Pereiti prie turinio

Pasaulio tautų teisuoliai iš Lietuvos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Pasaulio tautų teisuolio medalis

Pasaulio tautų teisuoliai iš Lietuvos (hebr. ‏חסיד אומות העולם‏‎) – Lietuvos gyventojai, turintys Pasaulio tautų teisuolio garbės vardą, kurį suteikia Izraelio valstybė kitų šalių piliečiams, kurie, rizikuodami savo gyvybe, holokausto metu gelbėjo žydų tautybės asmenis nuo sunaikinimo.

Vardo atsiradimas ir suteikimo sąlygos

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1953 m. buvo įkurtas oficialus Izraelio memorialas holokausto aukoms atminti (Jad Vašem, hebr. ‏יָד וַשֵׁם‏‎). Viena iš jo veiklų yra įamžinti ne žydų kilmės asmenis, kurie rizikavo savo gyvybe be jokio materialinio išskaičiavimo ir gelbėjo žydus nuo genocido holokausto metu. Pasaulyje, kuriame vyravo visiškas moralinis nuosmukis dalis žmonių tiesiog stebėjo, kaip buvo žudomi jų kaimynai. Dalis bendradarbiavo su nusikaltėliais pasisavindami žydų turtą ar prisidėdami prie jų naikinimo. Tačiau atsirado ir tokių žmonių, kurie parodė drąsą ir aukščiau už viską iškėlė žmogiškumą. Jie šiandien vadinami Pasaulio tautų teisuoliais.

Nuo 1963 m. specialiai Izraelio aukščiausiojo teismo teisėjų vadovaujamai komisijai yra pavesta apdovanoti nusipelniusius asmenis Pasaulio teisuolio vardu. Remdamasi specialiais kriterijais, komisija kruopščiai ištiria visą dokumentaciją, įskaitant išgyvenusiųjų asmenų ir kitų liudytojų, parodymus, įvertina istorines aplinkybes ir pačiam gelbėtojui egzistavusią grėsmę, ir tuomet nusprendžia ar asmuo atitinka keliamus reikalavimus. Šie kriterijai yra[1]:

Jad Vašem memorialas, Izraelis, 2006.
 • Tik žydų tautybės asmuo gali kreiptis dėl šios nominacijos teikimo
 • Pagalba šeimos nariui arba asmeniui atsivertusiam į krikščionybę nesiskaito
 • Suteikta pagalba turi būti ilgalaikė (pakartotina) arba esminė
 • Suteikta pagalba buvo negaunant jokios finansinės naudos

Šis apdovanojimas yra suteikiamas neatsižvelgiant į asmens socialinį statusą, todėl jį yra gavę ir tokie karališkųjų šeimų asmenys, kaip Danijos ir Graikijos karalienė Helena ir princesė Alisa, Belgijos karalienė Elizabeta.

Asmeniui, kuris yra pripažįstamas turintis teisę gauti Pasaulio teisuolio vardą, yra įteikiamas specialus medalis, garbės pažymėjimas. Jo vardas yra iškalamas specialioje garbės sienoje esančioje Teisuolių sode Izraelyje. Anksčiau kiekvieno asmens garbei būdavo sodinamas medis, tačiau dėl vietos trūkumo šio metu Teisuolio vardas įamžinamas sienoje. Šie apdovanojimus gelbėtojams ir jų artimiesiems yra įteikiami specialios ceremonijos Izraelyje metu. Jei asmuo neturi galimybės atvykti – jam apdovanojimą įteikia jo šalyje reziduojantys Izraelio diplomatai. Daugiausia apdovanota Lenkijos (6992[2]) ir Nyderlandų (5778[3]) piliečių. Pagal žmonių, kurie gelbėjo žydus karo metais skaičiaus santykį su visų gyventojų skaičiumi, Lietuva užima antrą vietą. Santykinai daugiau Pasaulio teisuolių yra tik Nyderlanduose[4]

Pasaulio tautų teisuoliai – Lietuvos piliečiai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvoje už žydų gelbėjimą grėsė mirties bausmė ne tik gelbėtojui, bet ir visai jo šeimai. Gelbėjantys žydus nacių akyse prilygo patiems žudomiems ir persekiojamiems žydams. Gyventojai apie tai buvo įspėjami iškabintais skelbimais. Karo sąlygomis asmuo buvo slepiamas ne tik nuo valdžios, bet ir kaimynų ar bendradarbių. Gyvenant baimės atmosferoje bet kas galėjo įskųsti dėl asmeninės naudos siekimo. Didžioji dalis gelbėtojų buvo paprasti žmonės taip pasielgę vedini savo vertybių. Kiek Lietuvos piliečių dėl šios veiklos buvo nubausti mirtimi duomenų nėra, nes to neįmanoma suskaičiuoti. Dažniausi būdai, kuriais buvo padedama žydams, tai prieglobsčio suteikimas savo namuose. Taip pat būdavo parūpinami suklastoti asmens dokumentai, padedama jiems pabėgti iš getų ar kalėjimų[5].

Atminimo lenta Onai Šimaitei

Pagal 2019 m. rugpjūčio 11 d. duomenis Teisuolių sąraše yra 27362 žmonių, iš jų – 915 Lietuvos piliečiai[6]. Tarp jų yra ne tik lietuviškų, bet ir lenkiškų, rusiškų pavardžių. Izraelio memorialas holokausto aukoms atminti žydus gelbėjusius asmenis pradėjo apdovanoti jau nuo 1963 m. Pirmoji šiuo vardu apdovanota lietuvė buvo Ona Šimaitė. Gaudama apdovanojimą 1966 m. ji gyveno Prancūzijoje.

Žūvančiųjų gelbėjimo kryžius

Daugelis žydų gelbėtojų, pripažintų Pasaulio tautų teisuoliais, yra gavę ir Lietuvos Valstybės apdovanojimą – Žūvančiųjų gelbėjimo kryžių.

Teisuolių paieška yra vykdoma ir šiuo metu. Praėjus daugiau nei šešiasdešimt metų po karo yra vis sunkiau sekti kiekvieno gelbėjimo atvejo pėdsakais, surasti išsigelbėjusius, kurie galėtų patvirtinti patį faktą ir papasakoti savo išgyvenimo istoriją. Vis tik visus tuos, kurie taip ir liks nežinomi didvyriai, Izraelyje įamžina Teisuolių alėjoje jų garbei pastatytas paminklas[7].

