Pereiti prie turinio

Pali

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Pali kalba)
Pali
पाळिPāḷi
KalbamaPietų ir Pietryčių Azija (budizmo studijos)
Kalbančiųjų skaičiusKalba naudojama tik kaip literatūrinė arba liturginė
Vieta pagal kalbančiųjų skaičių-
KilmėIndoeuropiečių kalbos
 Indo-iranėnų kalbos
  Indų (indo-arijų) kalbos
   Pali
Rašto sistemosdevanagari, lotynų, sinhalų ir kt.
Oficialus statusas
Oficiali kalba-
Kalbos kodai
ISO 639-1pi
ISO 639-2pli
ISO 639-3pli

Pali (पाळि, Pāḷi (ISO 15919)) – kalba, priklausanti indų (arba indoarijų) kalbų atšakai, susidarė iš šnekamųjų kalbų prakritų. Pali reiškia „posmas, eilė“ ir turi tiesioginį ryšį su Theravados budizmo kanoniniais tekstais.

Pali yra literatūrinė kalba; ji nėra ir niekad nebuvo naudojama, kaip neoficiali, šnekamoji ar tam tikra prasme gimtoji kalba. Nėra išspręstas pali tarpusavio ryšio su vietine šnekamąja kalba antikinėje Magadhos karalystėje (dabartinis Biharas).

Šri Lankoje pali tekstai buvo užrašyti sinhalų raštu. Kiti vietiniai raštai, dažniausiai khmerų, mjanmų, šiuolaikinis tajų (nuo 1893), devanagari ir mongolų, buvo naudojami užrašant pali.

Nuo XIX amžiaus pali kalba pradėta rašyti lotynų raštu. Alternatyvi schema sugalvota Franso Velthuiso leidžia spausdinti naudojant ASCII koduotę be diaktrinių ženklų pagalbos, bet yra ne taip lengvai skaitoma, kaip standartinė sistema, kurią sukūrė Rhys Davids (žr. žemiau).

Pali abėcėlinė tvarka yra tokia:

a ā i ī u ū e o ṁ k kh g gh ṅ c ch j jh ñ ṭ ṭh ḍ ḍh ṇ t th d dh n p ph b bh m y r l ḷ v s h

ḷh taip pat yra vienas garsas ir jis rašomas kaip ir h junginys.

Pali kalbą Vilniaus universiteto Orientalistikos centre 2003-2005 m. dėstė prof. Audrius Beinorius.

Vertimai:

Mokymo pėdos (Dhammapada), iš pali kalbos vertė Audrius Beinorius; įvadinį straipsnį ir paaiškinimus parašė Audrius Beinorius. Vilnius: Homo faber, 2005. 143 p. ISBN 9986835178.

"Dharmos rato įsukimo sutta (Dhammacakkappavattana Sutta)", Religijų istorijos antologija. Tomas 2: Islamas. Hinduizmas. Budizmas., vertė Beinorius Audrius. Vilnius: Vaga, 2002. p. 290-296.ISBN 5415015752.

Apie pali kalbą:

Beinorius, Audrius. "Pali - šventa Budos ir budistinio kanono kalba" , Spectrum. 2013, nr. 2, p. 32-36. ISSN 1822-0347.Prieiga per internetą: <http://naujienos.vu.lt/wp-content/uploads/2013/11/Spectrum19.pdf>

Wikipedia
Wikipedia
Vikipedija Pali