Pereiti prie turinio

Paskutinis samurajus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Paskutinis samurajus

PavadinimasThe Last Samurai
Kilmės šalisJAV, Japonija
RežisieriusEdward Zwick
Prodiuseris (-iai)Edward Zwick
Marshall Herskovitz
Tatiana Le-bour
Paula Wagner
Scott Kroopf
Tom Engelman
Scenaristas (-ai)John Logan
Edward Zwick
Marshall Herskovitz
KompozitoriusHans Zimmer
VaidinaTom Cruise
Ken Watanabe
Metai2003
ŽanrasIstorinis epas
Trukmė154 min.
Kalbaanglų, japonų
PlatintojasWarner Bros. Pictures
Biudžetas140 mln. JAV dol.[1]
Pajamos456 758 981 JAV dol.[1]
IMDb įrašas

Paskutinis samurajus (angl. The Last Samurai, jap. ラストサムライ) – 2003 m. JAV epinis istorinis filmas, kurį režisavo ir prodiusavo Edward Zwick. Scenarijų kartu su Zwick parašė John Logan. Pagrindinius vaidmenis atliko Tom Cruise ir Ken Watanabe. Filmas nufilmuotas Naujojoje Zelandijoje, daugiausia Taranakio regione.

T. Cruise atliko amerikiečių karininko, kurį asmeniniai ir emociniai konfliktai privedė prie susidūrimo su samurajais Meidži restauracijos paveiktoje XIX a. Japonijoje, vaidmenį. Filmo siužetą įtakojo 1877 m. 1877 m. Sacumos sukilimas, kuriam vadovavo Saigo Takamoris, ir Japonijoje kolonijinių valstybių (tačiau daugiausia filme pabrėžiama amerikiečių įtaka, kadangi filmas skirtas JAV auditorijai) skleista vesternizacija. Scenarijus taip pat paremtas ir Prancūzijos kariuomenės kapitono Jules Brunet, kuris kovėsi kartu su Enomoto Takeakiu ankstyvajame Bošino kare, bei amerikiečių samdinio Frederick Townsend Ward, kuris padėjo versternizuoti Kinijos kariuomenę, istorijomis.

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

1876 metai. Kapitonas Natamas Algrenas (akt. Tom Cruise) išgyvena psichinę traumą po to, kai pulkininko Beglėjaus buvo įsakytas išžudyti vietinius Amerikos indėnus Indėnų karų metu ir įniko į alkoholizmą norėdamas numalšinti širdgėlą. Algrenas paskiriamas mokyti naujos Japonijos Meidži vyriausybės kariuomenės šauktinius, kurie turėtų numalšinti vesternizacijai besipriešinančių samurajų, vadovaujamų Kacumoto (akt. Ken Watanabe), sukilimą. Algrenas sutinka tik dėl užmokesčio. Japonijoje jis ima rašyti dienoraštį, jį lydi britų vertėjas Saimonas Grahamas (akt. Timothy Spall)

Nepaisant Algreno prieštaravimų, šauktiniams įsakoma pulti anksčiau laiko. Samurajai greitai apsupa nepatyrusius kareivius, žūva Algreno bendražygis Gantas, tuo tarpu Algrenas, įveikęs vieną iš samurajų vadų, Hirotaro, paimamas į nelaisvę. Jis nugabenamas į samurajų kaimą, kur jį slaugo Hirotaro našlė Taka (akt. Koyuki). Algrenas imasi mokytis japonų kalbos šnekučiuodamasis su Kacumoto, taip pat mokosi kovoti japonišku kardu. Jis pamažu suartėja su Taka ir jos vaikais ir vieną naktį padeda apsiginti nuo kaimą užpuolusių nindzių.

Pavasarį Algrenas sugrįžta į Tokiją, kur jis regi gerokai modernizuotą Japonijos imperijos kariuomenę. Jam pasiūloma vadovauti mūšiui, jei šis atskleis informaciją apie sukilėlius. Algrenas atsisako, tad Omura slapta įsako jį nužudyti. Kacumoto nuvyksta tartis su jaunuoju imperatoriumi, bet pamato, kad jo valdžia silpna. Kacumoto suimamas už nepaklusimą įstatymui, draudžiančiam nešiotis kardą. Algrenas, padedamas kelių samurajų, išlaisvina Kacumoto. Mūšio išvakarėse Algrenui kaip garbės simbolis įteikiama katana ir Hirotaro šarvai.

Mūšio metu tiek vieni, tiek kiti patiria daug žalos. Matydami atvykstant daugiau imperijos kareivių, samurajai pasiryžta kautis ligi mirties. Algrenas pasmeigia Beglėjų, bet samurajus išguldo gatlingu ginkluoti imperijos kareiviai. Sujaudintas savo tautiečių žūtimi, imperijos kariuomenės kapitonas nutraukia ugnį. Laikydamasis Bušido, Kacumoto paprašo Algreno pagelbėti jam atlikti sepuku. Mirus Kacumoto, imperijos kareiviai išreiškia pagarbą kritusiems samurajams.

Vėliau imperatorius ruošiasi pasirašyti sutartį, bet įsiveržęs sužeistas Algrenas nutraukia procesą ir įteikia imperatoriui Kacumoto kardą. Japonijos imperatorius suvokia, kad nors ir Japonija privalo modernizuotis, tai ji turi atlikti pati, nepamirštant šalies istorijos ir tradicijų. Imperatorius atleidžia JAV ambasadorių ir konfiskuoja Omuros turtą, kurį įsako atiduoti gyventojams. Algrenas nusprendžia apsistoti samurajų kaime, pas Taką.

Apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Oskarai:

Nominacijos:

  • Geriausias antraeilio vaidmens aktorius (Ken Watanabe)
  • Geriausias meninis apipavidalinimas
  • Geriausias kostiumų dizainas
  • Geriausia muzika

Auksiniai gaubliai:

Nominacijos:

  • Geriausias antraeilio vaidmens aktorius (Ken Watanabe)
  • Geriausias draminės ekranizacijos aktorius (Tom Cruise)
  • Geriausias garso takelis (Hans Zimmer)

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]