Asmeninės istorijos

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tarp žymiausių Lietuvos Pasaulio tautų teisuolių yra Prezidentas Kazys Grinius, 1942 m. vokiečių generaliniam komisariatui Kaune įteikęs protesto raštą dėl Lietuvos žydų žudymo. Jo šeimos namuose

1941–1942 m. keliolika mėnesių glaudėsi Dmitrijus Gelpernas. Jo neišdavė ir gausiai pas Prezidentą besilankantys asmenys[8].

Rašytojas Kazys Binkis ir jo žmona Sofija slėpė žydus savo name Kaune, ieškojo jiems kitų slapstymosi vietų. Binkių namai vokiečių okupacijos metais neoficialiai buvo vadinami „žydų viešbučiu“. Po karo S. Binkienė sudarė pirmą išsamią knygą apie gelbėtojus Lietuvoje „Ir be ginklo kariai“[9].

Vilniaus universiteto bibliotekininkė Ona Šimaitė, pasinaudodama savo darbine padėtimi patekdavo į Vilniaus getą tvirtindama, jog turi atsiimti iš studentų žydų knygas. Į getą ji įnešdavo maisto ir kitų reikalingų daiktų, o išsinešdavo vertingus istorinius ir literatūrinius dokumentus, taip išsaugodama ir labai svarbų žydų kultūros paveldą. Po pirmojo apsilankymo gete Ona tapo nuolatine ryšininke tarp dviejų pasaulių. Ji nešė maistą badaujantiems žmonėms, rūpinosi vaistais, dokumentais, pinigais, kuriuos rinkti aktyviai padėjo Onos bičiulis rašytojas Kazys Jakubėnas, taip pat Vilniaus universiteto kolegos. Iš geto Ona išnešdavo laiškus, dokumentus, rankraščius. Ona Šimaitė gelbėjo žmones ieškodama jiems prieglobsčio, išnešdavo pintinėse užmigdytus vaikus. Jauną žydaitę Tanią Wachsman ji išslapstė Vilniaus universiteto bibliotekoje[10].

Rašytoja Danutė Čiurlionytė-Zubovienė ir architektas Vladimiras Zubovas slėpė keletą žydų iš geto, juos globojo ir parūpino dokumentus. Tarp jų buvo M. ir D. Elinai, jų duktė Estera, Tamara Levi, Ruth Peer, Judita Zupavičienė-Sperling, Leonas Gurevičius, Anatolijaus Rozembliumo penkių asmenų šeima, Marija Kamberienė ir jos sūnus Aleksandras.

Artistė Olga Kuzmina-Dauguvietienė Kaune slėpė ir globojo Ilją Tauberą, Solomoną Nabrickį, Borisą Voščiną, Margitą Stenderytę, Frumą Vitkinaitę, Irutę Bagrianskytę.

Šiaulių burmistras Jackus Sondeckis išgelbėjo dabar žinomą ir garsų teatrologą Marką Petuchauską ir jo motiną.

Vaikų gydytojas Petras Baublys Kaune, vaikų namuose „Lopšelis“, gelbėjo geto vaikus T. Levinienę, V. Kacą, R. Milnerytę, Tamarą Ratnerytę, M. Kotlerį.

Kauno profesorius Pranas Mažylis slapta gabeno iš geto mažamečius vaikus ir rūpinosi tolesne jų apsauga bei globa[11].

1918 m. vasario 16 d. akto signataras, inžinierius Steponas Kairys kartu su žmona Ona 1942 m. priglaudė žydų mergaitę iš Vilniaus geto. Vienuolikmetė Anusė Keilsonaitė jų šeimoje gyveno beveik metus[12].

Medalis

Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus iniciatyva 1997 m. pradėtas spausdinti leidinys „Gyvybę ir duoną nešančios rankos“, kuriame aprašomos dramatiškos žydų gelbėjimo istorijos[13]

Nuo 2005 m. Lietuvoje vyksta Pasaulio tautų teisuolių pagerbimo ceremonijos (2005 m. – 3 ceremonijos; 2006 m. – 2 ceremonijos; 2007 m. – 4 ceremonijos; 2008 m. – 2 ceremonijos; 2009 m. – 2 ceremonijos;  2010 m. – 1 ceremonija; 2011 m. – 1 ceremonija;  2012 m. – 1 ceremonija; 2013 m. – 1 ceremonija;  2014 m. – 1 ceremonija;  2015 m. – 1 ceremonija;  2016 m. – 3 ceremonijos; 2017 m. – 1 ceremonija;  2018 m. – 1 ceremonija; 2019 m. – 2 ceremonijos).

2015 m. Vilniuje gatvė pavadinta Onos Šimaitės vardu.

2018 m. rugsėjo 21 d. Vilniuje esančioje Maironio gatvėje buvo atidengtas paminklinis akmuo, skirtas žydų gelbėtojams nacių okupuotoje Lietuvoje pagerbti. Akmuo žymi vietą, kur ateityje iškils paminklas žydų gelbėtojams[14].

2018 m. parengtas dokumentinių laidų ciklas „Pasaulio teisuoliai“[15].

Po šalį keliauja kilnojama paroda „Išgelbėjęs vieną gyvybę, išgelbėja visą pasaulį“, kurioje pasakojamos 105 gelbėtojų istorijos.

Paminklas Pasaulio tautų teisuoliams Vilniuje

2019 m. išleistas išsamus šios parodos katalogas. 

2019 m. Šiauliuose atidarytas „Pasaulio teisuolių“ vardo skveras.

