Petrašiūnų geležinkelio stotis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 55°31′57.33″ š. pl. 25°6′31.04″ r. ilg. / 55.5325917°š. pl. 25.1086222°r. ilg. / 55.5325917; 25.1086222

Petrašiūnų geležinkelio stotis
Siaurojo geležinkelio stoties pastatas
Siaurojo geležinkelio stoties pastatas
ŠalisLietuva
GyvenvietėPetrašiūnai, Klovainių sen., Pakruojo raj.
Aptarnaujanti įmonėVŠĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“
Atidaryta1936 m.

Petrašiūnų geležinkelio stotis – siaurojo geležinkelio stotis Petrašiūnų kaime, Klovainių sen., Pakruojo raj., prie buvusio geležinkelio ruožo Gubernija-Pasvalys atšakos.

2019 m.
Buvusi stotis 2012 m.

Stotyje išlikęs 750 milimetrų (rekonstruoto iš 600 mm po 1920 m.) vėžės bėgių kelynas. Stoties pastatų ir inžinerinių įrenginių kompleksas turi urbanistinę ir architektūrinę vertę.[1] Į stoties kompleksą įeina stotis ir prekių sandėlis, sudarantys vieną pastatą, stovintys tarp siaurojo geležinkelio ruožo ir kelio  151  PakruojisLinkuva . Taip pat jam priklauso Petrašiūnų tiltas, pastatytas per Mūšos upę tame pačiame kelyje. Gretimame kaime Daugyvenę kerta Rimšonių tiltas.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Petrašiūnų geležinkelio stotis su prekių sandėliu pradėta eksploatuoti 1936 m. Prieš tai per Pirmąjį pasaulinį karą vokiečių kariuomenė pradėjo statyti Gubernijos ir Pasvalio siaurojo geležinkelio liniją, kuri 1922 m. buvo prailginta iki Biržų bei nutiesta Petrašiūnų ir Linkuvos atšaka. 1937 m. pastatytas siauruko Petrašiūnų tiltas per Mūšą, vėliau išplatintas iki automobilių tilto. Tarpukariu iš Petrašiūnų stoties buvo gabenamas kalkių akmuo A. Trečioko kalkių gaminimo dirbtuvei Gubernijos dvare (Šiaulių apsk.). Sovietmečiu nuo 1961 iki 1978 m. suintensyvėjo cukrinių runkelių pervežimai. Per sezoną buvo pervežama iki 100 tūkstančių tonų, neskaitant naftos produktų, statybinių medžiagų. Tuo laikotarpiu krovinių perkrovos darbai vykdavo visas 24 val. iš plačiųjų į siauruosius geležinkelius arba atvirkščiai.

Muziejus[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Stoties pastate įrengta muziejinė ekspozicija. Tai vienas iš Lietuvoje veikiančių dviejų siaurojo geležinkelio muziejų (antrasis − Anykščių geležinkelio stotyje). Didžiąją Petrašiūnų ekspozicijos dalį sudaro tarpukario Lietuvos fotografijos, kuriose užfiksuoti geležinkelio tiesimo ir statybos darbai, garvežių raida, geležinkelininkų gyvenimo ir darbo akimirkos. Stenduose eksponuojamos Antrojo pasaulinio karo laikų dokumentų kopijos, maisto kortelės, reichsmarkės, geležinkelininkų pažymėjimai, uniformų ženklai, pinigų persiuntimo maišeliai, antspaudai, darbo įrankiai, bėgių padėklai, kelio ženklai, matavimo prietaisai, ratstabdžiai.

Susisiekimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Petrašiūnuose dolomitui išgabenti nutiestas geležinkelis iš Pakruojo. Gretimos Joniškėlio ir Linkuvos siaurojo geležinkelio stotys neveikiančios, 750 milimetrų vėžės kelynai beveik išardyti.

Geležinkelio ruožas

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://www.siaurukas.eu/lt/valstybe/ir/siaurukas Archyvuota kopija 2012-04-14 iš Wayback Machine projekto. Valstybės saugomas siaurojo geležinkelio kompleksas

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]