Petras Jašinskas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Petras Jašinskas
Gimė: 1914 m. spalio 20 d.
Šniūriškiai, Nemunėlio Radviliškio valsčius
Mirė: 1986 m. balandžio 28 d. (71 metai)
Kaunas
Vaikai:

Vytautas Jašinskas, Algirdas Jašinskas, Kęstutis Jašinskas

Veikla: gydytojas rentgenologas
Partija: 1959 m. SSKP
Alma mater: 1939 m. Vytauto Didžiojo universitetas

Petras Jašinskas (1914 m. spalio 20 d. Šniūriškiai, Nemunėlio Radviliškio valsčius – 1986 m. balandžio 28 d. Kaunas) – Lietuvos gydytojas rentgenologas, medicinos mokslų kandidatas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1939 m. baigė Vytauto Didžiojo universitetą. 1956 m. medicinos mokslų kandidatas. 19451986 m. Kauno respublikinės klinikinės ligoninės vyr. gydytojas. 1956–1971 m. dar ir Kauno medicinos instituto Rentgenologijos ir radiologijos katedros vedėjas, nuo 1963 m. docentas. Nuo 1963 m. LSSR AT deputatas, sveikatos ir socialinio aprūpinimo komisijos pirmininkas. SSSR Socialistinio darbo divyris. LSSR nusipelnęs gydytojas. Palaidotas Petrašiūnų kapinėse.[1] Nuo 1945m. iki 1979m. balandžio 20d. bendradarbiavo su KGB ir buvo slaptąsis agentas "Keršytojas"[2].

Mokslinė veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mokslinių tyrimų sritis – veido ir kaklo aktinomikozės gydymas rentgeno spindulių terapija. Vienas virškinimo organų piktybinių navikų spindulių terapijos pradininkų Lietuvoje. Su kitais sukūrė rentgenografijos įrenginių. Paskelbė apie 100 mokslinių straipsnių. [3]

Dirbdamas LSSR Aukščiausiosios Tarybos Sveikatos apsaugos ir socialinio aprūpinimo komisijos pirmininku daug nuveikė kuriant labai pažangią sveikatos priežiūros ir medicininių paslaugų sistemą Lietuvoje. Jos esmę sudarė: a) platus felčerinių ir stomotologinių punktų tinklas stambiose miestų įmonėse, kolūkiuose ir mokyklose; b)poliklinikos ir pirminio gydymo ligoninės miestuose ir rajonų centruose; C)aukščiausio lygio medicininių paslaugų teikimas regioninėse klinikinėse ligoninėse. Sistemos tikslas buvo maksimaliai priartinti medicinines paslaugas prie žmonių. Vadovaujantis šia sistema buvo statomos medicininės įstaigos, ruošiami kadrai. Nepriklausomybės metais, sugriuvus kolūkiams, bankrotavus pramonės įmonėms ir neturint valstybinių lėšų plėtoti šią sistemą, jos buvo atsisakyta ir pradėta kurti naują, kuri žymiai nutolino nuo žmonių medicinines paslaugas dėl sistemos siaurumo ir nemokamo paslaugų teikimo sumažinimo.

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Skrandžio viršutinės dalies vėžio kombinuotas ir spindulinis gydymas, su I. Kornevu, 1972 m., rusų k.
  • Daktaras: Petras Jašinskas – Kauno klinikų vyriausiasis (sud. Juozas Stražnickas). – Kaunas: Arx Baltica, 2006. – 357 p.: iliustr. – ISBN 9955-638-40-0

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]