Nuo 2019 m. architekto Tauro Budzio iniciatyva Pasaulio tautų teisuolių paminkliniai akmenys kapinėse yra ženklinami 76 milimetrų skersmens žalvariniu ženklu, puoštu dviem susikibusiomis rankomis, simbolizuojančiomis pagalbą, raidėmis A. A. (amžiną atilsį) ir užrašais, pranešančiais apie čia palaidotą Pasaulio tautų teisuolį lietuvių, anglų ir jidiš kalbomis[16]

Lietuvos piliečių, apdovanotų Pasaulio tautų teisuolio vardu, sąrašas:
Adomynas Antanas 1997
Adomynienė Ona 1997
Adomynaitė-Spitrienė Natalija 1997
Alekna Povilas 2012
Aleknienė Paulina 2012
Aleknavičienė Sofija 2006
Aleknavičiūtė-Milienė Bronė 2006
Aleksandravičienė Paulina 1980
Andraitis Antanas 1994
Andriuškevičienė Joana 2011
Andriuškevičius Petras 2011
Anevičienė Antanina 2009
Anevičius Jeronimas 2009
Anevičius Vytautas 2009
Anevičiūtė Juzė 2009
Antanaitis Vincas 1979
Antanaitis Jonas 1979
Antanaitytė Stasė 1979
Antanaitytė (Petrulaitienė) Veronika 1979
Anužienė Elena 2000
Anužienė Elena (marti) 2000
Anužis Ignas 2000
Anužis Česlovas 2000
Arlauskas Kazimieras 2009
Arlauskienė Veronika 2009
Audėjienė Ona 1970
Audėjus Juozas 1970
Augustinavičienė Ona 1998
Augustinavičius Juozas 1998
Babarskienė Jadvyga 2000
Babarskis Alfonsas 2000
Babonas Antanas 2011
Bagdonavičius Pranas 1992
Bajorinas Pranas 1982
Bakšas Kazys 2004
Bakšienė Marytė 2004
Balčikonienė Agota 1994
Balčikonis Antanas 1994
Balčinas Jonas 1995
Balčinienė Barbora 1995
Balčinaitė Petronėlė 1995
Balčinienė Stefanija 1995
Balčiūnas Adomas 1994
Balčiūnienė Anelė 1994
Baliutis Adolfas 2013
Baliutienė Ona 2013
Balkienė Nina 1994
Baltutis Vytas 1980
Balutis Juozas 2013
Bartkevičienė Stasė 1980
Bartkevičius Juozas 1980
Baublys Petras 1977
Baublys Sergijus 1977
Baublienė Jadvyga 1977
Beinaravičienė Uršulė 1992
Beinaravičius Vladas 1998
Beinaris Pranas 2018
Beinorienė Kotryna 2018
Beleckienė Morta 2000
Beleckienė Petronėlė 1982
Berčiūnaitė-Kaminskienė Birutė 1996
Berčiūnas Jurgis 1996
Bernotaitė Julija 2007
Bielskienė Ona 1998
Bielskienė Zosė 2004
Bielskis Aleksandras 2004
Bieliūnienė-Ragaišienė Aleksandra 1998
Binkienė Sofija 1967
Binkis Kazys 1988
Binkytė-Mozūriūnienė Lilijana 1988
Binkytė-Nacevičiūtė Irena 1988
Binkis Gerardas 1988
Binkytė Eleonora 1988
Bižienė Janina 2004
Bižys Juozas 2004
Blažaitienė Adelė 2015
Blažaitis Antanas 2015
Blažaitytė-Liutikienė Valentina 2015
Byla Vincas 1996
Byra Juozapas 2006
Byrienė Stanislava 2006
Boguslauskas Antanas 1992
Bradauskas Pranas 2005
Bradauskienė Jadvyga 2005
Bražėnienė Konstancija 1970
Bružas Stanislovas 2000
Bružienė Valerija 2000
Budreikaitė Bronė 2011
Budzinskas Antanas 2006
Budzinskienė Benigna 2006
Budzinskaitė Benigna 2006
Budzinskaitė Stefanija 2006
Buknienė Stasė 2006
Buknys Raimondas 2006
Bukontas Jeronimas 1995
Bukontienė Marija 1995
Buožienė Petronėlė 2011
Buožis Vincentas 2011
Burba Stanislovas 2007
Burbienė Stanislava 2007
Bušauskas Feliksas 2007
Bušauskienė Teklė 2007
Bušauskaitė-Bužavienė Kazė 2007
Bušauskaitė-Dakinevičienė Albina  2007
Bušauskas Feliksas (sūnus) 2007
Butkevičienė Marija 1998
Butkevičiūtė (Griniuvienė) Ona 1998
Butkevičienė Juozapota 1998
Butkevičius Karolis 1998
Butkevičienė Teklė 1998
Butkevičius Jonas 1998
Butkienė Petronė 1981
Chlopinaitė Elena 1974
Čaikovski Juzef 1983
Čaikovski (žmona) 1983
Čečkevičienė Zuzana 2006
Čečkevičius Kazys 2006
Černiauskas Bronislovas 1993
Černiauskienė Ona 1993
Černiauskytė-Dugnienė Genovaitė 1993
Česnavičienė Marija 1995
Česnavičius Antanas 1995
Čiurlionienė Sofija 1991
Čižinauskas Jonas 1992
Čižinauskienė Ona 1992
Čižinauskaitė Birutė 1992
Dailidavičienė Uršulė 1996
Dailidavičius Vincas 1996
Dailidavičius Algimantas 2004
Dainauskas Juozas 2004
Dainauskienė Bronislava 2004
Dainauskas Petras 2004
Damanskaitė Stanislava 2006
Damanskas Petras 2006
Damanskienė Pranė 2006
Daugėla Vincas 2005
Daugevičienė Rozalija 2008
Daugevičius Jonas 2008
Daugevičienė Zosė 2008
Daugevičius Pranas 2008
Daugevičius Vladas 2008
Daugevičiūtė-Ruoškienė Janina 2008
Dauguvietienė-Kuzmina Olga 1985
Dauguvietytė-Kudabienė Elena 1985
Dauguvietytė-Dubrovski Anastasija 1985
Dausinienė Stanislava 2006
Dautartas Juozas 2004
Dautartienė Julija 2004
Dimša Kazimieras 2009
Dimšienė Julija 2009
Dimšaitė Antanina (Palčiauskienė) 2009
Dimšaitė Gabrielė (Prakelienė) 2009
Dobilaitė Matilda 2009
Drupas Vladas 1981
