Patentinis patikėtinis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Patentinis patikėtinis (užsienyje taip pat patentinis advokatas) – fizinis asmuo, atstovaujantis fiziniams ir juridiniams asmenims valstybiniame patentų biure. Patentinis patikėtinis taip pat gali teikti ir kitas paslaugas intelektinės nuosavybės apsaugos srityje, įgyvendinant teises į pramoninės nuosavybės objektus. Patentinis patikėtinis yra laisvosios profesijos atstovas. Jo veikla yra teisinė, turinti mokslinės – techninės veiklos pobūdžio. Teisinė, nes „patentinis advokatas“ (kaip ir advokatas) yra nepriklausomas teisinis savo kliento atstovas; mokslinė – techninė veikla, nes technikos, inovatikos žinios patentų srityje svarbios patentavimo srityje.

Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 Emblem-paragraph.svg  Straipsnio tekstas ar jo dalis yra teisės akto ar jo fragmento kopija, kurią dar reikia pritaikyti Vikipedijai.
Pritaikykite pateiktą medžiagą Vikipedijai – perrašykite enciklopediniu stiliumi, apibendrinkite ar pan. Galite pateikti pasiūlymų diskusijose.

Lietuvoje specialiame registre (žurnale) yra kaupiama tam tikra informacija apie patentinius patikėtinius. Asmuo įrašomas į Registrą, jeigu jis[1]:

  • yra Lietuvos Respublikos arba kitos Europos Sąjungos valstybės narės pilietis;
  • turi aukštąjį universitetinį techninį, gamtos mokslų, matematikos, kompiuterijos ar teisinį išsilavinimą;
  • turi ne mažesnį kaip 5 metų praktinio darbo stažą pramoninės nuosavybės apsaugos srityje (jis pradedamas skaičiuoti ne anksčiau kaip asmeniui įgijus Patentinių patikėtinių nuostatuose nurodytą aukštąjį universitetinį išsilavinimą). Praktinio darbo stažas pramoninės nuosavybės apsaugos srityje vertinamas pagal pateiktus šį darbo stažą galinčius patvirtinti dokumentus. Praktinio darbo stažu pramoninės nuosavybės apsaugos srityje paprastai pripažįstamas nuolatinių funkcijų vykdymas atliekant pavedimus pramoninės nuosavybės apsaugos klausimais, darbas pramoninės nuosavybės objektus registruojančioje valstybinėje institucijoje arba tarptautinėje organizacijoje;
  • išlaiko patentinio patikėtinio egzaminą, kurio metu patikrinamos žinios Lietuvos Respublikos, Europos Sąjungos teisės aktų ir tarptautinių sutarčių intelektinės nuosavybės apsaugos klausimais, taip pat Lietuvos Respublikos civilinės ir civilinio proceso teisės, kiek tai susiję su intelektinės nuosavybės apsauga ir patentinio patikėtinio veikla atstovaujant klientų interesus, klausimais.

Lietuvoje užsienio patentiniams patikėtiniams dėl veiklos LR teritorijoje yra netaikomi tam tikri reikalavimai, jei Europos Sąjungos valstybės narės kompetentinga institucija yra suteikusi teisę verstis patentinio patikėtinio veikla visų pramoninės nuosavybės objektų atžvilgiu, nesvarbu, koks profesinis vardas vartojamas jo veiklai apibūdinti.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 2004 m. lapkričio 8 d. LRV nutarimas Dėl Patentinių patikėtinių nuostatų patvirtinimo

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]