Percy Fawcett

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Persis Fosetas
PercyFawcett.jpg
Fosetas 1911 m.
Visas vardas Percival Harrison Fawcett
Gimė 1867 m. rugpjūčio 18 d.
Torki, Jungtinė Karalystė
Mirė 1925 m. (~58 metai)
Brazilija
Tautybė anglas
Vaikai Jack Fawcett
Veikla generolas, keliautojas, kartografas
Commons-logo.svg Vikiteka Percy Fawcett

Persivalis Harisonas Fosetas (Percival Harrison Fawcett, g. 1867 m. rugpjūčio 18 d. – m. 1925 m. ar vėliau) – britų generolas-leitenantas, kartografas ir keliautojas. Žinomas dėl savo kelionių po Amazonijos džiungles, kur ieškojo „dingusiojo miesto Z“, kurį laikė esant El Doradu.

Persis Fosetas gimė Devone. Jo tėvas buvo Karališkosios geografų draugijos narys, brolis Edvardas – alpinistas, filosofas, rašytojas. 1886 m. Persis tavo karališkojo artilerijos bataliono nariu, tarnavo Ceilone. 1901 m. pats tapo Karališkosios geografų draugijos nariu, pradėjo mokytis kartografavimo, atliko matavimo darbus Šiaurės Afrikoje. Persis Fosetas tapo rašytojų Henrio Hagardo ir Arturo Konano Doilio draugu.

1906 m. Fosetas pirmą kartą išvyko į Pietų Ameriką, kur Bolivijos ir Brazilijos pasienyje atliko kartografavimo darbus. Jis skelbėsi savo kelionėje matęs 19 m ilgio anakondą, įvairius nežinomus gyvius, milžinišką vorą Apasauką. Iki 1924 m. jis atliko daug kartografinių darbų Amazonės baseine, nustatė Verdės, Hyto upių ištakas, išgirdo mitą apie „dingusį miestą“. I pasaulinio karo metais Fosetas buvo grįžęs į Europą, atliko karinę tarnybą Flandrijoje.

1925 m. Persis Fosetas, gavęs finansinę paramą, su sūnumi Džeku ir jo draugu Reiliu vėl išvyko į Braziliją, siekdamas rasti „miestą Z“. Jis manė šį miestą esant kažkur Mato Grose. Balandžio 20 d. ekspedicija išvyko iš Kujabos. Ją sudarė Fosetas su sūnumi ir draugu, 2 vietiniai gidai, pora arklių, pora šunų ir 8 mulai. Jie keliavo po Šingu aukštupį, indėnų kuikurų ir kalapalų gyvenamas žemes. Paskutinė žinia iš Foseto atėjo gegužės 29 d. Tolesnis keliautojų likimas nežinomas – jie galėjo būti nužudyti priešiškų indėnų genčių, mirti nuo ligų ar džiunglių pavojų. Apie Foseto žūtį pradėjo plisti legendos, neva jis vedęs vietinę moterį ir tapęs genties vadu. Buvo rastas Foseto kompasas bei lentelė su jo vardu, bet tai buvo jo ankstesnių ekspedicijų palikimas. Vėliau ne vienas keliautojas (Orlando Villas Boas, Arne Falk-Rønne ir kt.) keliavo po Mato Grosą, siekdami rasti Foseto mirties vietą. Buvo teigiančių, kad rado Foseto palaikus ar išgirdo istoriją iš indėnų apie jo žūtį.

Nors Foseto „dingęs miestas Z“ laikomas legenda, jai susikurti greičiausiai pagrindo būta. Pastarųjų dešimtmečių archeologiniai kasinėjimai Mato Grose (ir kituose vakarų Amazonijos regionuose) rodo ten gyvavus nemažas sėslias bendruomenes. Būtent Foseto tyrinėtame krašte aptikta Kuhikugu archeologinė vietovė.