Dubininkas Justinas 2005
Dubininkienė Marijona 2005
Dubinikaitė-Raškevičienė Ramutė 2005
Dužinskaitė-Šervienė Elžbieta 1997
Eičas Pranas 2019
Eigelytė Stefanija 1997
Eimontas Jonas 2013
Elijošaitienė Ona 1994
Elijošaitis Bronius 1994
Elijošaitis Pranas 1994
Ereminas Feliksas 2012
Esertas Artūras 1995
Fugalevičiūtė Natalija 2005
Gadeikis Pranas 1997
Gadeikytė Julija 1997
Gadlevska Helena 1983
Gadlevski Juzef 1983
Gaigalaitė Stefanija 1999
Gaigalienė Juzefa 1999
Gailiūnas Kazimieras 2004
Gailiūnienė Petronėlė 2004
Gaižauskas Juozas 2019
Gaižauskienė Stanislava 2019
Galvonaitė Marcelė 1996
Garbačiauskas Steponas 2008
Garbačiauskienė Marijona 2008
Gasiūnas Juozas 1997
Gasparavičienė Veronika 2005
Gasparavičius Alfonsas 2005
Gavelienė Jadvyga 2001
Gavelis Stasys 2001
Gecevičienė Bronislava 1991
Gecevičius Adomas 1991
Gedaika Petras 1998
Gedaikienė Liudvika 1998
Gedeikienė Bronė 1999
Gedeikis Juozas 1999
Gedmantienė Michalina 1993
Gelžinienė Ona 2011
Gelžinis Jonas 2011
Gembickienė Ana 2013
Gembickaitė Tamara-Jainschig 2013
Gintalas Ignas 1998
Gintalas Juozas 1998
Gintalienė Kristina 1998
Girbudas Petras 2005
Girdvainis Jonas 2010
Girdvainienė Ona 2010
Gylienė Aleksandra 1983
Gylys Leonas 1983
Glaveckienė Anelė 1998
Glaveckas Juozas 2004
Gobis Antanas 1979
Golubovienė Lidija 2005
Gotautas Bronius 1974
Granskytė Pranciška 2006
Graževičienė Vanda Marija 1995
Graževičius Jonas 1995
Graževičiūtė Vanda 1995
Greičius Jonas 2014
Greičiuvienė Marijona 2014
Greizė Haroldas 2004
Greizienė Jevgenija 2004
Grendienė Apolonija 2005
Grigaitis Zenonas 1994
Grigalaitienė Bronė 1991
Grigalaitis Pranas 1991
Grigonienė Felicija 1996
Grigonis Juozas 1996
Grigorjeva Jelena 2004
Grigorjeva-Ostjanko Irina 2004
Grincevičienė Julija 2005
Grinius Kazys 2015
Griniuvienė Kristina 2015
Grybauskas Andrius 1996
Gudaitienė Juzė 1978
Gulbinovič Aleksandr 1983
Gulbinovič Veronika 1983
Hanfman Andrej 1985
Hanfman-Dauguvietytė Darija 1985
Ibenskienė Ona 1980
Ibenskis Juozas 1980
Inkratas Juozas 1985
Ivanauskienė Elena 1984
Ivanauskaitė Giedrutė 1984
Ivanauskas Gintautas Juozapas 1992
Jablonskienė Jadvyga 2000
Jacinavičaitė Viktorija 2015
Jacinavičiutė Elena 2015
Jagutienė Stasė 2014
Jakas Leopoldas 1992
Jakienė Aldona 1992
Jakienė Ona 1992
Jakas Povilas 2008
Janavičienė Anelė 2008
Jankauskienė-Šimkutė Ona 1996
Jankienė Stasė 1991
Jankus Augustinas 1991
Janonienė (Žvironaitė) Ona 2005
Janonis Jonas 2005
Janonytė (Lelienė) Vera 2005
Janonytė (Šukienė) Genovaitė 2005
Janušauskas Vincas 2005
Janušauskienė Ona 2005
Jarmala Karolis 2008
Jaselskienė Elena 1977
Jaselskis Vladas 1977
Jasulaitienė Elena 2000
Jegorova Natalija 2005
Jemeljanova Anastasija 2000
Jocienė-Basienė Marija 1998
Jokubauskis Stanislovas 1999
Jonaitis Henrikas 1980
Jonaitis (Janavičius) Kazys 2013
Janavičius (Janavičienė) Vanda 2013
Jucevičius Stasys 1980
Juknelevičienė Elena 2018
Juknelevičius Adomas 2018
Juodgalvienė Emilija 1997
Juodgalvis Vincas 1997
Juodgalvytė-Kiselienė Marija 1997
Jurevičienė Adelė 1979
Jurevičius Petras 1979
Jurevičienė Juzefa 1997
Jurevičius Jonas 1997
Jurevičiūtė (Sudeikienė) Leonija 1997
Jurkienė Marija 2001
Jurkus Danielius 2001
Jurkšaitienė Marijona 1990
Jurkšaitis Juozas 1990
Jusas Mykolas 2009
Jusienė Uršulė 2009
Juškevič Anastasija 1980
Juškevič Michail 1980
Kairienė Ona 2005
Kairys Steponas 2005
Kalendra Andrejus 2008
Kalendraitė (Jakutienė) Morta 2008
Kalendraitė (Levinskienė) Zofija 2008
Kalendraitė (Surkienė) Viktorija 2008
Kalendrienė Monika 2008
Kalinkienė Veronika 2000
Kancevičienė Zosė 2000
Kancevičius Pranas 2000
Karalevičius Pranas 2011
Karalevičienė Stanislava 2011
Karaška Juozas 2007
Karaškienė Elena 2007
Kareiva Pranas 1997
Karpavičienė Alevtina 1995
Karpavičius Povilas 1995
Karosas Mykolas 2018
Karvelytė Valerija 2012
Kasperaitienė Sofija 1991
Kasperaitis Pranas 1991
Kašinskas Pijus 1978
Kašinskienė Magdalena 1978
Katinskaitė Kotryna 2006
Katinskas Juozas 2006
Kauneckas Vytautas 2006
Kaušaitė Elena 2004
Kaušinis Klemensas 1996
Kavaliauskas Kazimieras 2000
Kavaliauskienė Ona 2011
Kazakevičienė Zuzana 2018
Kazakevičius Vincas 2018
Kazanskienė Olga 2007
Kazanskis Edvardas 2007
Kazanskytė (Gargasienė) Edita 2007
Kazlauskaitė Teofilė 1985
Kazlauskas Juozas 1996
Kazlauskienė Eugenija 1996
Kėrienė Elena 1994
Kėrys Povilas 1994
Kerpauskas Juozas 1981
