Paprastoji kalita

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Myiopsitta monachus
Paprastoji kalita (Myiopsitta monachus)
Paprastosios kalitos
Apsaugos būklė

Nekeliantys susirūpinimo (IUCN 3.1), [1]
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Klasė: Paukščiai
(Wikispecies-logo.svg Aves)
Būrys: Papūginiai paukščiai
(Wikispecies-logo.svg Psittaciformes)
Šeima: Papūginiai
(Wikispecies-logo.svg Psittacidae)
Triba: Aros
(Wikispecies-logo.svg Arini)
Gentis: Kalitos
(Wikispecies-logo.svg Myiopsitta)
Rūšis: Paprastoji kalita
(Wikispecies-logo.svg Myiopsitta monachus)
Paplitimas
Paprastųjų kalitų porūšių ir Myiopsitta luchsi rūšies savaiminio paplitimo arealas Pietų Amerikos žemyno centro pietryčiuose:
     Myiopsitta luchsi
     M. m. calita
     M. m. calita ir M. m. cotorra
     M. m. cotorra
     M. m. monachus ir M. m. cotorra
     M. m. monachus
Binomas
Myiopsitta monachus
Boddaert, 1783
Sinonimai
 • Psittacus monachus Boddaert, 1783

Paprastoji kalita (Myiopsitta monachus) – papūginių paukščių (Psittaciformes) būrio, papūginių (Psittacidae) šeimos, kalitų (Myiopsitta) genties paukščių rūšis. Lietuvoje kartais vadinamos ir kvakeriais arba papūgomis vienuolėmis, pastarasis sinonimas yra vertinys iš angliškojo šios rūšies pavadinimo – Monk parakeet.

Paprastoji kalita (Mato Grosas, Brazilija)

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Savaiminis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Savaime paplitusios centro pietrytinėje Pietų Amerikos žemyno dalyje – Paragvajuje, Urugvajuje, šiaurės rytų Argentinoje, pietryčių Bolivijoje ir Brazilijos Pietų Rio Grandės valstijos pietvakariuose. Laikosi netoli didesnių vandens telkinių ir lygumų regionuose. Jų didžioji savaiminio paplitimo arealo dalis yra subtropikų klimato juostoje, kiek mažesnė dalis gyvena atogrąžų bei vidutinių platumų klimato juostose. Regionuose, kuriuose kritulių kiekis žemas, jos gyvena savanose, krūmynų miškuose, palmių giraitėse. Lengvai adaptuojasi prie urbanizuotos aplinkos ir apsigyvena Pietų Amerikos žemyno didelių miestų parkuose, ūkininkaujamose žemėse ir žmonių namų kiemuose[2], 1000 m aukštyje.

Kaip invazinė rūšis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ši rūšis buvo gausiai į JAV importuota dekoratyvinių paukščių mylėtojų prekybai, o šalyje jos įsitvirtino 1960 m. Pirmą kartą šios papūgos laisvėje buvo pastebėtos Niujorke 1968 m., O jų veisimasis laisvėje pirmą kartą buvo užfiksuotas Floridoje 1969 m. 2016 m. duomenimis, jų klestinčios populiacijos pasitaiko dalyje JAV valstijų, ir ypač Niujorke, Konektikute, Ilinojuje, Teksase, Luizianoje ir Floridoje[3]. Įsykūrusios net Portlande, ir net Čikagoje, kurioje žiemos gana šaltos ir sniegingos.

Kaip invazinė rūšis plinta ir Europoje, daugiausiai regionuose ir valstybėse besiribojančiuose su Viduržemio jūrą, įskaitant Italiją, Graikiją, Maltą, Kiprą. Kolonijas yra įkūrę Madride, Barselonoje ir kituose Ispanijos miestuose ir regionuose, įskaitant Maljorkos salą, o daugiau jų pasitaiko parkuose, ypač su augančiomis palmėmis, ir netoli upių ar jūros. Kolonijas įkūrę ir Briuselyje, Atėnuose[4], Airijoje, Normandijos salose. Jos plinta ir Jungtinėje Karalystėje, o Didžiojo Londono trijose vietovėse – Southall, Isle of Dogs ir su seniausia kolonija Borehamwood (čia perėti pradėjo nuo 1990 m. vid.) buvo įkūrusios pastovias, besiplečiančias kolonijas. Bet JK jų populiacijos plitimas stabdomas joms statant gaudykles, renkant jų kiaušinius, išardant jų lizdus ir išduodant leidimus jas šaudyti[5][6].

Taip pat aptinkamos Kanarų salose, Japonijoje[7], Pietų Korėjoje, Singapūre, Izraelyje, Meksikoje, Bahamų salose, Puerto Rike ir Antilų salose.

Paprastoji kalita yra stebėta ir Lietuvoje, bet apie ją beveik nėra informacijos. Lietuvos ornitologų draugijos svetainėje jos statusas šalyje apibrėžtas kaip ypatingai retai užskrendantis paukštis, ir priskirta kategorijai, kurioje rūšys yra ištrūkusios iš nelaisvės arba įvežtos, introdukuotos, ir kurios nesukūrė savarankiškų populiacijų[8].

Išvaizda[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vidutinis kūno ilgis 29 cm, atstumas tarp išskleistų sparnų galų 43-48 cm. Kūno svoris nuo 90 iki 127–140 g[9][10]. Skraidančių jauniklių išvaizda beveik kaip ir subrendusių paukščių, tik jų viršugalvis pilkas su žalia spalva.

Perėjimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Laikosi 30-50 paukščių būriais. Monogamai – poras sudaro visam gyvenimui, bei istoriškai laikomos polimorfine rūšimi[11]. Lizdus labai mėgsta sukti palmėse, pušyse ar ant elektros stulpų, rečiau peri gandrų lizduose, tiek savaiminiame paplitimo areale, tiek ir Europoje. Sudėtingus, apvalius, didelius lizdus sukasi medžių šakose, kuriuos susipina naudodamos mažas šakeles, nukritusias šakeles, ir kitą medžiagą. Kartais tie lizdai būna apie poros metrų ilgio su daugybę landų, o sveria iki 200 kilogramų[12]. Perėjimų sezonas spalio – gruodžio mėnesiais. Deda 5-7 kiaušinius, kurių dydis 28 x 21,5 mm. Peri apie 31 dieną. Be to, paprastųjų kalitų jauniklius kartais prižiūri ne vien tėvai, bet ir jaunikliai iš ankstesnių vadų, kurie padeda tėvams užauginti savo jaunesnius brolius ir seseris[13][14].

Mityba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Maitinasi ant medžių ir ant žemės. Lesa laukines ir kultūrinės kilmės įv. sėklas (įskaitant saulėgrąžų, moliūgų), vaisius, augalų žiedus, lapų pumpurus ir kitas medžių dalis. Taip pat lesa ir vabzdžius bei jų lervas. Žmonių urbanizuotose vietovėse stebėtos lesančios batatus, ankštinius augalus, javų pasėlius, įskaitant kukurūzus ir sorgus, taip pat citrusinius augalus, džiovintą mėsą[15].

Amžius[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gyvendamos natūraliai laisvėje, gyvena iki 15 metų, nors dauguma jų tiek metų neišgyvena. Nelaisvėje vidutiniškai išgyvena apie 22,1 metus, nors pagal tiesiogiai nenurodytus šaltinius, teigiama, kad kai kurie individai išgyvena iki 30 ir daugiau metų[16].

Porūšiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Priklausomai nuo šaltinio, išskiriami 3-4 porūšiai. 2021 m. pradžios duomenimis, anot integruotos taksonų informacijos sistemos, yra išskiriami 4 porūšiai[17]:

 • Myiopsitta monachus calita (Jardine & Selby, 1830);
 • Myiopsitta monachus cotorra (Vieillot, 1818);
 • Myiopsitta monachus luchsi (Finsch, 1868); tarptautinė ornitologų sąjunga nepripažysta šio porūšio.
 • Myiopsitta monachus monachus (Boddaert, 1783);

2021 m. pradžios duomenimis, tarptautinė ornitologų sąjunga išskiria 3 porūšius – Myiopsitta monachus calita, Myiopsitta monachus cotorra ir Myiopsitta monachus monachus[18].

Ekonominė žala[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paprastųjų kalitų kolonijos pridaro daug žalos ūkininkams. Pavyzdžiui šalia Barselonos esančioje Baš Ljobregato komarkoje, dėl šių papūgėlių žemės ūkis vienais metais vidutiniškai buvo praradęs 0,4% pomidorų pasėlių, 28% kukurūzų, 9% raudonųjų slyvų, 36% apvalių slyvų, 37% kriaušių, 17% persimonų, 7% paprastųjų cidonijų pasėlių[19].

Jos pridaro daug finansinės žalos ir elektros perdavimų linijų ūkiui, kuomet tenka griauti jų susisuktus lizdus.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. „IUCN Red List - Myiopsitta monachus“. IUCN Red list. Nuoroda tikrinta 2018-08-09. 
 2. animaldiversity.org / Myiopsitta monachus monk parakeet
 3. core.ac.uk / Monk Parakeets; Michael L. Avery National Wildlife Research Center, michael.l.avery@aphis.usda.gov, James R. Lindsay Florida Power & Light Company, Juno Beach, Florida (University of Nebraska - Lincoln) | 11-2016
 4. greekbirding.blogspot.com A real urban „jungle“ | January 28, 2013
 5. theguardian.com / Monk parakeets in UK to be culled over dangers to electricity and native species; Owen Bowcott | 24 Apr 2011
 6. theguardian.com / Eradication efforts bring UK’s monk parakeet numbers down to last 50; Damian Carrington | 24 Sep 2014
 7. nies.go.jp / Myiopsitta monachus | Invasive Species of Japan
 8. ornitologija.lt / Kalita Myiopsitta monachus | Monk Parakeet
 9. parrots.org / Monk Parakeet (Myiopsitta monachus)
 10. oiseaux.net / Monk Parakeet
 11. avianres.biomedcentral.com / Subtle sexual plumage color dimorphism and size dimorphism in a South American colonial breeder, the Monk Parakeet (Myiopsitta monachus)
 12. independent.co.uk / City to start ‘humane slaughter’ of thousands of parakeets; Phoebe Weston | 08 October 2019
 13. forbes.com / Feral Parakeets Nest With Storks To Avoid Predators | May 20, 2020
 14. lrt.lt / Marius Čepulis. Apie Europos papūgas (specialus reportažas iš Barselonos); Marius Čepulis, gamtos fotografas | 2019.04.12
 15. animaldiversity.org / Myiopsitta monachus monk parakeet
 16. psittacology.com / What is the lifespan of a quaker parrot?
 17. itis.gov / Myiopsitta monachus (Boddaert, 1783)
 18. worldbirdnames.org / Parrots, cockatoos | IOC World Bird List, v10.2
 19. researchgate.net / An evaluation of monk parakeet damage to crops in the metropolitan area of Barcelona; | Juan Carlos Senar, Jordi Domènech, Lluïsa Arroyo, Ignasi Torre, Oscar Gordo. Animal Biodiversity and Conservation 39(1):141-145. DOI: 10.32800/abc.2016.39.0141 | May 2016

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Commons-logo.svg


Wikimedia alt gold.svg Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.