1941 m. įstojo į šio instituto antrąjį kursą studijuoti skulptūrą ir keramiką.

Antrojo pasaulinio karo pabaigoje pasitraukė į Vokietiją. 1945 m. persikėlė gyventi į Italiją, čia studijavo Florencijos (1945–1947 m.) ir Romos (1947–1948 m.) dailės akademijose. Įgijo skulptoriaus specialybę.

1949 m. persikėlė gyventi į JAV, kur dekoravo bažnyčias, dirbo privatiems savininkams. 1956 m. pakviestas dėstyti į Dizaino katedrą Filadelfijos menų kolegijoje (vėliau Filadelfijos menų universitetas). Vėliau perėjo į Keramikos katedrą ir jai daugelį metų vadovavo. Žinios apie įvairių medžiagų apdirbimo technologijas jam sudarė galimybę darbuotis ne tik skulptūros, keramikos, bet ir kitose kūrybinės veiklos srityse. Palaidotas Filadelfijoje. [1]

Kūryba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išgarsėjo kūriniais iš vaško. 1976 m. kovo 21 d. Filadelfijos vaškinių figūrų muziejuje eksponuotos jo padarytos 75 Amerikoje nusipelniusių žmonių vaškiniės skulptūros. Iš viso nulipdė 108 JAV prezidentų ir jų žmonų, mokslininkų, rašytojų, dailininkų skulptūrų. 19651980 m. buvo minimas tarp 10 geriausių JAV keramikų.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]