Kerpauskienė Adolfina 1981
Kibelaitė Juozapa 1997
Kilikevičius Pijus 1978
Kirvelienė Emilija 2005
Kislauskienė-Dambrauskaitė Regina 1993
Kleiba Adolfas 1996
Klimas Petras 1993
Klimienė Felicijana 1993
Klimaitė-Radavičienė Felicija 1993
Korsakas Vytautas 1990
Korsakas Antanas 2011
Korsakienė Ona 2011
Krasnickienė Marijona 2018
Krasnickas Jonas 2018
Krištopavičienė Bronislava 2006
Krivičius Stanislovas 1998
Kručinskas Vladas 1969
Krulickas Jonas 1993
Krulickienė Viktorija 1993
Krulickas Viktoras 1993
Kšanavičienė Barbora 2005
Kšanavičius Stasys, 2005
Kšanavičius Vytautas 2005
Kudžma Andrius 1993
Kulevičiūtė Stefanija 2006
Kunčaitis Antanas 1996
Kupraitis Antanas 1980
Kupraitis Jonas 1980
Kupraitis Juozas 1980
Kuprėnas Kazys 1980
Kurpauskas Pranas 1981
Kurpauskienė Marytė 1981
Kutorga Viktoras 1982
Kutorgienė-Buivydaitė Elena 1982
Kvedaravičienė Teofilė 2006
Kvedaravičius Vladas 2006
Ladigienė Stefanija 1992
Landsbergienė Ona 1995
Lapinskas Vincas 2011
Lapinskienė Konstancija 2011
Larionovas Valentinas 2013
Larionova (Gembickaitė) Tatjana 2013
Lastienė Petronėlė 2000
Lašienė Uršulė 1997
Laucevičienė Ona 2005
Laucevičiūtė-Baužienė Jadvyga 2005
Laurinavičienė Elena                                                           2010
Laurinavičius Bronislovas                             2010
Laurinavičius Pranas                                     2010
Legantienė Michalina 2004
Leonavičienė Ona 1999
Leonavičius Eduardas 1999
Leščinskienė Marija 1995
Levinienė Antonina 2013
Levinskas Edvardas 2012
Levinskienė Teresė 2012
Levulienė Albina 2004
Levulis Vladas 2004
Levulis Fulgentas 2004
Likevičienė Natalija 1996
Likevičius Vytautas 1996
Lingė Jonas                                                     2010
Lingienė Stasė                                               2010
Liškienė Stanislava 2004
Liškus Stanislovas 2004
Liutkevič Janina 1983
Liutkevič Ignacij 1983
Lučiūnas Cezaris                                           2010
Lučiūnaitė (Kazakauskienė) Mikalina          2010
Lučiūnaitė (Martinkėnienė) Elena               2010
Lučiūnas Antanas                                         2010
Lučiūnas Jonas                                               2010
Lukaševičienė Mikalina 2008
Lukaševičius Antanas 2008
Lukaševičius Jonas 2008
Lukaševičius Stasys 2008
Lukaševičiūtė-Daugevičienė Gabrinė 2008
Lukaševičiūtė-Semaškienė Juzė 2008
Lukauskas Mikas 2006
Lukauskienė Elena 2006
Lukoševičienė Monika 2006
Lukoševičius Bronius 2006
Macenavičienė Marija 1976
Macenavičius Antanas 1976
Macijauskas (Maciejovskis) Polikarpas 2005
Macijauskas Petras 2005
Macijauskaitė Violeta 2005
Macijauskaitė Liudvika 2005
Macijauskas Robertas 2005
Macijauskas Zenonas 2005
Maladauskas Petras 1979
Maladauskienė Uršulė 1979
Mališauskas Henrikas 1996
Mališauskienė Marija 1996
Marčiulionienė Valė 2007
Marčiulionis Jurgis 2007
Margaitienė Eleonora 1991
Margaitis Antanas 1991
Markevičius Juozapas 1991
Markevičienė Elena 1991
Markevičius Vladas 1991
Markevičiūtė Marijona 1991
Markevičius Jonas 1991
Markevičius Romas 1991
Markevičiūtė-Stanevičienė Valerija 1991
Markovskij Chariton 1992
Markovskaja Aleksandra 1992
Markovskaja Ana 1992
Markovskaja Mavra 1992
Markovskij Ivan 1992
Markovskij Mitrofan 1992
Martinkus Vaclovas 1995
Martul Juzefa 1993
Martul-Budrikienė Liucija 1993
Masevič Justin 1983
Masevič (žmona) 1983
Matora Ana 2000
Matulevičienė Ona 1991
Matuzevičienė Elena 1981
Matuzevičius Antanas 1981
Matuzevičiūtė-Briliuvienė Antanina 1981
Matuzevičiūtė-Kiličiauskienė Veronika 2005
Matuzevičiūtė-Valiukienė Julijona 2005
Mažylienė Antanina 2006
Mažylis Pranas 2006
Meškauskas Pranas 2005
Meškauskienė Ona 2005
Meškauskaitė-Jakštienė Stefa 2005
Meškauskas Antanas 2005
Meškauskas Petras 2005
Meškauskienė Zosia 2005
Meškauskas Teodoras 2005
Meškėnas Josifas 2013
Meškėnas (Meškėnienė) Agripina 2013
Meškenienė Ana 2000
Michailova Jelizaveta 1992
Michailovas Aleksejus 1992
Mikalauskas Antanas 1994
Mikalauskienė Stasė 1994
Miklaševičienė Marijona 1996
Miklaševičius Petras 1996
Mikolaitienė Felicija 2005
Mikolaitis Vincas 2005
Mikša Vincas 2005
Mikšienė Marija 2005
Mikšta Piotras 2008
Mikšto-Romaslovskaja Ana 2008
Mikuličienė Ona 1995
Mikuličius Petras 1995
Milaševičienė Marija 2005
Miniotas Leonardas 1996
Miniotienė Ona 1996
Miniotienė Elžbieta Barbora 1982
