Patvankinis pataisiukas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Lycopodiella inundata
Apsauga: 2(V) – Pažeidžiama rūšis
Patvankinis pataisiukas (Lycopodiella inundata)
Patvankinis pataisiukas (Lycopodiella inundata)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
( Plantae)
Skyrius: Pataisūnai
( Lycopodiophyta)
Klasė: Pataisainiai
( Lycopodiopsida)
Šeima: Pataisiniai
( Lycopodiaceae)
Gentis: Pataisiukas
( Lycopodiella)
Rūšis: Patvankinis pataisiukas
( Lycopodiella inundata)

Patvankinis pataisiukas (Lycopodiella inundata) – pataisinių (Lycopodiaceae) šeimos pataisiukų (Lycopodiella) genties augalų rūšis. Žemaūgis, daugiametis augalas. Užauga iki 10 cm aukščio, tai aukštapelkių ir tarpinio tipo pelkių pakraščių, pelkėtų vandens telkinių pakraščių augalas [1]. Įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą.

Morfologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Turi dichotomiškai šakotą stiebą, kuris yra dvejopas: riboto augimo – ortotropinis ir neriboto augimo – plagiotropinis. Ant stiebų spirališkai išsidėsto mikrofilai, kurie yra enacijų kilmės lapai. Abiejų stiebų lapai yra panašūs be šerelių viršūnėje bei dantytų kraštų.[2] Kai kurie riboto augimo stiebai ištįsta sudarydami sporines varputes – strobilas. Iš pagrindinio horizontalaus stiebo dažniausiai išauga apie 10 cm vertikalus, nešakotas ūglis, kurio viršūnė formuoja 1–3 cm ilgio sporines varputes.[3] Stobile esančiuose sporangėse susiformuoja dulkių pavidalo, morfologiškai vienodos sporos (izosporos).

Anatomija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Stiebas sudarytas iš stelės, storos žievės ir epidermio. Šiame augale stelė yra plektostelė, kuri susideda iš juostelių pavidalo ksilemos ir ją supančios floemos.[4]

Gyvenimo ciklas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dominuojanti karta yra sporofitas. Gyvenimo ciklas susideda iš sporofito stadijos ir ilgalaikio gametofito stadijos. Vasaros viduryje riboto augimo stiebas ištįsta ir suformuoja strobilą, kuriame yra sporangės, kurios formuoja sporas. Kai sporangės subręsta, sporos yra išbarstomos. Sporos vandens pagalba patenka į dirvožemį ir subręsta. Po sporofito stadijos išsivysto lytinė karta – gametofitas. Archegonės ir anteridžiai susiformuoja ant vieno gametofito. Įvyksta apvaisinimas drėgnoje aplinkoje ir susiformuoja naujas sporofitas. Taip pat gali daugintis vegetatyviškai – stiebų dalimis.

Populiacijos gausumas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tinkamose buveinėse ši rūšis gali būti netgi vyraujantis augalas, tačiau dėl mažos konkurencijos, augalo dominavimas paprastai būna laikinas.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 raudonojiknyga.lt / Lietuvos Raudonoji Knyga / The Red List of Lithuania
  2. https://www.plantlife.org.uk/application/files/7114/7913/4073/Lycopodiella_inundata_dossier.pdf Archyvuota kopija 2021-06-02 iš Wayback Machine projekto.
  3. raudonojiknyga.lt / Lietuvos Raudonoji Knyga / The Red List of Lithuania
  4. Schweingruber, F. H., Kučerová, A., Adamec, L., & Doležal, J. (2020). Anatomic atlas of aquatic and wetland plant stems. Springer Nature.