Minkevičienė Ekaterina (Kotryna) 1990
Minkevičius Sergejus 1990
Mitkienė Jadvyga 2005
Mitkus Jeronimas 2005
Mitkienė Leokadija 1995
Mitkus Stanislovas 1995
Mižutavičienė Stanislava 2016
Mižutavičius Dominykas 2016
Mockaitytė Elena 1996
Mongirdienė Olga 2011
Montvila 2006
Montvilienė Halina 2006
Mordosas Bronislavas 1995
Mordosienė Marijona 1995
Morkūnas Vaclovas 1995
Morkūnienė Bronislava 1995
Morkūnaitė (Graževičienė) Česlava 1995
Morkūnas Edvardas 1995
Morkūnas Mečislovas 1995
Mošinskienė-Didžiulytė Halina 1982
Mozūraitienė Ona 1976
Mozūraitis Jonas 1976
Mozūraitis Alfonsas 1976
Mozūraitis Zenonas 1976
Mozūraitytė (Čepienė) Mefodija 1976
Mozūraitytė (Leskauskienė) Zuzana 1976
Mozurkienė Kazimiera 2007
Muralienė Jadvyga 1997
Murauskas Gediminas 2004
Murinas Vincas 2005
Murinienė Emilija 2005
Naginė Vytautas 2000
Naginienė Stasė 2000
Naglytė -Vadauskienė Lidija 2002
Navickaitė-Motiejūnienė Stasė 2000
Navickienė Ona 2000
Navienė Stasė 1997
Navys Stasys 1997
Norbutienė Ona 2011
Norkus Antanas 2015
Norkuvienė Stefanija 2015
Norvaišaitienė Uršulė 2001
Norvaišaitis Juozas 2001
Norvaišaitytė (Radzevičienė) Aldona 2001
Olšvang (Osauskaitė,Osowska) Jozefa 1974
Pagojienė Julijona 2006
Pagojus Julius 2006
Pagojus Baltramiejus 2006
Pagojutė Domicėlė 2006
Pajedaitė Bronė 2000
Palkauskas Kazys 1996
Palkauskienė Marija 1996
Palkauskas Vladas 1996
Paluckienė Liudovika 2018
Paluckas Stanislovas 2018
Papšys Juozas 1994
Paškauskas Vaclovas 1998
Paškauskauskienė Ona 1998
Paškevič Marija 1999
Paškevič-Tomaševskaja Elžbieta 1999
Paukštė Zosia 1999
Paukštys Bronislovas 1977
Paukštys Juozas 1977
Paulauskienė Bronislava 1982
Paulavičienė Antanina 1983
Paulavičius Jonas 1983
Paulavičius Jonas Kęstutis 1983
Paulavičiūtė Danutė 1983
Pečkytė Ona 2005
Pekarskienė Eugenija 2000
Pekarskis Viktoras 2000
Pekarskytė-Pakalniškienė Neonila 2000
Petkevičienė (Jablonskytė) Julija 2001
Petkevičius Tadas 2001
Petrauskas Kipras 1999
Petrauskienė-Žalinkevičaitė Elena 1999
Petrauskienė Lidija (Balkienės sesuo) 1994
Petrauskienė Juzefa 2014
Pietrik Antonina 1990
Petrulis Juozas 1980
Pikčiūnas Antanas 1995
Pikčiūnienė Julija 2004
Platajs Lidija 1993
Plekavičienė Joana 2008
Plekavičius Antanas 2008
Plokšto Uršulė 1994
Plokšto Vladislav 1994
Pocius Antanas 2019
Pocius Vincentas 2019
Pocienė Petronėlė 2019
Pocienė Stefa 1981
Poniškaitienė Ona 2005
Poniškaitis Jonas 2005
Poniškaitis Antanas Pranciškus 2005
Poška Antanas 2000
Povilaika Petras 2011
Povilaikienė Ona 2011
Povilaikaitė-Babinskienė Konstancija 2011
Požėla Vladas 1980
Preišogalavičius Kazimieras 2013
Preišogalavičienė Justina 2013
Preišogalavičius Nikodemas 2013
Premeneckaitė-Jonušienė Genė 1999
Premeneckienė Aleksandra 2001
Premeneckas Jonas Juozas 2001
Premeneckas Vytautas 2001
Pukaitė Genovaitė 1967
Pukas Juozapas 2005
Pukienė Marijona 2005
Pupšytė-Laurinaitienė Genė 1997
Račinskas Kazimieras 1999
Račinskienė Konstancija 1999
Račiūnas Antanas 2007
Račiūnienė Ona 2007
Račiūnas Antanas, Antano 2007
Račiūnas Petras 2007
Račiūnas Vincentas 2007
Radavičienė Juzefa 1997
Radavičius Danielius (Dionizas) 1997
Radlinskas Jonas 2000
Radlinskienė Felicija 2000
Ragauskas Antanas 1991
Ragauskienė Ona 1991
Rakevičius Jaroslavas 1976
Rakevičius Algimantas 1994
Rakevičius Česlovas 1993
Rakevičius Juozas 1993
Rakevičius Zenonas 1994
Ramanauskas Juozas 1983
Ramanauskienė Sofija 1983
Randamanskienė-Adamaitienė Aleksandra 2006
Rauba Adolfina 1983
Rauba Henrikas 1983
Rauba Izabelė 1983
Rauba Vladislav 1983
Rekašienė Stanislava 1994
Rekašius Vincas 1994
Renčinauskienė Natalija 1995
Riaukaitė Alfonsa 2001
Riaukienė Justina 2001
Rimavičienė Juzefa 1998
Rimša Juozas 2012
Rimšienė Justina 2012
Rimša Jurgis 2013
Rimšienė Ona 2013
Rinkevič Jadvyga 1983
Rinkevič Jan 1983
Rinkevičienė Elena 1976
Rinkevičius Vytautas 1976
Rudėnas Kazimieras 2013
Rudėnienė Veronika 2013
Rudminaitienė Veronika                             2004
Rudminaitis Simonas 2004
Rudminaitis Alfonsas 2004
Rudzevičiūtė-Aukštakienė Petrutė 1996
Rudzianskienė Marijona 2006
Rusteikaitė Marija 1996
Rutkauskaitė-Viktaravičienė Janina 2004
Rutkauskas Juozas 1996
Ruzgienė Stanislava 1979
Ruzgys Jonas 1979
Ruzgienė Leokadija                                       2010
Ruzgys Aurimas Kazimieras                         2010
Ruzgytė (Bimbirienė) Eglė Marytė               2010
Ruzgytė (Bukauskienė) Meilė Onytė            2010
Salenekas Juozas 2000
Salenekienė Matilda 2000
Samboras Antanas 1980
Samborienė Elžbieta Vanda 1980
Sankienė Zofija 1994
Sankutė (Miškinienė) Janina 1994
Sankutė (Toliušienė) Teresė 1994
Sarpalienė Adelė 1978
Sarpalius Vladas 1978
Satkevičius Eduardas 2011
Satkevičienė Valerija 2011
Saunoris Jonas 1994
Savickas Jonas 1982
Savickienė Marija 1982
Savickas Vincas 1978
Savickienė Kastulė 1978
Simanavičius Balys 2015
Simokaitienė Zofija 1992
Simokaitis Juozas 1992
Sindikaitis Benediktas 2007
Sindikaitytė (Minelgienė) Stasė 2007
Skačkauskaitė-Vaičiūnienė Antanina 1993
Skeltys Antanas 2005
Skirkienė Marijona 2011
Skirvainytė Anelė 1980
Skripkauskienė Bronė 2011
Skripkauskas Viktoras 2011
Sondeckis Jackus 1996
Sondeckienė Rozalija 1996
Songaila Alfonsas 1992
Stakauskas Juozas 1974
Stanevičienė Julija 1993
Stanevičius Vincas 1993
Stanevičius Vytautas 1993
Stanevičiūtė Birutė 1993
Stanielko Julija 1995
Stanienė Magdalena 2011
Stankevič (žmona) 1983
Stankevič Jan 1983
Stankevič Veronika 1995
Stankevičienė Antanina 2008
Stankevičius Stanislovas 2008
Stankevičienė Uršulė 1978
Starkus Antanas 2012
Starkienė Elena 2012
Stasiūnaitienė Ona 2004
Stasiūnaitis Juozas 1995
Stašaitienė Agnė 2005
Stašaitis Juozas 2005
Stašaitis Jonas 2005
Staškevičienė-Papšienė Paulina 1994
Staškevičiūtė Aniceta 1994
Staškevičiūtė-Pašakarnienė Zuzana 1994
Staškevičienė Zofija 2004
Staškus Adolfas 2004
Statauskas Jonas 1996
Statauskienė Stasė 1996
Statkevičiūtė Elena 1984
Steponavičienė Michalina 1995
Steponavičius Jonas 1995
Stongvilienė Agota 2006
Stonkienė Marijona 2011
Stonkus Povilas 2011
Straupienė Bronislava 1981
Straupis Juozas 1981
Strimaitienė Ona 1992
Strimaitis Juozas 1992
Strimaitienė Veronika 1994
Strimaitis Stasys 1994
Strimaitytė-Putnienė Milda 1994
Stulpinas Boleslovas 1993
Stulpinienė Ona 1993
Stulpinas Jonas 2008
Stulpinienė Joana 2008
Stūronas Juozas 2019
Stūronienė-Bajorinienė Petronėlė 2019
Survilaitė Vladislava                                     2008
Survilienė Elena 2008
Sutkienė Cecilija 2005
Sutkus Kazimieras 2005
Sviderskis Alfonsas 1980
Sviderskis Stasys 1997
Svilienė Elžbieta 2006
Šaikūnas Mykolas 2010
Šaikūnienė Domicelė 2010
Šalaviejienė Ieva 2000
Šalkauskas Antanas 2005
Šalkauskienė Aleksandra 2005
Šatūnas Stasys 2000
Šatūnienė Ona 2000
Šaudvytienė Genovaitė 1999
Šaudvytis Pranas 1999
Šaulienė Domicėlė 2006
Šaulys Pranciškus 2006
Šaulienė Marcijona 2006
Šaulys Napoleonas 2006
Šereika Stasys 2002
Šiaulienė Zofija 2006
Šiaulys Julijonas 2006
Šimaitė Ona 1966
Šimelienė Jadvyga 1983
Šimelis Mykolas 1983
Šimkienė Vlada 2005
Šimkienė Petronėlė 2019
Šimkus Pranas 2019
Šimkus Antanas 2005
Šleževičienė Uršulė 1994
Šleževičius Vladas 1994
Šneiderienė Antonina 1979
Šneideris Juozas 1979
Špokaitė-Juodvalkienė, Pranė 2006
Šukienė Sofija Eleonora 2006
Šveistys Pranas 1982
Talačka Juozapas 1994
Talačka Simonas 1994
Talačkienė Ona 1994
Talačka Mykolas 1994
Talkevičiūtė Helena 2012
Tallat-Kelpša Jurgis 1997
Tallat-Kelpša Stanislovas 1997
Tallat-Kelpšienė Agota 1997
Tallat-Kelpšienė Antanina 1997
Tamašauskas Kazys 2000
Tamašauskienė Jadvyga 2000
Tamošiūnas Povilas 2011
Tarapienė Anelė 1983
Tarapaitė (Bersėnienė) Elena 1983
Tarapaitė (Šliburienė) Janina 1983
Tarapas (Tarapavičius) Stasys 1983
Tarasevič Polina 2013
Tarvainytė Rozalija 1996
Taškūnas Vladislovas 1994
Tautavičienė Stanislava 2002
Tautavičius Zenonas 2002
Tautavičius Stasys 2002
Teišerskis Jonas 2000
Tekorienė Regina 2002
Tekorius Antanas 2002
Teniukas Juozas 2000
Teniukienė Ona 2000
Teniukas Petras 2000
Teniukas Juozas, Juozo 2000
Teniukienė Valerija 2000
Toliušienė Petronėlė 1996
Toliušis Dominykas 1996
Trinkūnas Juozas 1999
Trinkūnienė Domicėlė 1999
Truskovski Piotr 2001
Truskovski-Vitkovska Anela 2001
Tupikas Ignas 2000
Tupikienė Petronėlė 2000
Tverjonaitė (Švalkūnienė) Rozalija 1998
Tverjonaitė (Jurgilienė) Bronė 1998
Uborevičienė Elena 1995
Umbrasienė (Kaušinytė) Elena 2006
Urbelienė-Unikauskienė Petronėlė 2004
Urbelis Adomas 2004
Urbelienė Ona 2006
Urbelis Bronius 2006
Urbelytė Elena 2006
Urbonaitė Ona 1997
Urbonas Andrius 1997
Urbonas Juozas 1997
Urbonienė Marija 1997
Užemeckas Antanas 1996
Užemeckienė (Tarvainytė) Veronika 1996
Užemeckytė (Bernikienė) Petronėlė 1996
Vagnorienė Stanislava 2006
Vagnorius Povilas 2006
Vaicekauskaitė Janina 1995
Vaicekauskas Jonas 1995
Vaicekauskienė Vladislava 1995
Vainauskas Aleksandras 1995
Vainauskienė Ona 1995
Vaišnoras Adolfas 1990
Vaišnorienė Bronė 1990
Vaitkaitytė- Ruzgienė Stasė 2005
Vaitkaitytė -Vansauskienė Bronė 2005
Vaitkus Jonas 2007
Vaitkūnaitė-Nagienė Birutė 1994
Valčiukas Povilas 2007
Valčiukienė Antanina 2007
Vansovičius Jonas 2011
Vansovičienė Natalija 2011
Vansovičiūtė – Grigaliūnienė Janina 2011
Valionienė Teofilė 1996
Valionis Vincas 1996
Varčikas Vladas 1988
Vasiliauskienė Anastazija 2013
Vasiliauskaitė Stanislava 1997
Vasiliauskienė Veronika 1997
Vasiliauskas Vladas 1997
Vasiliauskas Ignas 1999
Vasiliauskienė Marija 1999
Vasiljeva Ustinja 1999
Vaškienė Klara 2008
Vaškys Augustas 2008
Vaškytė (Matviejienė) Zelma 2008
Venclauskienė Stanislava 1995
Venclauskaitė Danutė 1995
Venclauskaitė Gražbylė 1995
Vidmantas Jurgis 2013
Vidmantienė (Vaitkevičaitė) Konstancija 2013
Viesnauskaitė Ona 2005
Vilandaitė Lilija 2012
Viščienė Marijona 2018
Viščius Domas 2018
Vitkauskienė Julija 1966
Vitkauskas Arėjas 1966
Vitkauskas Juozas 2006
Vitkauskas Povilas 2006
Vitkauskienė Rachelė 2006
Vitkevičienė Emilija 1997
Vitkevičius Kazys 1997
Vyšniauskienė Natalija 2005
Vyšniauskas Algirdas 2005
Vyšniauskas Stanislovas 1995
Vyšniauskienė Rožė 1995
Vobolevičienė Helena 2006
Vobolevičius Vincas 2006
Vocelka Pranas 2013
Vokietaitienė Ona 2000
Vokietaitis Antanas 2000
Vokietaitytė-Paškevičienė Stanislava 2000
Vonžodas Aleksandras 2013
Vonžodienė Malvina 2013
Zabielavičius Juozas 2003
Zaksaitė (Vileikienė) Ona 2007
Zaksaitė Marijona 2007
Zaksas Pranas 2007
Zaronas Jonas 1982
Zaronienė Petronėlė 1982
Zasimauskas Stasys 1992
Zasimauskienė Petronėlė 1992
Zaveckas Juozas 2015
Zaveckienė Marcelė 2015
Zelba Jonas 1997
Zelbienė Aleksandra 1997
Zelčiūtė Holecek Marija 2012
Zrelskienė Viktorija 2004
Zrelskis Steponas 2004
Zubovas Vladimiras 1991
Zubovienė (Čiurlionytė) Danutė Sofija 1991
Zubrienė Matilda 2014
Zubrys Antanas 2014
Žakovičius (Žakavičius) Vytautas 2002
Žarnauskas Teofilis 2004
Žarnauskienė Marė 2004
Žemaitaitienė (Šneiderytė) Natalija 1979
Žemaitaitis Petras 1979
Žemaitis Vladas 1974
Žemeckienė Antanina 1996
Žilėnas Kazimieras 1999
Žilėnienė Apolonija 1999
Žilevičienė Adolfina 2006
Žilevičienė (Žilius) Ona 2006
Žilevičius Danielius 2006
Žilevičienė Ona 1995
Žilevičius Jonas 1995
Žilevičius Adomas 1994
Žilevičius Stasys 1994
Žiužnienė Adelė 1994
Žiužnys Jeronimas 1994
Žukauskas Kazys 2008
Žukauskas Kipras 2006
Žukauskienė Julija 2006
Žukauskas Stasys 1991
Žvironaitė Veronika 2000
 1. Gunnar S. Paulsson, „The Rescue of Jews by Non-Jews in Nazi-Occupied Poland“, The Journal of Holocaust Education, volume 7, nos. 1 & 2 (summer/autumn 1998): pp. 19–44. Reprinted in „Collective Rescue Efforts of the Poles“, p. 256.
 2. https://www.yadvashem.org/righteous/statistics.html
 3. https://www.yadvashem.org/righteous/statistics.html
 4. https://www.delfi.lt/news/melo-detektorius/tiesa/lietuvoje-didziausia-zydu-gelbetoju-koncentracija-rytu-europoje.d?id=80658821
 5. https://www.teisuoliuatminimas.lt/apie-ptt Archyvuota kopija 2019-12-16 iš Wayback Machine projekto.
 6. http://www.jmuseum.lt/lt/pasaulio-tautu-teisuoliu-apdovanojimo-ceremonijos/i/880/lietuvos-pilieciu--pasaulio-tautu-teisuoliu-sarasas/ Archyvuota kopija 2019-12-16 iš Wayback Machine projekto.
 7. http://www.issigelbejesvaikas.lt/
 8. https://kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/menas-ir-pramogos/pasaulio-tautu-teisuoliu-isskirtines-istorijos-903493
 9. http://atminimas.kvb.lt/asmenvardis.php?asm=BINKIEN%CB%20SOFIJA
 10. http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2018-07-11-ona-simaite-gyvenima-paskyrusi-kitu-geriui/170807
 11. http://genocid.lt/Leidyba/4/viktorij.htm
 12. http://www.issigelbejesvaikas.lt/
 13. http://genocid.lt/gelbetojai/titulinis.php
 14. https://vilnius.lt/lt/2018/09/21/vilniuje-iamzinti-pasaulio-tautu-teisuoliu-zygdarbiai/ Archyvuota kopija 2019-12-16 iš Wayback Machine projekto.
 15. https://www.lrt.lt/naujienos/tavo-lrt/15/204540/dokumentikos-cikle-pasaulio-teisuoliai-pribloskiancios-istorijos-apie-lietuviu-drasa-holokausto-metais
 16. http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2019-06-28-pasaulio-tautu-teisuoliu-atminima-iamzinantis-architektas-jie-buvo-aukstesni-zmones/176409